sobota, 9 marca 2013

"ZŁUDNE MARZENIA" - ALEXANDRA BULLEN

Tytuł: Złudne marzenia
Tytuł oryginału: Wishful Thinking
Cykl: Życzenie
Autor: Alexandra Bullen
Wydawnictwo: Bukowy Las
Ilość stron: 240

Hazel Snow od zawsze była sama. Adoptowana jako niemowlę, wędrowała
od jednej rodziny zastępczej do drugiej. Nigdy nie miała swojego miejsca
na ziemi, nie wiedziała, skąd pochodzi i kim tak naprawdę jest. Kiedy
zatem dostała trzy olśniewająco piękne magiczne sukienki i szansę,
by spełnić swe najgłębsze życzenia, nie zastanawiała się długo.
Wiedziała, że chce poznać matkę.
Przeniesiona w czasie Hazel zaczyna wieść alternatywne
życie - u boku matki, której dotąd nie znała. W ciągu niezwykłego,
cudownego lata odnajduje dom, zakochuje się i zawiera całkowicie
nieoczekiwaną przyjaźń. Czy jednak dążenie do odkrycia przeszłości
na zawsze odmieni jej przyszłość?

Każdy człowiek posiada marzenia, czy są one małe czy duże - każde może się spełnić. Tylko, że nieraz dążenie do swoich celów jest bardzo trudne tym bardziej jeśli los kładzie ci kłody pod nogi, ale jeśli miałbyć możliwość wypowiedzenia kilku życzeń jaka byłaby Twoja prośba? Wielu z nas życzyłoby sobie sławy i pieniędzy, inni wymarzonej drugiej połówki. Znaleźliby się i tacy, którzy chcieliby poznać swoją przeszłość - tak jak nasza bohaterka.


Okładka książki jest bardzo ładna, od razu wyróżnia się jej tytuł, który napisany jest piękną czcionką. Na każdej stronie znajdziemy motyle, które wyglądają naprawdę ładnie i nadają książce bajkowy wygląd.

Osiemnastoletnia Hazel jest cichą i spokojną osobą. Została adoptowana niedługo po swoich narodzinach i tak znajdowała się u różnych rodzin zastępczych. Nie mogła znaleźć swojego miejsca. Pewnego dnia otrzymuje trzy piękne sukienki i możliwość spełnienia trzech życzeń. Nie zastanawia się długo nad wypowiedzeniem pierwszego z nich - przecież od zawsze chciała poznać swoją matkę. Zaczyna żyć u boku swojej biologicznej matki, ale dostaje coś więcej. Poznaje wspaniałego chłopaka i znajduje przyjaciółkę.

Pomysł na książkę, nie jest bardzo oryginalny, ponieważ podróże w czasie pojawiały się już wcześniej, ale jest dobrze zrealizowany. Powieść jest napisana prostym językiem, ale całkowicie trafił w mój gust, ponieważ autorka stworzyła wiele ciekawych opisów, które ułatwiają wyobrażenie sobie stworzonego przez nią świata. "Złudne marzenia" nie zaskakują ciągłymi zwrotami akcji, czy też ich tempem, ale czytelnik chce wiedzieć co wydarzy się dalej. Momentami jest trochę monotonnie, ale da się jakoś przez to przejść bez większych trudności.


Główna bohaterka jak na swój młody wiek jest bardzo rozsądna. Nie jest denerwująca, co teraz bardzo często zdarza się w książkach. Bardzo polubiłam Hazel, ponieważ jest naprawdę miłą osobą. W zasadzie w książce chyba nie ma żadnej postaci, która byłaby mocno irytująca. Nie znajdziecie w niej czarnego charakteru, który cały czas planowałby jakąś intrygę.

Trochę zdziwiło mnie zakończenie książki, ponieważ na miejscu bohaterki chyba nie zachowałabym się tak samo, niemniej jednak było ono ciekawe. Jest to przyjemna powieść, którą się czyta bardzo szybko. W czasie jej czytania zastanawiałam się, co musi czuć osoba, która została oddana po swoich narodzinach. Bardzo często na ulicy widuję młodzież, która obraża swoich rodziców, wogóle ich nie szanując. To straszne jak niektórzy odzywają się do ludzi, którzy tak naprawdę dali im życie, podczas gdy gdzieś obok nich żyją dzieci, które nie miały tyle szczęścia i nawet nie znają swoich rodziców.

Warto czasami oderwać się od wampirów i wilkołaków czy innych nadprzyrodzonych istot, żeby poznać taką historię jak ta. Historię młodej Hazel, która mogłaby być każdym z nas. Zwyczajną dziewczyną, której życie potoczyło się niezbyt kolorowo, ale pomimo tego stara się nie załamywać i wierzy, że marzenia mogą się spełniać.


♥ Życzenie ♥ Złudne marzenia

9 komentarzy :

 1. Już od dawna mam tę pozycję w planach. Na pewno do niej zajrzę. Świetna recenzja. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie bym ją przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem bardzo ciekawa tej powieści - fakt. Okładka jest przepiękna <3
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakoś nigdy nie zwracałam uwagi na tę książkę, chociaż nieraz widziałam ją w księgarni.. Myślę, że kiedy będę miała ochotę na jednotomową historię to możliwe, że ją kupię, to na pewno będzie miła odskocznia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Aktualnie jestem dość dużą fanką podróży w czasie, także bardzo chętnie przeczytałabym tę książkę jako niezobowiązującą lekturę. I pierwszy raz o niej usłyszałam;) Dorzucę od siebie, że podoba mi się wystrój Twojego bloga, bardzo estetycznie!
  written-by-bird.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie przeczytam.
  bardzo podoba mi się Twój blog. Ślicznie tu! Będę wpadać, a Ciebie zapraszam do mnie:
  http://inaczejznaczypomojemu.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. lubię wątek podróży w czasie, więc chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Za to ta książka wpadła mi w oko :)

  OdpowiedzUsuń