sobota, 13 kwietnia 2013

"NIEŚMIERTELNY" - GILLIAN SHIELDS

Tytuł: Nieśmiertelny
Tytuł oryginału: Immortal
Cykl: Nieśmiertelny
Autor: Gillian Shields
Wydawnictwo: Amber
Ilość stron: 312

Miłość jak ze Zmierzchu,
tajemnica jak ze Świata nocy,
atmosfera jak z Wichrowych Wzgórz

Wrzosowiska wznoszą się surową falą brązów,
zieleni i fioletów. Puste wzgórza smaga wiatr.
Stare mury pną się ku niebu, a rzędy okien
przeszywają noc jak niewidzące oczy.
To Wyldcliffe Abbey - elitarna szkoła z internatem
dla dziewcząt...

Evie przyjeżdża tu jak na zesłanie. Wyobcowana i samotna sądzi,
że spotkało ją największe nieszczęście - gdyby nie tajemniczy
Sebastian, chłopak jakby nie z tego czasu i świata. Na spotkania z nim
Evie wymyka się niemal co noc. Ale nawet jemu nie wyznaje
swojego dręczącego sekretu: czasem na szkolnym korytarzu
Evie widzi dziewczynę zdumiewająco do niej podobną,
lecz ubraną w staroświecką suknię. Nieznajoma chce
jej coś powiedzieć, przed czymś ostrzec...
Jakby znała jakąś mroczną tajemnicę - Evie i Sebastiana...

Noc, mgła i posępne krajobrazy są tłem powieści brytyjskiej autorki
Gillian Shields. Klimat gotyckiego romansu i powieści grozy, duchy
i sekrety, ponadczasowa miłość i zazdrość, klątwa i odkupienie
składają się na tę nastrojową opowieść - stylową i wciągającą,
z niezapomnianymi bohaterami, którzy pojawiają się
w następnej powieści: Betrayal (Zdrada).Babcia, która opiekowała się Evie nagle zachorowała i dziewczyną nie miał się kto zająć. Jedynym wyjściem było wysłanie jej do elitarnej szkoły z internatem dla dziewcząt - Wyldcliffe Abbey. Evie jest jedną z niewielu stypendystek, dlatego nie za bardzo zdobywa sympatię koleżanek. Najwyższa przełożona w Wyldcliffe - Celia Hartle też nie jest zadowolona z przyjazdu dziewczyny. Główna bohaterka spotyka Sebastiana - chłopaka, o którym nie może zapomnieć i nocą wymyka się żeby móc się z nim spotkać. Jednocześnie zaczyna widywać na korytarzu dziewczynę bardzo podobną do siebie. Kim jest owa dziewczyna i czego chce od Evie?

Egzamin gimnazjalny już niedługo, więc czas na czytanie książek prawie równa się zeru. Nauczyciele też tego nie ułatwiają i zadają masę prac domowych i sprawdzianów. Oczywiście wszystko dla naszego dobra, bo przecież my - gimnazjaliści nie mamy życia i pragniemy cały czas się uczyć, a to że nie mam czasu wygodnie usiąść i wziąć książki do ręki tak żeby nie zawalić ważnego sprawdzianu to już się nie liczy. Czasami czuję się jak robot, ale już dość tego narzekania. W końcu trzeba jakoś przetrwać. Niedługo będzie po wszystkim i mam nadzieję, że wtedy będę mogła całkowicie zatracić się w czytaniu. Marzę o takiej chwili i już nie mogę się jej doczekać.

Tę książkę dorwałam na wyprzedaży i od razu przykuła moją uwagę. Zawsze spędzam sporo czasu na przeszukiwaniu stoisk w sklepie z napisem "wyprzedaż", ponieważ naprawdę można znaleźć tam nie jedną fantastyczną książkę, a jak wiadomo nie zawsze są fundusze, żeby kupować książki w księgarniach tym bardziej, że jestem niepełnoletnia i nie mogę pracować, więc w moim przypadku takie okazje są naprawdę cenne dla mojej biblioteczki. Moim zdaniem okładka byłaby lepsza gdyby nie zdjęcie tej nieszczęsnej dziewczyny. Sama woda i wisiorek naprawdę by wystarczyły, ale w końcu bardziej liczy się treść niż okładka. Patrząc na tytuł pomyślałam o wampirach, ale gdy przeczytałam opis nie była tego już taka pewna. Chciałam jak najszybciej dowiedzieć się jaką tajemnicę skrywa Evie, więc w miarę jak to było możliwe starałam się czytać tę książkę.

Minusem tej książki jest jej schematyczność. Oczywiście poznajemy główną bohaterkę, która niemal przy pierwszym spotkaniu z chłopakiem zakochuje się w nim. Ja rozumiem miłość od pierwszego wejrzenia i te sprawy, ale trochę to mało wiarygodne. Nie znam chłopaka, ma pełno tajemnic, ale jest ładny więc w sumie go kocham. Poza tym co mi szkodzi, że mogą mnie wyrzucić ze szkoły za włóczenie się po nocy, wtedy nie miałabym dokąd pójść, ale przecież muszę spotkać się z chłopakiem, o którym nic nie wiem. Poczekajcie zmienię status na facebooku z "wolny" na "w związku", bo już kilka razy się spotkaliśmy. Chyba nie muszę znać jego nazwiska żeby z nim być? To się nazywa miłość, nie uważacie?

Bohaterowie jakoś specjalnie mnie nie irytowali, ale nie mogę za dużo o nich powiedzieć. Autorka nie rozwinęła za bardzo ich charakterów. Czarny charakter do samego końca pozostał czarnym charakterem zaś dobry nigdy nie popełniał błędów. Już od początku można było przewidzieć kto zostanie przyjacielem Evie, a kto jej wrogiem. Muszę przyznać, że nie będą to moi ulubieni bohaterowie. Myślę nawet, że na długo nie zostaną w mojej pamięci. No cóż, nie każdego książkowego bohatera pamięta się przez całe życie.

Rozdziały są bardzo krótkie. Niekiedy liczą nawet po 2 lub 3 strony, więc powieść czyta się błyskawicznie, jednak ja w trakcie czytania nie za bardzo zwracałam uwagę na długość poszczególnych rozdziałów. Jak się spodziewałam język autorki był bardzo prosty, ale nie jest to minusem, bo w końcu to tylko książka dla nastolatek. Podsumowując, książka nie jest wybitnym dziełem i na pewno nie jest oryginalna, ale na mnie podziałała dobrze. Odcięła mnie od całego stresu związanego z egzaminami i myślą o lekcji matematyki w poniedziałek, której nie ukrywam trochę się obawiam, bo ostatnio moja nauczycielka niezbyt darzy mnie sympatią przez moje słabe oceny. Dopiero dzisiaj dowiedziałam się, że jest kontynuacja tej książki, którą być może kiedyś przeczytam, bo będę chciała poznać dalszy los bohaterów. Czasami obawiam się, że jeśli będę chciała dokończyć każdą zaczętą serię, których co chwilę przybywa to niestarczy mi czasu. Już teraz żałuję ilu świetnych książek nie będę w stanie przeczytać przez całe moje życie.


Nieśmiertelny ♥ Zdrada nieśmiertelnego ♥

7 komentarzy :

 1. Nie czytałam jej, ponieważ jakoś czułam, że oryginalna nie będzie. Jednak może kiedyś sięgnę, skoro jak stwierdziłaś odprężyła Cię.
  Dziwne, patrzę na stronę empiku i rzeczywiście jest druga część. Jednak jak się spodziewałam niedostępna, bo jej nigdy na oczy nigdy nie widziałam..

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam gdzieś o tej książce, ale jakoś opis nie porwał mnie na tyle, by się za nią zabrać, ale może kiedyś na wieczór, na poprawę humoru... A też zauważyłam, że książek, które są seriami przybywa, aż nie dożę dokupować do tych, co mam ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam jakiś czas temu tę książkę i dosyć ciężko mi szło. Schematyczna pod każdym względem i dosyć nużąca. Seria tak właściwie liczy jedynie dwie części więc nie musisz się obawiać, że wkopiesz się w jakiegoś tasiemca. Muszę jednak przyznać, że druga część mnie bardzo pozytywnie zaskoczyła. Z całą pewnością odbiega od utartego schematu (szczególnie w zakończeniu). Warto przeczytać (szczególnie jeśli przeczytałaś pierwszą część)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Coś mi świta, że owszem - czytałam i tak po przeczytaniu Twojej recenzji przypominam sobie imiona postaci, ale... niewiele poza tym, że książka okazała się nudna, wręcz przewidywalna, jeśli chodzi o gatunek to zdecydowanie można sięgnąć po lepszą.
  pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wiele książke "paranormal romance" czy podobnych jest schematyczna, niestety. Autorzy może i mają pomysł, ale nie potrafią przelać tego dobrze na papier. Wielka szkoda. Plusem jest to iż bohaterowie za bardzo nie irytują :)

  OdpowiedzUsuń
 6. ,,Świat nocy"... czytałam kiedyś tę książkę i bardzo mi się nie podobała, nawet jej chyba nie doczytałam, dlatego jakiekolwiek porównanie z nią stawia ,,Nieśmiertelnego" w złym świetle.
  Odzwyczaiłam się czytania książek napisanych prostym językiem, tj. młodzieżówek. Krótkie rozdziały trochę mnie denerwują i te podobne fabuły z ,,tajemnicami". :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Już kiedyś widziałam i zachwycałam się nią, ale nie miałam jeszcze okazji przeczytać.


  /blask-ksiazek/

  OdpowiedzUsuń