niedziela, 4 sierpnia 2013

"CICHY WIELBICIEL" - OLGA RUDNICKA

Tytuł: Cichy wielbiciel
Tytuł oryginału: Cichy wielbiciel
Autor: Olga Rudnicka
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ilość stron: 440

Wiodła spokojne życie, gdy nagle
jej każdy dzień zaczął przypominać koszmar.

Julia jest zwyczajną dziewczyną. Skończyła studia, pracuje,

ma narzeczonego. Gdy dostaje bukiet kwiatów od tajemnicze-
go wielbiciela, jest podekscytowana i zaintrygowana. Wiersze,
kolejne kwiaty, wiadomości i prezenty najpierw ją niepokoją,
a potem stopniowo zaczynają przerażać. Nikt nie rozumie jej
obaw. Przecież wszystko to jest takie romantyczne...
Jak uwolnić się od stalkera, gdy nie wiesz, kim on jest? Ale on
wie wszystko o tobie.


CICHY
WIELBICIEL

OLGA RUDNICKA
(ur. 1988) - absolwentka Wyższej Szkoły Komunikacji i Zarządzania w Pozna-
niu (pedagogika, specjalizacja doradztwo zawodowe i personalne), studentka
I roku magisterskich studiów uzupełniających Uniwersytetu im. Adama Mic-
kiewicza w Poznaniu (edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością
intelektualną). Pracuje jako asystentka osób niepełnosprawnych w Polskim
Komitecie Pomocy Społecznej. Autorka powieści kryminalnych: Martwe jezio-
roCzy ten rudy kot to pies?Zacisze 13Zacisze 13. PowrótLilith Natalii 5.
Jej zainteresowania to jazda konna i tańce latynoamerykańskie, zwłaszcza
salsa. Trenuje dżiu-dżitsu.

Czy wiecie czym jest stalking? Przykładowe zachowania definiowane jako stalking to śledzenie ofiary, osaczanie jej (np. poprzez ciągłe wizyty, telefony, smsy, pocztę elektroniczną, podarunki) i ciągłe, powtarzające się nagabywanie. Działania te są szczególnie niebezpieczne, gdy mogą przybrać formę przemocy fizycznej zagrażającej życiu ofiary. Właśnie takie coś spotkało główną bohaterkę Cichego Wielbiciela.

Julia Rogacka skończyła studia, pracuje. Ma wspaniałego chłopaka, rodzinę i przyjaciół czyli wszystko czego można chcieć od życia. Niestety nie wie, że tak idealnie ułożone życie może w jednej chwili zamienić się w piekło. Dziewczyna pewnego dnia dostaje do salonu, w którym pracuje bukiet kwiatów. Nawet nie stara ukryć się podniecenia jakie ją ogarnia. Julia jest pewna, że kwiaty są od jej chłopaka, ale gdy dowiaduje się, że ten nic jej nie wysłał zastanawia się od kogo mogą one być. Jakiś czas później zaczynają się głuche telefony, smsy. Fascynacja nieznajomym przeradza się w strach. Znajomi i rodzina Julii kompletnie jej nie rozumieją - przecież cichy wielbiciel to nic złego. Każda by takiego chciała. Dziewczyna nie potrafi sobie poradzić z kolejnymi wierszami i prezentami od jej adoratora. Stopniowo zamyka się w sobie, boi się wychodzić na ulice. W końcu postanawia zgłosić sprawę na policję, jednak nawet oni bagatelizują sprawę. Okazuje się, że jej cichy wielbiciel jest bezkarny. Czy Julia poradzi sobie z nową sytuacją?

Książka Cichy wielbiciel wciągnęła mnie od pierwszych stron, a z każdą kolejną byłam jeszcze bardziej zaciekawiona dalszym rozwojem zdarzeń. Powieść czyta się błyskawicznie i absolutnie nie ma w niej czasu na nudę. Akcja toczy się bardzo szybko, ale wszystko jest doskonale opisane, tak że nie sposób się pogubić. Po prostu nie mogłam oderwać się od tej książki i muszę przyznać, że wywarła ona na mnie ogromne wrażenie. Naprawdę nie spodziewałam się, że ta powieść może mi się tak spodobać.

Postacie w tej książce są idealnie dopracowane. Możemy dowiedzieć się co czuje ofiara prześladowań, ale także to co dzieje się w życiu samego stalkera. Jest to bardzo ważne w takich książkach, ponieważ możemy wczuć się w czytaną historię. Wszystko co czytałam wydawało mi się bardzo realne i zdałam sobie sprawę, że taka sytuacja może zdarzyć się każdemu z nas, a stalkerem może być każda osoba, którą mijamy na ulicy. Stalker w codziennym życiu zachowuje się normalnie, bardzo często jego sąsiedzi mają o nim dobrą opinię. Miły człowiek, który pomaga gdy ktoś ma jakiś problem, a tak naprawdę może zrobić koszmar z życia innych ludzi. Nigdy nie chciałabym być w takiej sytuacji jak nasza główna bohaterka. Takie zdarzenia zostawiają ślady w umyśle człowieka do końca życia. Najgorzej jest gdy osoba, która pada ofiarą prześladowań nie ma się do kogo zwrócić o pomoc, ponieważ bardzo często takie zachowanie jest postrzegane jako naprawdę romantyczne. Na szczęście w Polsce stalking jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do 3 lat, lub w przypadku doprowadzenia ofiary do próby samobójczej, do 10 lat. Ta książka może pomóc wielu osobom, które doświadczyły nękania.

Cieszę się, że powoli przezwyciężam moją niechęć do polskich autorów i coraz częściej sięgam po ich książki. Z twórczością pani Olgi Rudnickiej na pewno nie rozstaję się na zawsze i mam nadzieję, że już wkrótce będę miała okazję przeczytać jej kolejną powieść. Zachęcam wszystkich do przeczytania tej lektury, ponieważ można się z niej wiele nauczyć. W moim przypadku ta książka pozwoliła mi zrozumieć co tak naprawdę znaczy paść ofiarą stalkera. Na pewno już kiedyś słyszałam o stalkingu, ale nawet w połowie nie wyobrażałam sobie co może czuć taka osoba.

Cichy wielbiciel

14 komentarzy :

 1. Czytałam, mam podobne przemyślenia do tej książki : )

  Pozdrawiam, obserwuję i zapraszam do siebie.
  http://naszksiazkowir.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Fabuła książki wydaje się ciekawa.:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak dla mnie książka jest świetna. Przeczytałam w ją jeden dzień. Pani Rudnickiej zostało tylko pogratulować za tak świetną lekturę !

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie ma co się zrażać do polskich autorów, mamy swoje narodowe perełki ;-) Dla mnie "Cichy wielbiciel" jest genialny, bardzo mi się podobał!

  OdpowiedzUsuń
 5. Oh, jak bym chciała ją przeczytać... Szczerze mówiąc nie zauważyłam wcześniej, że jest to książka naszej rodaczki :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Pamiętam jakie emocje we mnie wzbudziła ta książka! Matko, kilka dni chodziłam nabuzowana i wciskałam ją jako lekturę konieczną każdemu!:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ojeju, pierwszy raz słyszę o autorce i o książce, ale chętnie sięgnę. Lubię takie życiowe problemy w książkach, a ta porusza bardzo wazny temat.

  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślę, że mimo, że nie czytam takich pozycji, ta mogła by mi się spodobać. A teg piszesz, że warto, muszę spróbować :)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Interesuje mnie problem stalkingu i cieszę się, że autorka poruszyła go. Muszę sięgnąć po tę lekturę jak najszybciej.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie czytałam, ale z chęcią po nią sięgnę. Stalking zawsze był tematem, który w pewien sposób mnie ciekawił :) Livresland.blogspot.com :*

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam. Świetna książka. Trzyma w napięciu. Chwilami zapominałam, że to nie ja jestem bohaterką.

  OdpowiedzUsuń
 12. czytałam dosyć niedawno i bardzo pozytywnie wspominam :) na pewno sięgnę po inne książki tej autorki

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie ciągnie mnie do tej książki...

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo mi się ta książka podobała i mimo że wiedziałam czym jest stalking to nie sądziłam, że aż takie są jego skutki dla osoby prześladowanej. Bardzo dobra książka. :)

  OdpowiedzUsuń