sobota, 8 listopada 2014

"CHŁOPAK NIKT" - ALLEN ZADOFF

Tytuł: Chłopak nikt 
Tytuł oryginału: The Unknown Assassin #1. I Am The Weapon 
Cykl: Nieznany zabójca 
Autor: Allen Zadoff 
Wydawnictwo: Feeria young 
Ilość stron: 344 

OSIEROCONY i wychowany 
w eksperymentalnym obozie, 
w którym uczyniono 
z niego BROŃ IDEALNĄ. 

W zasadzie go nie ma. To znaczy jest tylko narzę- 
dziem, które unieszkodliwia niebezpiecznych wro- 
gów jego kraju. Nie ma własnego życia, własnych planów, 
własnych marzeń, własnych uczuć. Ma tylko swoje zada- 
nie. I swoje sposoby. Umie myśleć i przewidywać. Umie 
posługiwać się zadziwiającą technologią. Jest zabójczo 
skuteczny i praktycznie niewidzialny, bo któż obawiałby się 
zwyczajnego, sympatycznego nastolatka. 

Czy jest w nim jakiś słaby punkt? Czy jest szczelina, przez 
którą można wniknąć, by go zniszczyć? Czy warto go znisz- 
czyć? I czy on na to pozwoli? 

Powieść, jakiej się nikt nie spodziewa. 
I bohaterka, jakiej on się nie spodziewa. 
Chłopak nikt to powieść, która zaintrygowała mnie w zasadzie od razu gdy tylko pojawiły się jej pierwsze zapowiedzi. Od tamtej chwili wiedziałam, że koniecznie muszę przeczytać tę książkę. Byłam niemal pewna, że doskonale trafi ona w moje gusta i podbije serce. Miałam wobec niej dosyć duże oczekiwania i miałam nadzieję, że autor doskonale wszystkie je zaspokoi. Jakie są moje odczucia po zapoznaniu się z tą lekturą? Czy moje przeczucia okazały się słuszne? Tego dowiecie się czytając dalszą część recenzji, najpierw jednak pokrótce przedstawię wam fabułę tej powieści. 

Zach nie jest zwykłym nastolatkiem, którego udaje. Jest zabójcą, który doskonale wykonuje swoją robotę. Został wychowany w eksperymentalnym obozie gdzie nauczono go jak być niewidzialnym. Zach nie zwraca na siebie uwagi, nie ma własnego życia, a jego jedynym celem jest wykonywanie misji, które otrzymuje od swoich przybranych rodziców. Niespodziewanie podczas wykonywania jednego z powierzonych mu zadań natrafia na pewne komplikacje. Czy uda mu się wywiązać ze swoich obowiązków? 

Od razu napiszę, że książka absolutnie spełniła wszystkie moje oczekiwania, a nawet okazała się jeszcze lepsza. Według mnie nie posiada ona żadnych wad, a czytanie jej sprawiało mi ogromną przyjemność. Z jednej strony powieść wydaje się przeznaczona głównie dla młodzieży jednak wprowadzony w nią wątek sensacyjny sprawia, że również wielu dorosłych znajdzie w niej coś dla siebie. Cieszę się, że autor postawił na oryginalność i stworzył coś czego jeszcze nigdy nie miałam okazji czytać. 

Akcja powieści jest naprawdę szybka i zawiera wiele ciekawych zdarzeń. Z każdą kolejną kartką dzieje się coś nowego, coś co niesamowicie zaskakuje czytelnika i sprawia, że jeszcze bardziej chce on poznać zakończenie książki. Allen Zadoff doskonale wywołuje napięcie i nie pozwala nawet na odrobinę odpoczynku. Ciągle pojawia się coś czego zupełnie nie możemy przewidzieć i powoduje, że w pewnych momentach wstrzymujemy oddech. 

Bohaterowie tej powieści są idealnie wykreowani i bardzo szybko wzbudzili moją sympatię. Szczególnie Zach, który okazał się niezwykle inteligentny i odważny. Podczas czytania bardzo dobrze poznajemy jego charakter, zmieniający się wraz z kolejnymi wydarzeniami, w których bierze udział. Możemy śledzić jego przemianę i wczuć się w emocje, które nim targają. Dodatkowo wątek romantyczny zasługuje na pochwałę, ponieważ okazał się niezwykle ciekawy i oryginalny. Pomimo, że jest to powieść skierowana również do młodzieży nie znajdziemy tam banalnego związku dwóch nastolatków, ale relację, która łączy dwie zupełnie odmienne od siebie osoby. Uważam, że jest to ogromny plus tej powieści i z pewnością spodoba się wielu czytelnikom. 

Okładka tej powieści jest idealnie dopasowana do historii, którą stworzył autor. Niezwykle przypadła mi do gustu i mam nadzieję, że również wam się spodoba. Jestem pewna, że wielu z was zwróci na nią uwagę podczas zakupów w księgarni. Ze swojej strony mogę dodać już tylko tyle, że z niecierpliwością czekam na drugi tom i jeżeli tylko pojawi się taka możliwość to wiem, że koniecznie muszę go przeczytać. Zachęcam Was do zapoznania się z twórczością Allena Zadoffa, ponieważ jest to prawdopodobnie coś czego jeszcze nigdy wcześniej nie czytaliście. 

Za książkę dziękuję wydawnictwu Feeria young! 

4 komentarze :

 1. Sama okładka mnie nie zachwyca, ale Twoja recenzja owszem.
  Bardzo ciekawie zapowiada się ta historia, jeśli będę miała okazje, to na pewno sięgnę!

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że będziesz miała taką okazję, bo książką jest naprawdę świetna ; ) Pozdrawiam

   Usuń
 2. Już pierwsze słowa postu mnie zachwyciły! Muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie mam nadzieję, że przeczytasz jak najszybciej ; ) Pozdrawiam

   Usuń