niedziela, 11 stycznia 2015

"CZTERY" - VERONICA ROTH

Tytuł: Cztery
Tytuł oryginału: Four: A Divergent Collection
Cykl: Niezgodna
Autor: Veronica Roth
Wydawnictwo: Amber
Ilość stron: 304

TRYLOGIA NIEZGODNA
FENOMEN WYDAWNICZY OSTATNICH LAT
27 MILIONÓW SPRZEDANYCH EGZEMPLARZY

Altruizm, Nieustraszoność, Erudycja, Prawość, Serdeczność
na te pięć frakcji podzielone było społeczeństwo zbudowane
na ruinach Chicago. Każdy przechodził test predyspozycji,
a potem w krwawej ceremonii musiał wybrać frakcję. Ten, kto
łączył cechy charakteru kilku frakcji - jak Tris i Tobias - był
Niezgodny i musiał być wyeliminowany...

CZTERY JEDEN WYBÓR GO WYZWOLI
Tobias, syn przywódcy Altruizmu, dokonał wyboru.
Stał się Nieustraszonym o imieniu Cztery. Teraz musi dowieść,
że zasłużył na to miejsce. Jego decyzje zaważą na losach
innych nowicjuszy. A ujawnione tajemnice zagrożą przyszłości
- jego i całego społeczeństwa frakcyjnego.

Dwa lata później Cztery staje przed następnym wyborem.
Spotyka Tris, która właśnie porzuciła Altruizm. Z nią droga do
naprawienia ich świata może być łatwiejsza. Ale czy z nią
Cztery może stać się znów Tobiasem?Chyba nie ma wśród Was osoby, która nigdy nie słyszałaby o trylogii Niezgodna. Są to książki tak popularne, że nie sposób przejść obok nich obojętnie. Osobiście jestem zachwycona twórczością Pani Roth dlatego z tak wielką niecierpliwością czekałam, aż w sklepach ukaże się Cztery. W końcu nadszedł dzień, w którym do moich rąk trafiła właśnie ta książka. Nie mogąc się doczekać losów Tobiasa niezwłocznie zabrałam się za czytanie. I tak po prostu przepadłam.

Cztery to zbiór opowiadań, które poznajemy z perspektywy Tobiasa. Nie będę Wam dokładnie opisywać czego one dotyczą, aby niechcący nie zdradzić kluczowych elementów. Ważne jest to, że ta książka pozwala nam doskonale poznać Tobiasa i dowiedzieć się czegoś interesującego o jego życiu. W tym dodatku znajdziemy również część, która opisuje pierwsze spotkanie Tris z Tobiasem, które dotąd mogliśmy poznać tylko z perspektywy dziewczyny. Jest to naprawdę świetny pomysł i cieszę się, że autorka postanowiła go zrealizować.

Zaczynając czytać tę książkę tak naprawdę nie wiedziałam czego się spodziewać. Trochę obawiałam się, że to nie będzie coś czego oczekuję, ale autorka sprostała zadaniu i stworzyła świetny dodatek do trylogii Niezgodna. Zaledwie po kilku stronach ten zbiór opowiadań tak bardzo mnie wciągnął, że nie byłam w stanie tak po prostu odłożyć go na bok. Przewracając kolejne kartki coraz bardziej zagłębiałam się w historię głównego bohatera i nie miałam ochoty opuszczać świata stworzonego przez Panią Roth.

Jeśli czytaliście choć jedną część trylogii to wiecie, że język autorki jest lekki i przyjemnie się go czyta. Tak samo jest w przypadku Cztery i z pewnością nikt nie będzie miał kłopotów ze zrozumieniem jego treści. W zasadzie nawet nie wiem kiedy okazało się, że lektura dobiegła końca. Nie zwracałam uwagi na kolejne kartki, które przewracałam lecz na treść, która była na nich zawarta. Takim sposobem w ciągu kilku godzin skończyłam moją przygodę z Tobiasem.

Akcja książki jest bardzo szybka i nie ma mowy o znudzeniu czytelnika. Każda kolejna strona dostarcza nam nowych wrażeń i sprawia, że jeszcze bardziej chcemy poznać losy głównego bohatera. Muszę przyznać, że Cztery był jedną z moich ulubionych postaci w tej trylogii i dlatego tak bardzo zależało mi, żeby zapoznać się z jego historią. Jestem pewna, że wielu z Was również darzy go dużą sympatią i z chęcią postanowicie dać szansę tej książce.

Podsumowując - jeśli jesteście fanami trylogii Niezgodnej to oczywiście jest to dla Was pozycja obowiązkowa, z którą prędzej czy później po prostu musicie się zapoznać. Jestem pewna, że skoro polubiliście Niezgodną, polubicie również Cztery. Tych, którzy jakimś cudem uniknęli powieści z tej serii gorąco zachęcam do zapoznania się najpierw z pierwszą częścią i przekonania się, że twórczość tej autorki naprawdę zasługuje na uznanie.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Amber!

4 komentarze :

 1. Kiedyś zaczęłam czytać "Niezgodną", ale po kilkudziesięciu stronach przerwałam - za bardzo przypominała mi "Igrzyska śmierci" i na dodatek trochę mnie nudziła. Może kiedyś jeszcze do niej wrócę i może mi się spodoba. Ale chciałabym obejrzeć też film na podstawie tej powieści.

  Mam pytanie co do "Cztery" - czy można go czytać, nie przeczytawszy wcześniej całej trylogii?

  http://ksiazki-moim-zyciem.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten cykl, faktycznie, jest bardzo znany, ale nie przyciąga mojej uwagi :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Hm.. Słyszało się o cyklu Niezgodnej oraz o tej książce, ale czy przeczytam, tego nie wiem. Mam w zanadrzu inne książki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń