czwartek, 1 stycznia 2015

"LONDYN. BIOGRAFIA" - PETER ACKROYD

Tytuł: Londyn. Biografia
Tytuł oryginału: London. The biography
Autor: Peter Ackroyd
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Ilość stron: 794

OTO DWA TYSIĄCE LAT
HISTORII LONDYNU

Folklor i egzekucje władców, kronika słynnych
przestępców i opis życia zwykłych obywateli. Black-
friars i Charing Cross, Paddington i Bedlam, West-
minster Abbey i St Martin - znajdziemy w tej książce każdy
zaułek i każdą wspaniałość tego niezwykłego miasta. Cockney
i włóczęgów. Imigrantów i punków. Wielkie zarazy, pożary
i naloty podczas II wojny światowej. Londyn o każdej porze
dnia i nocy, w każdą pogodę. Do tego wspaniale dobrane
anegdoty, cytaty z literatury, celne komentarze mieszkańców
i odwiedzających miasto na przestrzeni epok. Peter Ackroyd
dokonał rzeczy prawie niemożliwej - dzięki wirtuozerii jego
pióra niemal namacalnie obcujemy z "duszą" tego miasta,
na kartach tej książki Londyn zwyczajnie ożywa.

Ta książka jest czymś znacznie więcej niż tylko historią miasta:
to gobelin utkany z inspiracji i miłości.
THE OBSERVER

Jeśli Londyn naprawdę ma duszę i miał jakikolwiek wpływ
na wybór swojego biografa, to niewątpliwie musiał nim zostać
Peter Ackroyd. Genialna książka!
VANITY FAIR


Myślę, że wielu z Was zgodzi się ze mną jeśli powiem, że Londyn to bardzo piękne miasto z niesamowitą historią. Warto zatem bliżej zapoznać się z procesem jego powstawania. Autor daje nam możliwość przeżycia niepowtarzalnej przygody nie wychodząc z domu. Dzięki tej książce możemy poznać każdy zakamarek tego interesującego miasta i dowiedzieć się w jaki sposób się ono rozwijało. Jestem pewna, że dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji znajdować się w tym mieście będzie to świetne przeżycie, które zachęci ich w przyszłości do odwiedzenia tego miejsca.

Londyn od zawsze wydawał mi się bardzo pięknym i interesującym miastem, ale dopiero gdy miałam okazję zobaczyć je osobiście tak naprawdę je pokochałam. Nie mogłam przestać patrzeć na budynki, które mnie otaczały. Właśnie wtedy dotarło do mnie jak bardzo to miasto jest wyjątkowe. Głównie z tego powodu tak bardzo ucieszyłam się, że będę mogła przeczytać i zrecenzować dzieło Petera Ackroyda. Postanowiłam jak najszybciej się za nie zabrać i poznać losy ludzi mieszkających w Londynie.

Autor musiał naprawdę włożyć w tę książkę wiele pracy i serca. Od razu widać, że Londyn jest dla niego ważnym miejscem. Sposób w jaki opowiada o tym mieście sprawia, że czytelnik może przenieść się na ulice tej wyjątkowej lokacji. Język autora jest dosyć prosty co pozwali każdemu zrozumieć czytany tekst. Pomimo sporej objętości tej książki, czyta się ją naprawdę szybko i przyjemnie.

Wydawnictwo bardzo postarało się, żeby książka Petera Ackroyda zrobiła na czytelniku ogromne wrażenie. Przede wszystkim trzeba wspomnieć, że ta pozycja jest naprawdę przepięknie wydana i z pewnością zachwyci dosłownie każdego. Piękna okładka od razu zachęca do czytania, a treść tylko utwierdza w przekonaniu, że sięgnięcie po tę książkę to doskonała decyzja.

Jeśli tak jak ja fascynujecie się tym pięknym miastem to jestem pewna, że pokochacie biografię Londynu. Jest to doskonałe źródło wiedzy, które sprawi, że z przyjemnością będziecie mogli wybrać się na zwiedzanie miasta bez przewodnika. Mam nadzieję, że zdecydujecie się na spotkanie z twórczością tego autora i przeżyjecie niesamowite chwile dogłębnie poznając zakamarki Londynu.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka!

3 komentarze :

  1. Lubię Londyn ,dlatego przeczytam tę biografię . A jeśli dodatkowo wspominasz ,że poszerzy wiedzę o elementy, wcześniej nie wspominane , to tym bardziej chcę przeczytać ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. To książka dla mnie !

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeej bardzo oryginalny pomysł na książkę :-)

    OdpowiedzUsuń