środa, 7 stycznia 2015

"SAMOTNOŚĆ MA TWOJE IMIĘ" - MONIKA A. OLEKSA

Tytuł: Samotność ma twoje imię
Tytuł oryginału: Samotność ma twoje imię
Autor: Monika A. Oleksa
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Ilość stron: 424

Samotność ma twoje imię to fascynująca opowieść o pragnieniach ludz-
kiego serca, które nie chce dać się oszukać ani zignorować.
Ewa, Martyna, Hanna, Janina, Danuta, Magda - kobiety w różnym
wieku i z różnym bagażem życiowych doświadczeń. To, co je łączy, to
Samotność.
To również pachnąca domowym ciastem opowieść o codzienności,
w której tęsknota za bliskością odnajduje zrozumienie, mocnej siłą przy-
jaźni i rodziny. Ubarwionej następującymi po sobie porami roku. To jednak
przede wszystkim książka o poszukiwaniu samego siebie i przesłanie, że
nie można zamykać się na innych ludzi. Warto zrobić krok dalej i zaufać.

"Czym jest szczęście? Zawodowym spełnieniem? Rodziną z dziećmi
i mnóstwem obowiązków? Czy szczęście się jakoś materializuje, czy
szukać go trzeba pomiędzy słowami i kolejnymi uderzeniami morskich
fal o brzeg? Jak przypływ i odpływ, tak zmienia się życie Ewy, głównej
bohaterki książki Samotność ma twoje imię. A ona - Ewa - próbuje
odnaleźć w tych zmianach siebie i zawalczyć o swoje szczęście. To
książka dobra na każdą porę roku dla tych wszystkich, którzy poznali już
smak swojego szczęścia, i dla tych, którzy tak jak Ewa, jeszcze szukają".
Magdalena Kumorek

Blog autorki: Magia liter, czar słów - blog literacki
www.magialiterczarslow.blogspot.comKażdy z nas czasami czuje się bardzo samotny. Nie ma takiej osoby, która nigdy nie czuje uczucia smutku i przygnębienia. Jest to nieodłączna część naszego życia. Często otaczają nas tłumy ludzi, a my pomimo tego odnosimy wrażenie, że zostaliśmy zupełnie sami. Na ulicy codziennie widujemy obce twarze, ale każda z nich jest tak bardzo zabiegana, że nie zauważa jak obok niej przemykają cienie innych osób. Ciężko jest w takim momencie odnaleźć własne miejsce na ziemi i poczuć prawdziwe szczęście. Książka z takim tytułem od razu skłania nas do myślenia. Co takiego mogła mieć na myśli autorka? Niekiedy zupełnie nie zauważamy jak bardzo niektórzy z nas są samotni. Widzimy uśmiechnięte twarze i nie zdajemy sobie sprawy, że w głębi duszy ten uśmiech wcale może nie oznaczać szczęścia. Wiele osób potrafi doskonale maskować swoje uczucia, w tym smutek. Czy Samotność ma twoje imię pozwoli nam odkryć świat samotników?

Autorka w delikatny sposób przedstawia nam świat Ewy, która spełnia się zawodowo i jest otoczona gronem najbliższych jej osób, a pomimo tego wewnątrz czuje się bardzo samotna. Wydarzenia z przeszłości nie pozwalają jej korzystać z pełni życia. Próbuje zatracić się w swojej pracy, w której odnosi coraz większe sukcesy i ignoruje uczucie pewnego niedosytu. Jak można się łatwo domyślić w jej codzienności brakuje idealnego mężczyzny. Główna bohaterka stara się nie skupiać na tym problemie i za wszelką cenę próbuje nie reagować na zaczepki kolegi z pracy czy tajemniczego sąsiada. Nagle jeden zwykły dzień całkowicie zmienia jej życie. Chwila zapomnienia i powrotu do starych czasów mocno zburzy jej codzienność. Niespodziewany zwrot wydarzeń pozostawi po sobie ślad, o którym przez długi czas nie będzie mogła zapomnieć. Powróci uczucie wielkiej samotności -samotności, która będzie miała JEGO imię. Ewa jednak w ciężkiej chwili dostrzeże obok siebie bratnie dusze. Doceni to co ciągle działo się wokół niej. Weźmie pod uwagę wcześniejsze wydarzenia z życia i rady, które otrzymuje od przyjaciół i rodziny. Aczkolwiek TO imię zostanie z nią na zawsze.

Autorka stara się nam prostym językiem przedstawić życie głównej bohaterki. Nie używa jakiegoś specjalnie wyszukanego słownictwa, przez co jej powieść jest łatwa i przyjemna w odbiorze, a także bardzo szybko się ją czyta. W delikatny sposób przechodzi od jednego wydarzenia w kolejne, każde jest opisane z dużą dokładnością. W książce jest wiele wątków, które idealnie się ze sobą łączą i tworzą spójną całość.

Monika Oleksa potrafi doskonale ukazać uczucia głównej bohaterki i sprawia, że czytelnik czuje dokładnie to samo co Ewa. Autorka pomimo swojego skupienia na pierwszoplanowej postaci nie zapomniała również o bohaterach pobocznych. To zaskakujące w jaki sposób samotność łączy tak zupełnie różnych od siebie ludzi i sprawia, że stają się sobie bliscy.

Książka jest bardzo lekka i każdy doskonale poradzi sobie z jej poznaniem. Myślę, że Samotność ma twoje imię świetnie nadaje się na długie wieczory, podczas których możemy odprężyć się po wymagającym dniu pracy. Jestem pewna, że czytając dzieło tej autorki zatracicie się w świecie głównej bohaterki i z przyjemnością poznacie jej losy. Powieść skłania również do głębszych refleksji i sprawia, że zaczynamy zastanawiać się czym dla nas jest szczęście. Jeśli jeszcze go nie znaleźliście zachęcam do podążenia śladem bohaterki tej lektury.


Za książkę dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka!

4 komentarze :

 1. Czytałam! Świetna książka, bardzo mi się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zachęcający tytuł, na pewno poszukam książki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie przeczytam, zachęciłaś mnie. Lubię takie lekkie książki :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zainteresowałaś mnie bardzo, akurat teraz mam ochotę na książkę tego typu więc na pewno poszukam

  OdpowiedzUsuń