niedziela, 25 stycznia 2015

"WRÓĆ, JEŚLI PAMIĘTASZ" - GAYLE FORMAN

Tytuł: Wróć, jeśli pamiętasz
Tytuł oryginału: Where she went
Cykl: Jeśli zostanę
Autor: Gayle Forman
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Ilość stron: 288

CIĄG DALSZY LOSÓW MII I ADAMA,
BOHATERÓW ZOSTAŃ, JEŚLI KOCHASZ, ŚWIATOWEGO
BESTSELLERA, PRZETŁUMACZONEGO NA PONAD
TRZYDZIEŚCI JĘZYKÓW, NA KTÓREGO PODSTAWIE
POWSTAŁ WZRUSZAJĄCY FILM.

Minęły trzy lata od tragicznego wypadku, który na zawsze
zmienił życie Mii. Chociaż dziewczyna straciła rodziców
i młodszego brata, postanowiła żyć dalej. Obudziła się ze
śpiączki... ale zniknęła z życia Adama. Teraz żyją osobno po
dwóch stronach Ameryki - Mia jako wschodząca gwiazda
wśród wiolonczelistek, Adam jako rockman, idol nastolatek
i obiekt zainteresowania tabloidów.
Pewnego dnia los daje im drugą szansę...
Przemierzając ulice Nowego Jorku, miasta, które stało się
nowym domem Mii, wyruszą w podróż w przeszłość.
Czy uda im się odnaleźć miłość? Czy Mię i Adama czeka
wspólna przyszłość?

GAYLE FORMAN PO BESTSELLEROWYM
ZOSTAŃ, JEŚLI KOCHASZ POWRACA Z HISTORIĄ RÓWNIE,
JEŚLI NIE BARDZIEJ PORUSZAJĄCĄ.
"PUBLISHERS WEEKLY"

Wkrótce kolejne książki tej autorki.


Kolejna książka dotycząca losów Adama i Mii, czyli dalszy ciąg powieści Zostań, jeśli kochasz. Ta powieść to wspaniała historia opowiadająca o następnych poczynaniach głównych bohaterów. Wróć, jeśli pamiętasz to tytuł, który niesie za sobą wiele pytań. Co musi się stać, by zmienić los? Czy coś co się kiedyś skończyło może w jakikolwiek sposób do nas znów powrócić? Czy są takie rzeczy, których w żaden sposób nie da się wymazać z naszej pamięci? Czy uczucie potrafi przetrwać różne przeciwności losu, które stają na jego przeszkodzie? Miłość, wiara i nadzieja w tym przypadku idealnie opisane, pomoże nam bardzo dużo zrozumieć. Wiele może być pytań, a jednak odpowiedzi dostaniecie czytając drugą część tej serii czyli Wróć, jeśli pamiętasz.

Gayle Forman wprowadza nas w dalsze losy Adama i Mii, jednak tym razem przedstawia nam świat oczami wybitnego rockmana, Adama Wilde'a. Pokazuje nam jak trudno jest dojść do normalnego, codziennego życia po wydarzeniach, które mogą spotkać każdego z nas. W przypadku Mii, która jako jedyna uchodzi z życiem z wypadku, tracąc tym samym całą rodzinę dowiadujemy się jak stawia pierwsze kroki w "nowym" życiu i jak radzi sobie z tym co ją dotknęło. Czy w tym wszystkim jest miejsce dla Adama? Tego dowiecie się czytając właśnie tę powieść. "Idealne" życie Adama jako wschodzącej gwiazdy muzycznej, tłumy wielbicielek oraz zespół, który zawsze był dla niego bardzo ważny to tylko przykrywka tego co naprawdę czuje. Jego umysł i serce nadal należą do Mii, chociaż minęło już kilka lat nadal nie potrafi zrozumieć dlaczego ich drogi rozeszły się w tak niejasny sposób. Długo starał się dojść do siebie po rozstaniu, jeśli można tak nazwać zerwanie kontaktu bez jakiegokolwiek wyjaśnienia. Zespół pozwolił przytłumić mu uczucia i chociaż na chwilę zatracić się w muzyce. Jednak spotkanie Mii i Adama po takim czasie wywoła u nich potok wspomnień, gniewu oraz żalu, ale żeby dowiedzieć się jak potoczą się ich losy musicie sami sięgnąć po tę książkę.

Powieść czyta się bardzo lekko i przyjemnie. Może ją przeczytać każdy kto ma ochotę poznać historię normalnych ludzi, którzy ciężką pracą starają się coś osiągnąć. Książka bardzo mi się podobała i bardzo miło spędziłam z nią czas. Nie ukrywam, że po przeczytaniu pierwszej części z niecierpliwością czekałam na dalsze losy głównych bohaterów. Czy chwile grozy jakie ich spotkały pokrzyżują ich życiowe plany? Autorka bardzo dobrze przedstawia nam Adama i jego uczucia oraz wszystko co zmieniło się w jego życiu. Gayle Forman sprawia, że do samego końca nie możemy być pewni co stanie na drodze do szczęścia tych dwojga młodych ludzi.

Tak więc losy bliskich nam osób dobiegły już końca, jednak sądzę, że ten kto przeczytał obie części nie żałuje, że to zrobił. Jeśli jednak jeszcze nie mieliście okazji tego zrobić to jestem pewna, że nie pożałujecie swojej decyzji. Powieść porusza wiele wątków, jednak najważniejszym z nich jest niewątpliwie miłość, która poruszy każdego czytelnika. Każde uczucie ma swoją historię, swoją przeszłość jak również i przyszłość.

Na początku ciężko było mi przestawić się na to, że książka była przedstawiona oczami Adama. Nie spodziewałam się zmiany narratora co utrudniło mi zagłębienie się w historię opisaną na kartach tej powieści. Nie jest to absolutnie minusem tej książki, jednak warto o tym pamiętać przed rozpoczęciem swojej przygody z głównymi bohaterami. Jeśli w Polsce zostaną wydane kolejne powieści stworzone przez Gayle Forman to z pewnością będę chciała jak najszybciej się z nimi zapoznać.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia!

4 komentarze :

 1. Planuję przeczytać . Narracja z perspektywy Adama jeszcze bardziej mnie zachęca ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam w planach kontynuację Zostań, jeśli kochasz, ale jeszcze sobie z tym poczekam :)

  namalowac-swiat-slowami.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. W ostatnim czasie codziennie czytam po kilka/-naście recenzji tej serii. Intryguje mnie ta seria, ale chyba poczekam, aż trochę o niej ucichnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam pierwszej części, ale póki co, jakoś mnie nie ciągnie do tej serii.

  OdpowiedzUsuń