wtorek, 10 lutego 2015

"SHERLOCK HOLMES. TOM 1. STUDIUM W SZKARŁACIE. ZNAK CZTERECH. PIES BASKERVILLE'ÓW

Tytuł: Sherlock Holmes. Tom 1. Studium w Szkarłacie. Znak Czterech. Pies Baskerville'ów
Tytuł oryginału: A study in Scarlet. The sign of the four. The hound of the Baskervilles
Cykl: Sherlock Holmes
Autor: Arthur Conan Doyle
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Ilość stron: 494

NOWE WYDANIE Z ORYGINALNYMI
ILUSTRACJAMI SIDNEYA PAGETA!

STUDIUM W SZKARŁACIE
Sherlock Holmes i doktor Watson, po raz pierwszy ra-
zem w akcji, rozwikłują zagadkę dwóch niezwykłych
zbrodni w Londynie. Odkryte na ścianie tajemnicze
napisy krwią prowadzą ich ku dalekiej przeszłości
i motywowi zemsty za niegdyś popełnione zło...

ZNAK CZTERECH
Leniwe życie przy Baker Street przerywa przybycie
pięknej młodej kobiety, która prosi o wyjaśnienie
tajemniczego zaginięcia jej ojca. Błahe z pozoru zle-
cenie staje się śmiertelnie niebezpieczne wraz z po-
jawieniem się tytułowego "znaku czterech" oraz zna-
lezieniem w zamkniętym od wewnątrz pokoju ciała
zabitego w dość makabryczny sposób mężczyzny...

PIES BASKERVILLE'ÓW
Sherlock Holmes i doktor Watson na tropie tajemni-
czych zabójstw w rodzie Baskerville'ów. Według le-
gendy na członkach tej rodziny ciąży klątwa, która
ma być karą za zbrodnie i gwałty, jakich dopuścił się
jeden z Baskerville'ów, sir Hugon. Rodzinę prześladu-
je ponoć straszliwy czarny pies, bestia, która zionie
ogniem z pyska i zabija kolejnych przedstawicieli
rodu...

KOMPLETNA EDYCJA W TRZECH TOMACH PRZYGÓD
NAJSŁYNNIEJSZEGO DETEKTYWA WSZECH CZASÓW!Pomimo tego, że uwielbiam kryminały, jeszcze nigdy nie miałam okazji zapoznać się z twórczością Arthura Conana Doyle'a. Postanowiłam jak najszybciej to nadrobić, ponieważ jak wiadomo powieści o Sherlocku Holmesie to po prostu klasyk i każdy kto jest fanem tego gatunku powinien je znać. Dodatkowo gdy tylko zobaczyłam to piękne wydanie od wydawnictwa Zysk i Spółka to wiedziałam, że muszę je mieć na swojej półce. Chyba nie ma nikogo komu nie spodobałyby się tak solidnie i ładnie wydane książki. Pierwszy tom tej serii zawiera trzy opowiadania o Sherlocku, a są to: Studium w Szkarłacie, Znak Czterech oraz Pies Baskerville'ów.

Myślę, że nie będę opisywać Wam po kolei fabuły każdego z opowiadania, ponieważ bardzo dobrze jest ona przedstawiona w opisie z tyłu książki. W zasadzie najważniejsze jest po prostu to, że książka opowiada o tytułowym Sherlocku Holmesie i jego wiernemu towarzyszowi - doktorowi Watsonowi. Ten świetnie dobrany duet zaczyna rozwiązywać różne tajemnice, oraz zbrodnie, które poznajemy z każdym kolejnym opowiadaniem. Oczywiście warto zaznaczyć, że Studium w Szkarłacie to pierwsza część i to właśnie w niej została przedstawiona historia, w jaki sposób poznali się główni bohaterowie. Tak więc jeśli chcecie zacząć przygodę z Sherlockiem to zachęcam do sięgnięcia po pierwszy tom, żeby od samego początku jak najlepiej znać historię tej dwójki bohaterów.

Największym atutem książek Arthura Conana Doyle'a są niewątpliwie ich bohaterowie. Sherlock Holmes oraz doktor Watson są świetnie wykreowani, a podczas poznawania kolejnych ich przygód poznajemy również coraz lepiej ich charaktery. Jestem pewna, że absolutnie każdy z Was będzie zachwycony postaciami jakie występują w tych powieściach, i że każdy bez wyjątku od pierwszych stron pokocha Holmesa, Watsona oraz świat, który stworzył autor.

Każda z zagadek stworzonych przez autora jest niezwykle rozbudowana. Czytelnik musi nieźle pogłówkować, aby odkryć kto stoi za przestępstwem, ale również odnaleźć motywy takiego działania. Moim zdaniem Arthur Conan Doyle jest po prostu mistrzem tworzenia przeróżnych tajemnic oraz naprowadzania czytelnika na ich rozwiązanie.

Każda powieść tego autora jest po prostu ponadczasowa i co jakiś czas pojawiają się jej nowe wydania. Świadczy to o tym, że ludzie nadal chcą czytać twórczość Pana Doyle'a i pomimo upływu czasu nadal są zainteresowani losami głównych bohaterów. Myślę, że jest to pozycja, którą mogę polecić absolutnie każdemu, ponieważ wydaje mi się, że taki klasyk powinien znać każdy mól książkowy, bez względu na to jakie gatunki lubi. Pomimo tego, że to wydanie zawierające trzy opowiadania jest bardzo obszerne, czyta się je z niezwykłą łatwością i szybkością. Nie mam pojęcia jakim cudem wcześniej nie zapoznałam się z twórczością tego autora, ale cieszę się, że w końcu to nadrobiłam.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka!

1 komentarz :

  1. Czytałam :) uwielbiam Holmesa, chociaż to ciągle Poirot jest moim ukochanym detektywem :)

    OdpowiedzUsuń