środa, 18 marca 2015

"KRONIKI TEMPUSU. KRÓLOWA MUSI UMRZEĆ" - K.A.S. QUINN

Tytuł: Kroniki Tempusu. Królowa musi umrzeć
Tytuł oryginału: The Chronicles of Tempus #1: The Queen must die
Cykl: Kroniki Tempusu
Autor: K.A.S. Quinn
Wydawnictwo: Dreams
Ilość stron: 298

KATIE W JEDNEJ CHWILI SIEDZI POD ŁÓŻKIEM
W NOWYM JORKU, A W NASTĘPNEJ JEST W PAŁACU
BUCKINGHAM W OKRESIE PANOWANIA KRÓLOWEJ
WIKTORII. WBREW POZOROM, TO BARDZO
NIEBEZPIECZNE MIEJSCE.

KRÓLOWA Z RODZINĄ JEST W ŚMIERTELNYM
NIEBEZPIECZEŃSTWIE. PO TAJNYCH PRZEJŚCIACH
KRĄŻĄ ZAMACHOWCY, NA MROCZNYCH,
OŚWIETLONYCH GAZOWYMI LATARNIAMI ULICACH
LONDYNU CZAJĄ SIĘ PODEJRZANE POSTACI.
NA DOMIAR ZŁEGO KATIE NIE JEST JEDYNYM
PODRÓŻNIKIEM W CZASIE...

"MAGICZNA POWIEŚĆ PRZYGODOWA Z PODRÓŻĄ W CZASIE
W STYLU E. NESBITT". THE TIMES
"WCIĄGAJĄCA I HUMORYSTYCZNA PODRÓŻ W CZASIE".
GUARDIANTym razem mam dla Was zupełnie coś innego niż poprzednie książki jakie recenzowałam na tym blogu. Dzisiaj zajmiemy się podróżowaniem w czasie, które ostatnio stało się bardzo popularne wśród pozycji książkowych. Jednak to wszystko połączone jest również z historią Londynu i wydarzeniami jakie miały wtedy miejsce. Oczywiście nie jest to książka historyczna dlatego nie wszystko co zostało w niej opisane jest zgodne z faktami, ale jak zaznaczyła sama autorka niektóre sytuacje wydarzyły się naprawdę. Jak zapewne wiecie niedługo ukaże się drugi tom tej serii, dzięki czemu miałam okazje zmotywować się i zacząć wszystko od początku. Zapraszam Was w podróż do tego niesamowitego świata.

Autorka opowiada nam historię młodej dziewczynki, która mieszka w Nowym Jorku. Jej matka Mimi zamiast traktować ją jak córkę utrzymuje z nią relacje koleżeńskie. Katie jest typowym molem książkowym, uwielbia chować się pod łóżkiem i zagłębiać w lekturach, dzięki którym może się przenieść i wyobrażać rzeczy wykreowane w powieściach. Jednak pewnego dnia wszystko ulega zmianie. Dziewczyna czytając listy zasypia, a gdy się budzi okazuje się, że znajduje się w miejscu, o którym czytała przed zaśnięciem. Katie przeniosła się do pałacu Buckingham w okresie panowania królowej Wiktorii. Poznaje młodą księżniczkę Alicję oraz chłopca imieniem James, którzy tak samo jak Katie są zdziwieni zaistniałą sytuacją. Wkrótce okazuje się, że dziewczyna nie jest jedyną osobą podróżującą w czasie, a intrygi na dworze królewskim stają się coraz bardziej podejrzane. Królowa jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Jak z tą sytuacją poradzi sobie Katie i jej nowi znajomi, którzy nie znają przyszłości tak jak ona?

Książka jak najbardziej spisała się pod względem ogólnej fabuły tak samo jak autorka w bardzo dobry sposób opisała całą historię. Język był jak najbardziej zrozumiały i nie sprawiał problemów w odbiorze. Pomimo historycznej fabuły przy czytaniu jak najbardziej można się odprężyć i zrelaksować.

Jeśli chodzi o bohaterów tej powieści, to można mieć co do nich mieszane uczucia, gdyż główna bohaterka była trochę mało wyraźna i nie rzucająca się w oczy. Jednak trzeba przyznać, że bardzo dobrze można zrozumieć jej emocje i przyczyny takiego zachowania. Dużym plusem jest również to, że dzięki autorce możemy z łatwością wyobrazić sobie jak żyli ludzie za czasów panowania królowej Wiktorii.

Bardzo szybko dowiadujemy się, że większa część akcji będzie działa się w przeszłości. Wszystkie główne wydarzenia miały miejsce w Londynie, a dokładniej w pałacu Buckingham. Cały pomysł był bardzo spójny i dobry. Wszystko na swój sposób okazywało się niezwykle logiczne.

Jedyny minus, który jakoś mocno rzucił mi się w oczy to zbyt słabe wykorzystanie miejsca, w którym odbywa się większa część powieści. Kiedy akcja toczy się w tak pięknym miejscu naznaczonym historią, chciałoby się wyczytać o nim jeszcze więcej.

Książka jest dobra, jednak nie zakwalifikowałabym jej do ambitnych, lecz lekkich z ciekawą fabułą. Z czystym sumieniem mogę ją polecić każdemu kto oczekuje od lektury chwili relaksu, a przy okazji lubi w pewnym stopniu zagłębić się w historię i życie jakie kiedyś panowało. Wątki, które dostarcza nam autorka, spiski oraz intrygi mogą zaciekawić każdego. Już niedługo premiera drugiego tomu, a więc warto nadrobić zaległości i zapoznać się najpierw z pierwszym.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Dreams!

1 komentarz :

  1. Myślę, że choć jestem za stara na tą książkę, a ostatnio wolę historię od fantastyki, być może ją przeczytam. Pozdrawiam ciepło.

    http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń