wtorek, 17 marca 2015

[PRZEDPREMIEROWO] "ELEONORA & PARK" - RAINBOW ROWELL

Tytuł: Eleonora & Park
Tytuł oryginału: Eleonora & Park
Autor: Rainbow Rowell
Wydawnictwo: Moon Drive
Ilość stron: 360
PREMIERA: 18 marca 2015

dwoje outsiderów
jedna niezwykła miłość

eleonora... Nie sposób jej nie zauważyć: rude włosy, dziwne
ciuchy. Czyta mu przez ramię. Uważa Romea i Julię za bogate dzieciaki,
które dostawały wszystko, co chciały. Najbardziej nie lubi weekendów,
bo spędza je bez niego.

park... Dobrze mu w czerni. Denerwuje się, gdy musi prowadzić
samochód w obecności taty. Uwielbia imię Eleonory i nie skróciłby go
ani o sylabę. Wie, która piosenka jej się spodoba, zanim ona zacznie jej
słuchać. Śmieje się z jej dowcipów, zanim ona dotrze do puenty.

Oto tocząca się w ciągu jednego roku szkolnego opowieść o dwojgu
szesnastolatkach urodzonych pod nieszczęśliwą gwiazdą - dość
mądrych, by zdawać sobie sprawę, że pierwszej miłości prawie nigdy
nie udaje się przetrwać, ale na tyle odważnych i zdesperowanych,
by dać jej szansę.


Dzisiaj mam dla Was prawdziwą perełkę, o której dosłownie wszędzie jest głośno oraz każdy chce ją mieć i przeczytać. Od samego początku wiadomo, że będzie to wspaniała opowieść o miłości, która z pewnością nas zadziwi. Chyba nie muszę już dodawać, że chodzi tutaj o powieść pod tytułem Eleonora i Park, wspaniałej autorki Rainbow Rowell. Naprawdę długo czekałam na tę pozycję, dlatego tym bardziej cieszę się, że mogłam przeczytać ją jeszcze przed premierą. Co tym razem przyniesie nam lektura o dwojgu bardzo młodych ludzi połączonych zamiłowaniem do muzyki? Jak rozwinie się to wszystko? Eleonora i Park to opowieść pełna życia i niewątpliwie skłaniająca do refleksji. Zapraszam Was do przeczytania dalszej części recenzji.

Autorka opowiada nam o losach szesnastolatków. Ona dopiero co zdążyła przeprowadzić się do miasta. Dziewczyna ma nadwagę, której nie jest w stanie ukryć pod burzą rudych loków i nietypowego stylu ubierania. On - spokojny, starający ukryć się w cieniu i zmieszać z tłumem. Jest wielbicielem komiksów oraz taekwondo, który maskuje się pod słuchawkami, zagłębiając się w muzykę. Ich losy krzyżują się w szkolnym autobusie kiedy to Eleonora pierwszy raz jedzie do szkoły i okazuje się, że obok Parka jest wolne miejsce. Jak by nie patrzeć są tak kontrastowi, że więcej ich dzieli niż łączy, aczkolwiek codzienne podróże do szkoły sprawiają, że ich relacja zaczyna się rozwijać. Czy dwa tak różne światy mogą się połączyć i przetrwać trudny dla nich okres?

Powieść Rainbow Rowell to idealna lekcja dla każdego. Opowiada ona o dojrzewaniu młodych ludzi, którzy na pierwszy rzut oka są normalnymi, przeciętnymi nastolatkami. Jednak nie wszystko jest takie piękne jak byśmy chcieli. Eleonora, która jest już po ciężkich przeżyciach jak na swój wiek, nie użala się nad sobą i przyjmuje wszystkie upokorzenia oraz wyzwiska ze strony rówieśników. Jednak cichy i spokojny chłopak okazuje się oparciem w tak trudnej sytuacji. Książka pokazuje, że świat nastolatków nie jest tak kolorowy jak być powinien.

Eleonora i Park pomimo swojego bagażu życiowego są idealnie wykreowani tak, aby czytelnik mógł poznać wszystkie emocje, które nimi targają. Dwoje nastolatków to postacie, które można tylko pokochać za odwagę i determinację oraz uczucie jakie ich połączyło.

Autorka w przypadku akcji książki nie skupia się na szybkim przebiegu wydarzeń, ale na uzmysłowieniu czytelnikowi problemów z jakimi borykają się nastolatkowie. Zagłębia nas w ten temat, w taki sposób, który powoduje u nas wiele refleksji i przemyśleń. Pokazuje jak można poznawać się na nowo, oraz że piękno można widzieć z różnej perspektywy. Przenosi nas w świat lat 80 gdzie możemy dostrzec jak ważna dla serca i duszy może być muzyka.

Język jakim jest pisana ta powieść jest delikatny i zarazem wyrazisty. Autorka od pierwszych stron przenosi nas do wykreowanego przez siebie świata oraz tych ciężkich spraw, które w życiu codziennym ludzie chcą zamieść pod dywan, aby nikt się o tym nie dowiedział. Nie pozwala nam się oderwać od powieści, gra na naszych uczuciach, tak że do ostatniej strony jesteśmy pochłonięci historią głównych bohaterów.

Byłam bardzo zdziwiona, że przeczytałam tę lekturę tak szybko. Wywołała ona we mnie mnóstwo pozytywnych emocji, a zakończenie przyszło tak niespodziewanie, że szukałam kolejnych stron. Eleonora i Park to powieść idealna dla każdego. Zarówno młodzież, która sama być może przeżywa coś podobnego jak i starsi czytelnicy, którzy z przyjemnością cofną się do młodzieńczych lat - każdy znajdzie coś dla siebie. Pierwsza miłość, uczucia, emocje i problemy jak w rzeczywistym świecie, a to wszystko ujęte słowami Rainbow Rowell, to jak dla mnie coś wspaniałego. Coś czego nie można przeoczyć - to po prostu trzeba poczuć!

Za książkę dziękuję wydawnictwu Otwarte!

4 komentarze :

 1. Bardzo się cieszę, że książka Ci się podobała, bo również długo na nią czekałam. Mam nadzieję, że również poczuję wszystkie te wspaniałe emocje :D

  OdpowiedzUsuń
 2. O tak, zakończenie uderza niczym piorun - nie dziwię się fanom Rowell, że ciągle o nie pytają :).

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam kilka dobrych recenzji tej książki i z niecierpliwością czekam na pojawienie się jej na półkach w księgarni :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydaje się być ciekawa, myślę, że przeczytam ja już niedługo ;)

  OdpowiedzUsuń