czwartek, 9 kwietnia 2015

"ALTHEA & OLIVER" - CRISTINA MORACHO

Tytuł: Althea & Oliver
Tytuł oryginału: Althea & Oliver
Cykl: Real Life
Autor: Cristina Moracho
Wydawnictwo: Feeria young
Ilość stron: 400

ALTHEA & OLIVER

Akcja powieści rozgrywa się w najlepszych czasach kultury DIY,
zinów i taśm magnetofonowych - połowie lat 90.

Althea i Oliver byli najlepszymi przyjaciółmi, nierozłącznymi
niemal od przedszkola. Jednak w liceum Althea nagle uświadamia sobie,
że to, co czuje do Olivera, wykracza poza przyjaźń. Oliver chce tylko,
żeby ich życie wyglądało tak jak zawsze, ale gdy po raz kolejny budzi się
rano i nie pamięta nic z minionych tygodni, nie może dłużej zaprzeczać,
że dzieje się z nim coś złego. Cierpi na zespół Kleinego-Levina,
zwany syndromem śpiącej królewny.

Losy zaprowadzą ich oboje z dachów rodzinnych domów, zakrapianych
alkoholem imprez i festynów w ich małym miasteczku do wielkomiejskich
szpitali, przepełnionych ulic i squatów Nowego Jorku.
Wszystko to w cieniu choroby, której nazwa brzmi jak z bajki,
ale z bajką nie ma nic wspólnego.

Punkowa, dojrzała i bardzo prawdziwa opowieść o tożsamości, dorastaniu,
przyjaźni, miłości i o tym, czemu czasem tak wspaniale jest
podejmować złe decyzje.


Tym razem pewnie zbytnio nie zdziwicie się wyborem kolejnej książki, którą przeczytałam. Ostatnimi czasy było o niej dosyć głośno i myślę, że już coś o niej słyszeliście. Jak już pewnie zauważyliście książki gdzie główną rolę odgrywa przyjaźń, miłość, trudne decyzje oraz choroba pojawiają się teraz na naszym rynku wydawniczym jak grzyby po deszczu - czy tym razem historia stworzona przez autorkę przyniesie nam coś nowego? Czy przyjaźń przetrwa próbę, na którą zostanie wystawiona? Jak w tym przypadku emocje bohaterów zostaną odebrane przez czytelników? Jeśli chcecie dowiedzieć się jakie wrażenie zrobiła na mnie ta lektura to zachęcam do zapoznania się z dalszą częścią recenzji.

Bohaterami debiutanckiej powieści tej autorki są Althea i Oliver - dwójka nastolatków, którzy od szóstego roku życia są niemal nierozłączni. Wiele osób uważa ich za bliźniaków, inni natomiast myślą, że są parą. Mieszkają oni w małym miasteczku w Karolinie Północnej. Przyjaźń kwitnie w pełni, jednakże w pewnym momencie dziewczynie sama przyjaźń nie wystarcza. Na przekór wszystkim wydarzeniom u Olivera pojawia się niespotykana choroba. Jak taki obrót sprawy wpłynie na ich relacje? Czy zmagania z tak dziwną chorobą i trudny okres dojrzewania wpłyną na zachowanie bohaterów? 

Bohaterowie z serii Real Life są bardzo autentyczni. Ich uczucia są na wyciągnięcie ręki, możemy poczuć wszystkie zawirowania jakie im towarzyszą. Tak wykreowanych charakterów, pomimo sytuacji jaka ma miejsce w powieści nie sposób nie docenić - chociażby za próby zrealizowania swoich celów. Osobiście bardzo polubiłam zarówno Altheę jak i Olivera i do samego końca bardzo im kibicowałam. 

Historia jaką opowiada nam autorka nie należy do ckliwych romansideł. Cristina Moracho pozwala nam bardzo dobrze zrozumieć sens tej powieści, a także swoją wizję świata. Akcja tej powieści, jak również jej różne wątki łączą się w sensowną całość, po której czytelnik może mieć różne uczucia. Na każdego z nas emocje zawarte w tej książce będą wpływać inaczej.

Język jakim operuje autorka jest prosty i dobrze zrozumiały dla każdego, dzięki czemu książkę czyta się niezwykle szybko i przyjemnie. Możemy bardzo łatwo zagłębić się w sens całej tej opowieści i przeżywać trudne chwile razem z głównymi bohaterami. 

Podsumowując - Althea & Oliver to wspaniała powieść o przyjaźni, trudzie dorastania, poszukiwania własnej osobowości, a także ciężkiej chorobie. Każdy kto zdecyduje się dać szansę tej książce powinien w niej znaleźć coś dla siebie. Osobiście lektura idealnie trafiła w moje oczekiwania jakie miałam i gust. Z czystym sumieniem mogę polecić tę powieść każdemu miłośnikowi książek.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Feeria young!

3 komentarze :

  1. Ostatnio mam ogromną ochotę na takie luźniejsze książki i mam nadzieję że niedługo ją przeczytam. :)

    OdpowiedzUsuń