sobota, 25 kwietnia 2015

"WYNALAZCA SZCZĘŚCIA" - MICHAŁ RUTKOWSKI

Tytuł: Wynalazca szczęścia
Tytuł oryginału: Wynalazca szczęścia
Autor: Michał Rutkowski
Wydawnictwo: Novae Res
Ilość stron: 422

"WYNALAZCA SZCZĘŚCIA" TO WIELOPOZIOMOWA HISTORIA,
W KTÓREJ REALIZM, METAFIZYKA I FILOZOFIA SPLATAJĄ
SIĘ ZE SOBĄ W NIEZWYKŁY SPOSÓB.

Co o życiu, wszechświecie i prawach nimi rządzących może
wiedzieć dziecko - tajemniczy chłopczyk - główny bohater
powieści? Czy jego historia pomoże rozwikłać zagadki i roz-
wiązać odwieczne ludzkie dylematy? Wycieczka po meandrach
ludzkiej duszy odbywa się równolegle z przygodą chłopczyka,
któremu dane jest poznawać świat w jego różnorodnych fe-
nomenach i z kontaktu z nimi wydobywać poszczególne zna-
czenia. Tematy, jakie stają się materią rozważań chłopczyka
dotyczą pradawnych, a mimo to wciąż współczesnych pytań
m.in. o istotę dobra i zła, sens przemijania, prawdę, szczęście,
rolę marzenia w ludzkim życiu - fundamentalne kwestie, które
w pewnych momentach nurtują każdego z nas.

R (Michał Rutkowski) -
poeta i prozaik, malarz, muzyk,
reżyser i edytor video.

http://www.Rmichalrutkowski.com"Życie jest szansą
w każdej sekundzie swego istnienia"

Dzisiaj mam coś dla zdecydowanie ambitniejszych czytelników. Nie jest to książka, którą można przeczytać w przerwie pomiędzy ważnymi obowiązkami, ponieważ przy zagłębianiu jej treści trzeba maksymalnie się skupić. Na początek warto zastanowić się czym właściwie jest szczęście. Od razu ostrzegam, że nie jest to dosyć łatwe zadanie. Każdy z nas będzie postrzegał szczęście zupełnie inaczej, ponieważ mamy inny system wartości oraz inne charaktery. Jeden ucieszy się z góry pieniędzy, dla drugiego natomiast szczęściem będzie samo zdrowie i rodzina. Zachęcam Was abyście przed przeczytaniem tej powieści bądź w trakcie jej poznawania spróbowali znaleźć odpowiedź na to pytanie i przekonali się, że w życiu naprawdę można być szczęśliwym.

Książka jest historią młodego, tajemniczego chłopca, który będąc na łące próbuje odnaleźć szczęście. Zastanawia się nad sensem życia oraz innymi problemami, które spotykają każdego człowieka. W życiu każdego z nas przychodzi taki moment kiedy zaczynamy zastanawiać się nad ważnymi dla nas sprawami. Bohater tej książki jest raczej rzadko spotykanym przypadkiem, ponieważ z reguły do tak głębokich przemyśleń dochodzą tylko i wyłącznie ludzie starsi, doświadczeni, którzy w swoim życiu byli świadkami niejednych wydarzeń. Oczywiście wyjątki się zdarzają i właśnie takim wyjątkiem jest ten chłopczyk. Pomimo młodego wieku jest on bardzo mądry i sam dochodzi do zaskakujących wniosków.

Autor tej książki podczas kreowania głównego bohatera nie do końca skupił się na jego urodzie czy ubraniach, doskonale natomiast ukazał to wszystko co znajdowało się w umyśle chłopca. Czytelnik w pełni może zrozumieć każdą jego myśl i zastanowić się czy zgadza się z wnioskami, do których dochodzi młoda postać.

Język w tej powieści z pewnością nie należy do lekkich, ale jest w pełni zrozumiały. Jestem osobą, która zazwyczaj nie ma styczności z takim gatunkiem literackim, ale pomimo tego nie miałam większego problemu ze zrozumieniem tego co chciał mi przekazać autor. Jest to na pewno duży plus tej pozycji. Oczywiście wiele razy czytanie treści zawartej w Wynalazcy szczęścia wymagało ode mnie pełnego skupienia, ale w zasadzie jest to raczej normalne dla książki, która jest związana z filozofią.

Podsumowując - Wynalazca szczęścia to powieść, z której można czerpać naprawdę wiele korzyści. Dzięki tej pozycji możemy dogłębnie zastanowić się nad znaczeniem słowa szczęście, a także określić co tak naprawdę uszczęśliwia nas samych. Jeśli interesuje Was filozofia, a także książki, które mogą wnieść do Waszego życia coś wartościowego to zdecydowanie polecam Wam twórczość Michała Rutkowskiego.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Novae Res!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz