poniedziałek, 29 czerwca 2015

"MILION MAŁYCH KAWAŁKÓW" - JAMES FREY

Tytuł: Milion małych kawałków
Tytuł oryginału: A Million Little Pieces
Autor: James Frey
Wydawnictwo: Burda
Ilość stron: 520

BESTSELLER NEW YORK TIMESA
PONAD 5 MILIONÓW SPRZEDANYCH EGZEMPLARZY!

James budzi się na pokładzie samolotu z wybitymi zębami, złamanym
nosem i rozciętym policzkiem. Nie wie, dokąd leci ani co się z nim działo
przez ostatnie dwa tygodnie. Ma dwadzieścia trzy lata, od dziesięciu lat
jest uzależniony od alkoholu, a od trzech - od narkotyków. Kiedy zgła-
sza się na odwyk do najstarszego ośrodka w Stanach, chlubiącego się
rekordowo wysoką skutecznością siedemnastu procent wyleczonych,
lekarze nie wiedzą, jakim cudem wciąż żyje.

"Będziecie przy książce pochlipywali, śmiali się, wpadali w złość,
frustrację i, co najważniejsze, nie stracicie nadziei. Inspirująca lektura
obowiązkowa. Znakomita robota".
- Bret Easton Ellis

"Wyjątkowo mocna i nieszczędząca detali relacja człowieka, który wychodzi
z uzależnienia od alkoholu i narkotyków. James Frey jest znakomity
w pogrążaniu się w świecie ludzi, którzy rozpaczliwie potrzebują pomocy.
Przeczytajcie koniecznie".
- Gus van Sant

"Porywające. Wspaniała historia. Nic tylko bić mu brawo".
- Los Angeles Times Book Review

"Absolutnie fascynująca książka".
- Observer

JAMES FREY jest kultowym pisarzem amerykańskim. Jego debiutancka powieść
Milion małych kawałków to jeden z najgłośniejszych skandali literackich ostatnich lat,
niesamowity bestseller list światowych, w tym "New York Timesa" i Amazonu.
Przetłumaczono ją na ponad 30 języków. Ta poruszająca, oparta na motywach
autobiograficznych relacja z odwyku jest jednym z najbardziej obrazowych opisów
walki z niesłabnącym głodem narkotycznym i alkoholowym. Frey jest także autorem
powieści Mój przyjaciel Leonard, Jasny słoneczny poranek, Ostatni Testament i Endgame.Uzależnienie od narkotyków czy też alkoholu jest bardzo poważną chorobą, która wyniszcza nie tylko samego chorego, ale również jego najbliższych, którzy starają się zrobić wszystko, żeby pomóc mu wyjść z tej niezwykle trudnej sytuacji. Ciężko jest wyobrazić sobie co musi czuć osoba, która po prostu nie potrafi pohamować swojego głodu i w końcu sięga po upragnioną używkę. Ważne jest, aby w takim wypadku zdecydować się na leczenie, ale nawet wtedy nie mamy gwarancji, że pacjent z tego wyjdzie. Niestety prawda jest taka, że tylko garstce osób udaje się przezwyciężyć to silne pragnienie zażycia narkotyków bądź wypicia alkoholu. Dzisiaj recenzja powieści o niezwykle poważnej oraz trudnej tematyce, czyli Milion małych kawałków autorstwa Jamesa Freya.

James budzi się na pokładzie samolotu z wieloma obrażeniami na ciele. Nie pamięta co się dokładnie stało, nie wie dokąd leci. Pomimo młodego wieku od dziesięciu lat jest uzależniony od alkoholu, a od trzech - od narkotyków. Jest w trudnej sytuacji i nie wiadomo czy uda mu się przezwyciężyć własne pragnienia jednak podejmuje walkę i zgłasza się na odwyk do najstarszego ośrodka w Stanach, który ma wysoką skuteczność. Gdy James do nich trafia lekarze zastanawiają się jakim cudem on jeszcze żyje... Jak potoczą się losy głównego bohatera? Czy uda mu się wygrać tę niezwykle trudną i często niesprawiedliwą walkę?

Autor opisuje całą historię bardzo realistycznie i nie mamy wątpliwości, że to wszystko co się akurat dzieje może przytrafić się zwykłemu człowiekowi. James Frey nie jest delikatny. Przedstawia prawdę, która często jest okrutna. Wielokrotnie było mi po prostu ciężko przebrnąć przez opisy przebiegu tej choroby, ale mimo tego cieszę się, że przeczytałam tę powieść. Dzięki temu wiem jak uzależnienie od narkotyków i alkoholu wygląda tak naprawdę i zdaję sobie sprawę jakie musi być to trudne doświadczenie zarówno dla chorego jak i jego najbliższych.

Pomimo tego, że James popełnia wiele błędów i często nie byłam po prostu w stanie dokładnie zrozumieć jego zachowania, jest to postać, która wzbudza wiele sympatii oraz niewątpliwie współczucia. Przykro jest czytać o czymś co tak naprawdę spotyka wielu ludzi każdego dnia. Jednak najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że tak mało ludzi udaje się wyciągnąć z tego całego bagna. Większość nie daje sobie rady i prędzej czy później niestety wraca do nałogu.

Język autora jest prosty i nie zawiera żadnych ubarwień czy wyszukanych słów. James Frey zrobił wszystko, aby przekazać czytelnikowi historię jak najbardziej realną. Nie znajdziecie tutaj przesłodzonej opowieści o tym jakie to życie może być piękne. Autor skupił się na chorobie, problemach i wielu niepowodzeniach głównego bohatera. Do samego końca nie byłam pewna jak zakończą się losy Jamesa oraz jego przyjaciół i myślę, że Wy również podczas czytania długo pozostaniecie w tej niepewności.

Milion małych kawałków skłania do refleksji nad własnym życiem i sprawia, że zaczynamy coraz bardziej doceniać to co nas spotkało. Po przeczytaniu tej powieści jestem pewna, że zrobię wszystko, aby nigdy nie popaść w żaden nałóg, który w tak okrutny sposób wyniszczyłby mój organizm oraz najbliższą rodzinę. Jeśli lubicie poważne książki o problemach i prawdziwym życiu to zachęcam Was do sięgnięcia po debiutancką powieść Jamesa Freya.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Burda!

2 komentarze :

  1. Bardzo ciekawa książka. Myślę, że będę chciała ją przeczytać.

    http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Genialna okładka... od czasu do czasu potrzebuję takiej książki zmuszającej do refleksji :)

    OdpowiedzUsuń