sobota, 6 czerwca 2015

"OD KIEDY CIĘ NIE MA" - LOUISE CANDLISH

Tytuł: Od kiedy cię nie ma
Tytuł oryginału: Since I Don't Have You
Autor: Louise Candlish
Wydawnictwo: W.A.B.
Ilość stron: 496

Gdy trzy przyjaciółki: Rachel, Mariel i Jenny, równocześnie
zachodzą w ciążę, obiecują sobie, że każda z nich będzie kochać dzieci
pozostałych jak własne. Jednak kiedy córka Rachel ginie w wypadku,
kobieta pakuje się, opuszcza Wielką Brytanię i przeprowadza
na Santorini, by odnaleźć spokój ducha i odbudować
swój świat na nowo. Mimo to nie może zapomnieć o złożonej
przed laty obietnicy. Wynajmuje prywatnego detektywa, tajemniczego
Johnny'ego Palmera, by na bieżąco informował ją o losach pozostałych
dziewcząt. W ten sposób może roztoczyć nad nimi dyskretną opiekę.
Ale kto zaopiekuje się samą Rachel w jej nowym życiu z dala od domu?
I czy uda jej się rozwikłać tajemnicę śmierci
ciotki, która przed laty miała zginąć na wyspie?

Poruszająca opowieść o przyjaźni i rodzinie - łamiąca serce,
ale ostatecznie je ogrzewająca.
"Cosmopolitan"

Louise Candlish (ur. w 1968 roku w Hexham) - brytyjska pisarka.
Studiowała filologię angielską. Początkowo pracowała jako dziennikarka, potem copywriterka.
Debiutancką powieść, Prickly Heat (kolejne wydanie pod tytułem The Island Hideaway), opublikowała
w 2004 roku. Od kiedy cię nie ma to pierwsza książka autorki, która ukazała się na polskim rynku.
Wkrótce nakładem W.A.B. zostanie wydana kolejna - Zniknięcie Emily Marr.W życiu, gdzieś daleko od nas dzieje się wiele rzeczy, których nie jesteśmy w stanie ujrzeć i dostrzec na własne oczy. Czasami sięgamy po powieści, które mogą właśnie uświadomić nam pewne sytuacje i sprawić, że inaczej będziemy postrzegać niektóre sprawy. Wtedy możemy docenić jak wiele już w życiu osiągnęliśmy i z jak trudną rzeczywistością muszą zmierzyć się inni. Gdy tylko przeczytałam tytuł powieści, którą dzisiaj recenzuję - wiedziałam, że będzie to książka niezwykle wzruszająca i wywoła we mnie mnóstwo emocji. Czy rzeczywiście tak się stało? Tego z pewnością dowiecie się z dzisiejszej recenzji.

Trzy przyjaciółki: Rachel, Mariel i Jenny zachodzą równocześnie w ciąże i łączą się w pewnej obietnicy, że każda z nich będzie kochać dzieci pozostałych jak własne. Jeden dzień zmienia życie Rachel w koszmar - jej córka Emma ginie w wypadku, a kobieta nie potrafi pozbierać się po tej tragedii. Pomimo wsparcia przyjaciółek i rodziny Rachel pakuje swoje rzeczy i opuszcza Wielką Brytanię, aby poukładać swoje życie na nowo. Czy uda jej się zapomnieć o przerażających wspomnieniach, które codziennie dają o sobie znać?

Autorka doskonale wykreowała główną postać uwzględniając nawet najmniejsze szczegóły w jej charakterze. Rachel jest rozważną, pewną siebie kobietą, która nie potrafi się odnaleźć po stracie ukochanego dziecka. Pomimo bólu stara się nadal dotrzymywać obietnicy złożonej przyjaciółkom i troszczy się o dziewczynki. Również pozostali bohaterowie są dobrze przedstawieni, dzięki czemu możemy świetnie poznać każdego z nich. Muszę przyznać, że mimo wszystko najbardziej polubiłam Rachel choć pozostałe przyjaciółki również wzbudziły moją sympatię.

Język jakim operuje autorka jest prosty, ale bardzo przyjemny w odbiorze. Powieść czyta się naprawdę szybko i nie można się od niej oderwać. Emocje jakie wywołuje Louise Candlish sprawiają, że nawet na moment nikt z Was nie pomyśli o nudzie czy monotonii. Autorka jak najbardziej sprostała moim oczekiwaniom, które były dosyć wysokie i zapewniła mi wiele miłych chwil podczas poznawania wykreowanej przez nią historii.

Po zaistniałej tragedii cała akcja jest dosyć mocno rozłożona w czasie jednak nie jest to nużące ani tym bardziej monotonne. Autorka idealnie podkreśla emocje, rozterki i uczucia głównej bohaterki, której ciężko jest pogodzić się z życiem. Cieszę się, że Louise Candlish zagłębiła się w psychice Rachel, dzięki czemu mogłam lepiej zrozumieć co czuje osoba, która w takich tragicznych okolicznościach traci ukochane dziecko.

Podsumowanie tej powieści będzie bardzo proste i krótkie. Książka świetnie ukazuje prawdziwy świat - zarówno jego pozytywne jak i negatywne strony. Od kiedy cię nie ma poleciłabym raczej starszym czytelnikom, którzy będą w stanie zrozumieć wszystko co autorka chciała przekazać w swojej opowieści. Jest to lektura zdecydowanie warta uwagi, która może wnieść do waszego życia coś bardzo wartościowego.

Za książkę dziękuję Grupie Wydawniczej Foksal!

2 komentarze :