czwartek, 11 czerwca 2015

"SAGA OGNIA I WODY. WIELKI BŁĘKIT" - JENNIFER DONNELLY

Tytuł: Saga Ognia i Wody. Wielki błękit
Tytuł oryginału: Waterfire Saga. Deep Blue
Cykl: Saga Ognia i Wody
Autor: Jennifer Donnelly
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Ilość stron: 392

PORYWAJĄCA OPOWIEŚĆ
PRZEPEŁNIONA MAGIĄ I MITOLOGIĄ,
pełna przygód i niebezpieczeństw, miłości i przyjaźni.
Łączy w sobie elementy klasyczne i nowoczesne.
Pierwsza księga Sagi Ognia i Wody opowiada historię
równie tajemniczą i nieprzeniknioną jak sam ocean.

Córko Moruadh, pięć takich znajdź,
Których odwaga nadziei da trwać.
Jedną, co niesie światło, gdy kroczy,
Jedną, co dar ma wizji proroczych.

Jedną, co nadal jeszcze nie wierzy,
Przez co wciąż ślepo nieprawdę szerzy.
Jedną o duszy z boską iskra,
Jedną, co pieśni zna wszelkich istot.

Wspólnie odnajdźcie talizmany,
Które sześcioro władców nosiło u boku.
Dziś skryte pośród morskiej piany
Po wielkiej bitwie światła i mroku.


Gdy tylko zobaczyłam Wielki Błękit, wiedziałam, że po prostu muszę go przeczytać. Tak pięknie wydanej książki już dawno nie widziałam i z czystym sumieniem mogę napisać, że zakochałam się w niej jeszcze zanim przeczytałam pierwsze zdanie. Jednak pewnie zastanawiacie się co kryje wnętrze tej przepięknej lektury. Z pewnością dowiecie się tego z dzisiejszej recenzji, na którą serdecznie Was zapraszam. Macie odwagę wypłynąć na głęboką wodę?

Królestwo Miromary władane jest przez syreny. Wszystko skupia się na ceremonii Dokimi, podczas której księżniczka Serafina - córka królowej Isabelli - wykaże czy jest godną następczynią tronu i oficjalnie stanie się narzeczoną księcia Mahdiego. Jednak w tym długo wyczekiwanym dniu atak wroga sprowadza na mieszkańców tego królestwa chaos i panikę. Serafina stanie przed bardzo trudnym zadaniem. Czy zdoła obronić siebie i podwładnych przed wrogami jej matki i pradawną przepowiednią?

Autorka miała wspaniały pomysł na wykreowanie podwodnego świata i bohaterów, których z kolejnymi rozdziałami możemy coraz lepiej poznawać. Serafina chociaż jest księżniczką, która powinna podlegać rygorowi panującemu w królestwie, jest również typową nastolatką mającą swoje problemy. Zdarza się, że czasami wybiera złą drogę i podejmuje niekoniecznie słuszne decyzje. Trzeba przyznać, że zarówno ona jak i jej przyjaciółka oraz pozostałe postacie są idealnie stworzone i opisane. Wzbudzają sympatię czytelnika już od pierwszych stron i sprawiają, że z ogromnym zaciekawieniem śledzimy ich losy. Z chęcią obejrzałabym taką historię na dużym ekranie, bo naprawdę ma ona ogromny potencjał. Czekam na kolejną część, aby jeszcze raz przenieść się do tego barwnego świata wymyślonego przez Jennifer Donnelly.

Wielki błękit to pięknie wydana książka z jeszcze lepszym wnętrzem. Język jakim posługuje się autorka pozwala doskonale zagłębić się w świat przez nią wykreowany. Jennifer Donnelly naprawdę bardzo dobrze poradziła sobie zarówno z zaplanowaniem fabuły jak i przedstawieniem jej w doskonale zrozumiały sposób. Powieść czyta się niezwykle przyjemnie i szybko, więc warto się z nią zapoznać.

Przy tak pięknym opisie całego otoczenia mamy również dosyć szybką akcję, która na szczęście nie została pominięta. Cały czas coś się dzieje, a autorka dostarcza nam nowych wrażeń, więc z pewnością nikt nie może narzekać na nudę czy monotonię. Nie spodziewałam się, że Wielki błękit zachwyci mnie w tak dużym stopniu, ale ogromnie się z tego cieszę. Polecam tę powieść szczególnie młodzieży, do której niewątpliwie jest skierowana, ale myślę, że starsi czytelnicy również znajdą w niej coś dla siebie. Jeśli lubicie przygody, magię, mitologię oraz wiele tajemnic - jest to książka stworzona dla Was!

Za książkę dziękuję wydawnictwu Zielona Sowa!

2 komentarze :

  1. Chętnie, chętnie :D
    Coś takiego by mi się spodobało!

    OdpowiedzUsuń
  2. Tematykę syren uwielbiam nie od dziś, w sumie to chyba moje ulubione mityczne stworzenia. Książkę już idę zamówić na arosie ;)

    OdpowiedzUsuń