wtorek, 30 czerwca 2015

"W TRZEWIACH ŚWIATA. WSPOMNIENIA" - EVE ENSLER

Tytuł: W trzewiach świata. Wspomnienia
Tytuł oryginału: In the Body of the World. A Memoir
Autor: Eve Ensler
Wydawnictwo: W.A.B.
Ilość stron: 240

Molestowana przez ojca, narażona na chłodną obojętność
matki. Przez lata tłumiła emocje, co tylko wzmagało jej poczucie
izolacji. Gdy lekarze diagnozują u niej nowotwór, w pierwszej
chwili reaguje biernością i przerażeniem, całe dotychczasowe
życie zdaje się postrzegać jako chorobę. W pewnym momencie
coś się w niej jednak przełamuje, pozbywa się lęku, rozpoczyna
walkę z nowotworem i wielomiesięczny proces leczenia, który
na nowo połączy ją nie tylko z jej ciałem, lecz także ze światem.
Eve Ensler opisuje również zło i okrucieństwo, jakich dopuszcza
się człowiek: przemoc i gwałty na kobietach w Kongu,
plądrowanie Ziemi w poszukiwaniu surowców naturalnych,
zanieczyszczanie środowiska. Jej poruszająca książka łączy
doświadczenie jednostki z perspektywą globalną."W trzewiach świata. Wspomnienia" to powieść, która od samego początku zapowiadała się bardzo obiecująco. Przyciągnęła moją uwagę swoją okładką, ale również opisem, który mnie zaintrygował na tyle, aby sięgnąć po tę pozycję. Życie innych ludzi może być dla nas inspirujące oraz w wielu przypadkach może nas czegoś nauczyć. Zwłaszcza jeżeli są to prawdziwe wspomnienia, a nie fikcja. Autorka swoją książką pod tytułem "Monologi waginy" pokazała, że ludzkie ciało nie jest dla niej tematem tabu i nie boi się o nim pisać. Jeśli chcecie dowiedzieć się jakie wrażenie zrobiła na mnie lektura "W trzewiach świata. Wspomnienia" zapraszam do przeczytania dalszej części recenzji, z której na pewno się tego dowiecie.

Eve Ensler po przejściach z przeszłości jest pewna, że już nic jej nie zadziwi. To co zobaczyła w Kongu - jak okropne życie mają tamtejsze kobiety - nie jest jej obojętne. Autorka bardzo dokładnie opisuje przemoc, gwałty i wszelkie inne okrucieństwa wobec tych kobiet. Jednak kiedy dowiaduje się o swojej chorobie zwycięża lęk i przerażenie. Chociaż życie bywa niezwykle okrutne i trudne znajduje w sobie siłę, aby walczyć ze swoją chorobą w niekonwencjonalny sposób. Jej życie zmienia się absolutnie. Czy to co doświadczyła oraz wiedza jaką posiada okażą się przydatne w życiu codziennym?

Główna bohaterka jest kobietą, która przeszła naprawdę bardzo dużo w swoim życiu. Jest niezwykle wyrazista i bezpośrednia. Jej wyrozumiałość względem wyrządzanych krzywd innym kobietom jest godna podziwu. Pomimo ciężkiej przeszłości bohaterka potrafi udźwignąć ciężar innych ofiar co tylko podwaja odwagę i determinację tej postaci. Główna postać jest świetnie wykreowana. Może dlatego, że jest to historia prawdziwa, a może dlatego, że autorka jest świadoma tego co chce przekazać czytelnikowi, gdyż to właśnie ona była świadkiem tych wszystkich wydarzeń.

Język jakim operuje autorka jest bezpośredni, prosty i zrozumiały, ale trafia w punkt dokładnie podkreślając to najważniejsze. Wszystko jest opisane zgodnie z prawdą, a Eve Ensler niczego nie przerysowuje, jednak pomimo tego czyta się to naprawdę lekko i bardzo szybko. Autorka opisuje drastyczny świat, o którym na co dzień nie mówi się głośno i sprawia, że mamy rzeczywisty obraz cierpienia, walki, a czasami również bezradności ubrany w słowa, które do każdego dotrą.

Tyle czytałam na temat tej powieści, że osobiście spodziewałam się czegoś mocniejszego. Cała akcja niestety nie była, aż na tyle rozwinięta, żeby obudzić we mnie to przerażające wrażenie. Książka niewątpliwie jest bardzo dobra, ale moim błędem było czytanie innych opinii przez co nastawiłam się na coś zupełnie innego i trochę się rozczarowałam. Jednak historia oparta na faktach bezsprzecznie wywołuje mnóstwo emocji i skłania do refleksji.

Podsumowując - "W trzewiach świata. Wspomnienia" to ciekawa powieść, ale jakoś specjalnie nie zrobiła na mnie większego wrażenia. Jeśli ludzie problemy nie są dla Was obojętne to myślę, że twórczość Eve Ensler zrobi na Was wrażenie.

Za książkę dziękuję Grupie Wydawniczej Foksal! 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz