środa, 23 grudnia 2015

"ODDAM CI SŁOŃCE" - JANDY NELSON

Tytuł: Oddam ci słońce
Tytuł oryginału: I'll Give You the Sun
Autor: Jandy Nelson
Wydawnictwo: Moondrive
Ilość stron: 376


"Oddam ci słońce" to powieść, o której czytałam mnóstwo pozytywnych opinii, a jednocześnie od samego początku bardzo intrygowały mnie wszelkie ukazujące się zapowiedzi promujące tę pozycję. Z tego powodu mój wybór nie powinien Was zbytnio zaskoczyć - jeśli w miarę regularnie śledzicie bloga to z pewnością wiecie, że lubię dawać szansę każdej ciekawie zapowiadającej się historii. W tym przypadku zadziałała również prześliczna i niecodzienna okładka, od której po prostu ciężko oderwać wzrok. Jeśli jesteście ciekawi jakie wrażenie zrobiła na mnie ta książka, zapraszam Was do przeczytania dalszej części recenzji, z której z pewnością się tego dowiecie.Noah i Jude to bliźniacy, których nie sposób pomylić. On - zamknięty w sobie, rozważny artysta, który wcale nie szuka rozrywki. Ona zaś to typowa buntowniczka, kochająca życie pełne emocji i przygód. Do tej pory byli nierozłączni, rozumieli się i wspierali. Jakie wydarzenie spowodowało, że to wszystko uległo zmianie? Czy uda im się naprawić relacje, a także zrozumieć i wybaczyć dane postępowanie?

Bohaterowie wykreowani przez autorkę są bardzo barwni, pozytywni, a dodatkowo możemy się od nich wiele nauczyć. Noah jest zamknięty w sobie, ale to tylko podkreśla jego wartość, gdyż wszystkie emocje jakie odczuwa uzewnętrznia podczas malowania. Od samego początku wydaje się być zagubiony. Jude jest jego zupełnym przeciwieństwem - zbuntowana i pełna energii. Dziewczyna korzysta z życia i jest otoczona przez grono przyjaciół. Autorka stworzyła dla nas postacie, które są jak ogień i woda, ale najważniejsze jest to, że potrafiła połączyć ich charaktery we wspaniałą więź między bratem, a siostrą. Czytając "Oddam ci słońce" możemy dokładnie poznać głównych bohaterów, śledzić historię z ich perspektywy, a także odczuwać wszelkie emocje, które nimi targają. Trzeba przyznać, że oba charaktery są niesamowicie pozytywne i z łatwością możemy je polubić.

Język jakim posługuje się autorka jest prosty, lekki i pozwala na bardzo szybkie zapoznanie się z lekturą. Wszystko jest doskonale zrozumiałe, dokładnie opisane, tak abyśmy bez problemu zagłębili się w fabule i poznali każdy wątek, który przygotowała dla nas Jandy Nelson. Delikatna, pełna emocji historia ma swoje odzwierciedlenie w słowach jakich używa autorka. Dzięki wszystkim zabiegom jakie stosuje pisarka, powieść trafia do czytelnika i wciąga go w losy bohaterów. Muszę przyznać, że bardzo spodobał mi się styl pisania Jandy Nelson i z przyjemnością kiedyś jeszcze sięgnę po kolejne jej opowieści.

W tym przypadku historię śledzimy z dwóch perspektyw, ponieważ mamy okazję poznać wersję wydarzeń Noah'a jak i Jude. Rozdziały pisane na przemian nadają tej powieści charakterystyczny styl. Akcja jest podzielona w czasie, wywołuje sporo emocji i nie pozwala odłożyć książki na bok, ponieważ cały czas dążymy do poznania zakończenia. Autorka z zamysłem buduje napięcie, dawkuje uczucia i wie jak zaintrygować czytelnika. Przyznam szczerze, że zakończenie tej powieści bardzo mnie poruszyło i niewątpliwie chwyciło za serce.

Podsumowując - "Oddam ci słońce" to powieść, z której można wyciągnąć wnioski. Pokazuje jak ważna jest rodzina i ile może zrobić szkód małe kłamstwo i niedopowiedzenia. Książkę z przyjemnością polecę każdemu kto lubi zatracić się w barwnej, pełnej uczuć historii. Mam nadzieję, że po zapoznaniu się z twórczością tej autorki będziecie pełni pozytywnych wrażeń, a podczas czytania uda Wam się w pełni zrelaksować. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji sięgnąć po "Oddam ci słońce" - myślę, że to odpowiedni moment.

Za książkę dziękuję księgarni Tania Książka!

3 komentarze :

  1. To jest książka, o której marzę :) Jestem jej bardzo, ale to bardzo ciekawa!

    OdpowiedzUsuń
  2. Wydaje się ciekawa, zapisuję sobię tytuł :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Książka interesuje mnie właściwie od samej premiery i koniecznie muszę w końcu po nią sięgnąć. ;)

    OdpowiedzUsuń