środa, 7 sierpnia 2013

"POSŁUSZEŃSTWO" - WILL LAVENDER

Tytuł: Posłuszeństwo
Tytuł oryginału: Obedience
Autor: Will Lavender
Wydawnictwo: Bellona
Ilość stron: 352

* Znakomity thriller psychologiczny osadzony
w realiach wyższej uczelni. Obsesyjna atmosfera
seminarium u tajemniczego i upiornego
profesora Williamsa.

* W ciągu sześciu tygodni studenci mają rozwiązać
fikcyjną zagadkę kryminalno-logiczną: odnaleźć ukrytą
dziewczynę Polly. Jeśli nie zdołają - ofiara zginie.

*Stopniowo granica między fikcją i rzeczywistością
ulega zatarciu, a ta ostatnia okazuje się krwawa
i przerażająca. Dwadzieścia lat wcześniej w podobnych
okolicznościach zniknęła inna dziewczyna, Deanna Ward,
a jej morderca być może nadal znajduję się na wolności.
Na dobitkę, Polly także istnieje naprawdę...

Będąc w bibliotece jak zwykle miałam dylemat, którą książkę powinnam zabrać do domu. Stojąc między półkami dostrzegłam Posłuszeństwo autorstwa Willa Lavendera i postanowiłam sprawdzić czy spodoba mi się ta powieść. Do czytania niewątpliwie zachęcił mnie opis z tyłu książki i ciekawa okładka, więc postanowiłam jak najszybciej zapoznać się z dziełem tego autora. Jakie były moje wrażenia po przeczytaniu tej lektury?

Grupa studentów zapisuje się na seminarium z logiki. Wykładowcą jest intrygujący i tajemniczy profesor Williams. Po pierwszych zajęciach studenci są zdziwieni metodami, których używa profesor do prowadzenia zajęć, bowiem nie przypominają one innych wykładów, na które uczęszczali. Główni bohaterowie przed końcem semestru muszą rozwiązać pewną fikcyjną kryminalno-logiczną zagadkę. Mają znaleźć dziewczynę - Polly, ale ich czas ucieka. Profesor dał im tylko sześć tygodni. Jeśli coś pójdzie nie tak i studenci nie zdążą rozwiązać tej tajemnicy dziewczyna zostanie zamordowana. Wykładowca ma co jakiś czas dawać swoim uczniom wskazówki poprzez pocztę elektroniczną dotyczące miejsca, czasu, motywu i okoliczności. Studenci muszą uważnie analizować wskazówki, ponieważ niektóre mogą ich wprowadzić w błąd. Z pewnością na czele grupy stają Brian, Mary i Dennis, którzy po krótkim czasie zaczynają ze sobą współpracować, aby razem rozwiązać mroczną zagadkę. Po kilku tygodniach odkrywają, że to co początkowo mieli za fikcję może okazać się rzeczywistością. Rozpoczyna się wyścig z czasem, ale kto będzie zwycięzcą?

Muszę przyznać, że powieść wciągnęła mnie od pierwszych stron i po prostu nie mogłam się od niej oderwać. Przeczytanie jej przyszło mi zadziwiająco łatwo i szybko, ale to dlatego, że byłam bardzo ciekawa jak zakończą się losy głównych bohaterów. Akcja toczy się szybko i czytelnik absolutnie nie ma czasu na nudę. Z każdą kolejną stroną czekałam na wskazówki dotyczące miejsca pobytu Polly. Kibicowałam Mary, Brianowi i Dennisowi w rozwiązaniu tej zagadki. Autor co chwilę podaje nam wskazówki, ale nigdy nie można mieć pewności, która z nich jest prawdziwa, a która wprowadzi nas w ślepy zaułek.

Bardzo polubiłam Briana i Mary. Cały czas miałam chęć pomóc im w rozwiązaniu tej zagadki, ale wiedziałam, że to niestety niemożliwe. Przez całą powieść poznałam sporo postaci, ale autor tak ich wykreował i potoczył ich losy, że naprawdę nie wiedziałam, którzy z nich są tymi dobrymi charakterami. Gdy tylko nabierałam choć trochę pewności, że dany bohater jest miłym i szczerym człowiekiem zaraz wychodziła jakaś intryga z jego udziałem i okazywało się, że wcale nie był taki idealny na jakiego wyglądał. Czytając tę powieść nie można być niczego pewnym na sto procent, ponieważ Will Lavender doskonale umie wprowadzać w błąd swoich czytelników.

Chociaż cała książka była naprawdę dobra to najbardziej wciągnął mnie jej koniec, którego nie udało mi się przewidzieć. Autor kompletnie mnie zaskoczył i przez kilka dni byłam zdziwiona zakończeniem Posłuszeństwa. Uwielbiam gdy pisarz umie owinąć sobie czytelnika wokół palca podsuwając mu błędne informacje po to by na samym końcu całkowicie zmienić zwrot akcji i obrócić sprawę tak jak nikt się tego nie spodziewał. Polecam wam tę książkę, bo jest to naprawdę dobry thriller psychologiczny. Jeśli nie lubicie przewidującej akcji to z pewnością jest to powieść dla was.

Posłuszeństwo

12 komentarzy :

 1. Z tego, co piszesz zapowiada się naprawdę niezła lektura ;) U mnie jednak piętrzy się coraz wyższy stosik kolejnych pozycji do przeczytania, a im więcej do niego dokładam, tym większą mam depresję, że nigdy nie dam rady go przeczytać ;)

  Serdecznie zapraszam do mnie, sporo książek do sprzedania :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna recenzja, książka intryguje zarówno swoim opisem jak i okładką. Rozejrzę się za nią.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam jeszcze o tej książce, ale zapowiada się naprawdę dobrze :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo wciągająca recenzja, z każdą stroną moja ochota na powieść wzrastała :)!

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam na tą książkę ogromną ochotę : )

  Pozdrawiam, obserwuje i zapraszam do siebie.
  http://naszksiazkowir.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. O, nie słyszałem o tej książce wcześniej i w sumie takich nie czytam ale bardzo mnie zaciekawiłaś :o Chętnie sięgnę, tylko czy ją znajdę? ;p

  Obserwuję i pozdrawiam!
  extinctdreams.blogspot.com
  Avenix

  OdpowiedzUsuń
 7. Też uwielbiam zaskakujące zakończenie, one dodają książce tego czegoś, dzięki czemu później często ją wspominam. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wydaje się, że to naprawdę ciekawa historia. Ale jakoś nie lubię czytać takich książek, za to myślę, że mógłby powstać z tego naprawdę dobry film. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ostatnio sięgam po tego typu książki, dlatego chętnie przeczytam tę książkę :) A jeśli ma zaskakujące i nieprzewidywalne zakończenie to jest to lektura dla mnie. Pozdrawiam, Livresland :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetnie się zapowiada! : )

  PS Obserwuję i zapraszam do mnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Powiem tak: książka wydaje się dosyć ciekawa, więc poszukam jej w bibliotece :)
  Serdecznie zapraszam na :http://naszksiazkowir.blogspot.com/
  POZDRAWIAM :)

  OdpowiedzUsuń