poniedziałek, 21 kwietnia 2014

"UMARLI NIE KŁAMIĄ" - J.T. ELLISON

Tytuł: Umarli nie kłamią
Tytuł oryginału: Where All the Dead Lie
Cykl: Taylor Jackson
Autor: J.T. Ellison
Wydawnictwo: Mira
Ilość stron: 400

Detektyw wydziału zabójstw, Taylor Jackson,

wraca do zdrowia po ciężkim postrzale.
Odzyskuje siły w starym szkockim zamku, u swojego
dobrego przyjaciela Jamesa Highsmythe'a. Przeglądając
z nudów papiery gospodarza, trafia na sprawę,
która budzi jej wątpliwości. Czy żona Jamesa naprawdę
zginęła w wypadku samochodowym, czy może została
z rozmysłem zamordowana? Jeżeli to James zlecił
zabójstwo, Taylor znalazła się w śmiertelnym
niebezpieczeństwie. Z dala od ludzi i cywilizacji,
zdana tylko na siebie, pod jednym dachem
z bezwzględnym mordercą...

Taylor Jackson jest detektywem wydziału zabójstw w policji Nashville. Stara się pozbierać po ostatnich tragicznych wydarzeniach kiedy to była bliska śmierci z rąk seryjnego mordercy zwanego Naśladowcą. Choć fizycznie Taylor praktycznie doszła już do siebie to gorzej jest z jej psychiką. Nie potrafi poradzić sobie z poczuciem winy i ciągle prześladuje ją widok groźnej twarzy mordercy. Postanawia odpocząć od codziennego życia i wyjechać do swojego przyjaciela Jamesa Highsmythe'a. W jego zamku czuje się dobrze dopóki nie znajduje w papierach gospodarza szokujących dokumentów. Taylor zaczyna zastanawiać się czy żona jej przyjaciela rzeczywiście zginęła w wypadku samochodowym czy może została umyślnie zamordowana. Czy James mógł zabić swoją żonę? Co takiego odkryje Taylor i czy uda jej się uniknąć śmiertelnego niebezpieczeństwa? Tego dowiecie się czytając powieść Pani Ellison.

Powieść pod tytułem Umarli nie kłamią była rozpoczęciem mojej przygody z twórczością tej autorki. Nigdy wcześniej nawet nie słyszałam nazwiska tej pisarki, ale na szczęście przyszedł dzień kiedy z chęcią mogłam zabrać się za jej powieść. Nawet nie wiecie jakie było moje zdziwienie gdy dowiedziałam się, że książka, którą dzisiaj recenzuję jest już siódmą częścią cyklu o Taylor Jackson. Z ciekawości chciałam znaleźć tytuły poprzednich tomów i naprawdę byłam troszkę zdezorientowana gdy znalazłam tylko jedną książkę, poza powieścią, którą dzisiaj recenzuję. Okazało się, że po prostu nie ma ich w polskim wydaniu. Nie wiem dlaczego wydawnictwo pominęło poprzednie tomy, ale mam nadzieję, że szybko nadrobią braki i już niedługo na półkach w księgarni pojawią się inne części tej serii. Na szczęście to, że nie czytałam poprzednich tomów absolutnie nie przeszkadzało mi w czytaniu tej książki. Chociaż autorka czasami nawiązywała do poprzednich wydarzeń, fabuła była w całości spójna i zrozumiała.


Czytając tę powieść mogłam się naprawdę dobrze zrelaksować i zapomnieć o otaczającym mnie świecie. Książka wciągnęła mnie od początku do końca i nie chciała wypuścić mnie ze swoich objęć. Autorka ma świetny język, który bardzo przypadł mi do gustu. Jest on lekki i zrozumiały dlatego z pewnością każdy czytelnik połapie się w treści. Pani Ellison nawet na moment nie pozbawia nas dreszczyku emocji i na pewno nikomu nie pozwoli nawet trochę nudzić się podczas czytania. Bardzo często zmieniają się narratorzy dzięki czemu możemy poznać uczucia i emocje wszystkich bohaterów. Autorka pozwala nam wejść w ich psychikę i odkrywa przed nami myśli każdego z nich. Szybkie tempo i zwroty akcji nawet na moment nie pozwoliły mi myśleć o odłożeniu książki. Chciałam jak najszybciej przeczytać ją do końca i poznać losy głównych bohaterów.


Naprawdę polubiłam bohaterów tej powieści, którzy wydawali mi się bardzo rzeczywiści. W zasadzie każdego z nich można by spotkać na ulicy. Niezwykle trudno było mi się z nimi rozstać, ale odkładałam tę książkę z myślą, że jeszcze kiedyś na pewno przeczytam coś autorstwa pani Ellison. Mam wielką nadzieję, że wydawnictwo niedługo zdecyduje się wydać zaległe tomy i będę mogła poznać inne przygody Taylor Jackson.


Cieszę się, że miałam okazję zapoznać się z twórczością tej autorki i gorąco zachęcam was do zrobienia tego samego. Powieść pani Ellison okazała się naprawdę świetnym thrillerem, który wciąga nas od początku i trzyma do samego końca. Myślę, że nie zawiedziecie się i będziecie zachwyceni czytając tę książkę.Za książkę dziękuje wydawnictwu Mira!


CYKL TAYLOR JACKSON:
Złodziej dłoni
Pocałunek śmierci
Umarli nie kłamią

5 komentarzy :

 1. Jeszcze nie miałam przyjemności zapoznać się z twórczością tej autorki, choć może kiedyś się to zmieni :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydaje mi się, że to nie dla mnie...

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba dla mnie idealna, a już na pewno dla mojej siostry, która uwielbia takie klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kolejna ciekawa książka :) jak rozciągnąć czas????

  OdpowiedzUsuń
 5. mój gatunek, dlatego dwa razy nie trzeba mnie namawiać :)

  OdpowiedzUsuń