środa, 29 października 2014

"OCALONA" - APRILYNNE PIKE

Tytuł: Ocalona 
Tytuł oryginału: Earthbound 
Cykl: Ocalona 
Autor: Aprilynne Pike 
Wydawnictwo: Dolnośląskie 
Ilość stron: 328 

Tavia traci 
w katastrofie lot- 
niczej rodziców, a sama 
- jako jedyna osoba na 
pokładzie - cudem uchodzi z ży- 
ciem. Zamieszkuje u dalszej rodziny, 
chodzi na psychoterapię oraz... pod- 
kochuje się w przystojnym Bensonie. Kiedy uka- 
zuje się jej tajemniczy chłopak widmo, a wokół dzieje 
się coraz więcej niezrozumiałych rzeczy, dziewczyna za- 
czyna podejrzewać, że przeszłość kryje niejeden sekret... Nie 
wie jednak, że świat chyli się ku upadkowi, a ocalenie go wymaga 
porzucenia Bensona. A to jedyna rzecz, której Tavia nie zamierza zrobić... 

W przygotowaniu tom drugi


Ocalona to powieść, którą już od jakiegoś czasu bardzo chciałam przeczytać. Do zapoznania się z nią zachęcił mnie jej opis i przepiękna okładka. Jestem pewna, że wielu z was zwróciło na nią uwagę. Od samego początku było o tej książce dosyć głośno, ponieważ jej autorka znana jest z innych powieści młodzieżowych, które wchodzą w skład cyklu Laurel. Zanim jednak przedstawię wam emocje, które towarzyszyły mi podczas czytania tej książki postaram się przybliżyć wam jej fabułę, która niestety nie jest zbyt oryginalna.

Tavia jako jedyna osoba na pokładzie samolotu cudem uniknęła śmierci. Niestety tyle szczęścia nie mieli jej rodzice, który zginęli w tym wypadku. Dziewczyna zamieszkuje u dalszej rodziny, o której nigdy wcześniej nie słyszała. Tavia podkochuje się w Bensonie i stara się aby ten zwrócił na nią uwagę. Wokół niej zaczynają dziać się różne dziwne rzeczy, których nie jest w stanie zrozumieć. Czy Tavia odkryje mroczny sekret, w który jest zamieszana?

Akcja książki jest szybka i pełna niespodziewanych zwrotów. Powieść czyta się naprawdę szybko i przyjemnie. Autorka posługuje się łatwym i lekkim językiem, który dla każdego będzie zrozumiały. Gdy zaczęłam czytać tę książkę, nie spodziewałam się, że tak bardzo mnie ona wciągnie. Z każdą kolejną stroną byłam coraz bardziej ciekawa jak potoczą się dalsze losy głównej bohaterki i nie mogłam się doczekać, aż w końcu poznam zakończenie. Kilka razy autorce udało się bardzo pozytywnie mnie zaskoczyć i sprawić, że z zapartym tchem czytałam kolejne rozdziały.

Pomimo tego, że fabuła nie jest dość oryginalna to bardzo miło spędziłam z tą książką czas. Oczywiście jeśli szukacie czegoś bardziej ambitnego to niestety możecie się trochę zawieść. Ocalona jest świetną powieścią, aby dobrze się zrelaksować. Po ciężkim dniu jest to idealna powieść, aby odpocząć i oderwać się od rzeczywistości. Nie wymaga od czytelnika zbytniego wysiłku, a nad rozwiązaniem sekretu głównej bohaterki wcale nie trzeba się długo zastanawiać. Choć wydawać by się mogło, że jestem już trochę za stara na tego typu powieści to od czasu do czasu uwielbiam przeczytać coś lekkiego co jest skierowane zdecydowanie do młodszych czytelników.

Bohaterowie nie są zbyt dobrze wykreowani, ale mimo wszystko bardzo ich polubiłam. Tavia okazała się ciekawą postacią, która starała się poradzić, ze swoimi problemami. Jestem bardzo ciekawa dalszych losów głównej bohaterki i z niecierpliwością czekam na kolejny tom. Mam nadzieję, że już niedługo będę mogła zapoznać się z nowymi przygodami Tavi. Benson od samego początku zdobył moją sympatię i dlatego byłam bardzo zaskoczona jak autorka rozwinęła jego wątek. Niestety nie mogę wam tego zdradzić, ale jestem pewna, że będziecie tak samo zdziwieni jak ja.

Ocalona to powieść zdecydowanie skierowana do młodzieży. Myślę, że znajdzie ona swoich fanów, którzy będą tak jak ja czekali na kolejne części. Ogromnym atutem tej książki jest jej okładka, która bardzo mi się podoba. Historia stworzona przez Aprilynne Pike ma swoje plusy jak i minusy, ale zdecydowanie zalicza się do udanych powieści.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Dolnośląskie!

2 komentarze :

  1. Mimo braku oryginalności , jestem skłonna zaryzykować

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W takim razie mam nadzieję, że jak najszybciej po nią sięgniesz i że ci się spodoba ; ) Pozdrawiam

      Usuń