piątek, 24 kwietnia 2015

"KOCHANI DLACZEGO SIĘ PODDALIŚCIE?" - AVA DELLAIRA

Tytuł: Kochani dlaczego się poddaliście?
Tytuł oryginału: Love Letters to the Dead
Autor: Ava Dellaira
Wydawnictwo: Amber
Ilość stron: 304

Nominacja Goodreads do Najlepszej Książki Młodzieżowej 2014.
Debiut sprzedany do 18. krajów!
Prawa filmowe Fox 2000, producentem będzie twórca przeboju
kinowego Gwiazd naszych wina.

Szesnastoletnia Laurel nie może się pogodzić z tragiczną stratą
siostry. Szuka pomocy idoli, którzy też odeszli: Kurta Cobaina,
Amy Winehouse, Jima Morrisona, Janis Joplin... Pisze do nich
listy. Z tych listów układa się opowieść o niej samej, jej cier-
pieniu, samotności, poszukiwaniu siebie i przebaczeniu.

Kochany Kurcie, chciałam napisać do osoby, z którą mogłabym
pogadać. Chciałabym, żebyś mi powiedział, gdzie teraz jesteś
i dlaczego odszedłeś. Byłeś ulubionym muzykiem mojej siostry
May. Odkąd jej nie ma, trudno mi być sobą, bo tak naprawdę
nie wiem, kim jestem...

Laurel podziwiała siostrę, ale czuła się przez nią zepchnięta
w cień. Teraz usiłuje pogodzić się z tym, co się stało, i odnaleźć
siebie. Choć nie jest łatwo opłakiwać kogoś, komu się nie
wybaczyło...
Pisze o tym, co się zdarzyło, przeżywa to jeszcze raz. Zwierza się,
pyta. Te listy i miłość, którą odkrywa, pozwalają pojednać się
z życiem i z sobą samą. Rozumie, że nie mogła ocalić siostry,
ale może ocalić siebie.Kochani dlaczego się poddaliście to powieść, która wielu z Was z pewnością skłoni do refleksji oraz obudzi być może długo skrywane emocje. W literaturze znajdziemy mnóstwo pozycji na temat straty, bólu, cierpienia i samotności... czy można napisać w tej kwestii coś nowego? Ponieważ książka ta jest debiutem tej autorki nie wiedziałam do końca czego mogę się po niej spodziewać. Miałam nadzieję, że powieść wniesie coś innego do mojego życia. Nie pomyliłam się i już po pierwszych kilku stronach po prostu zatraciłam się w tej historii. Co takiego mnie w niej urzekło? Tego dowiecie się z dalszej części recenzji.

Laurel to nastolatka, która przeżyła prawdziwą traumę, czyli śmierć swojej siostry, która była dla niej prawdziwym autorytetem. Sama zawsze była w jej cieniu, jednak pomimo tego niewątpliwie między nimi była bardzo silna więź. Cała historia zaczyna się naprawdę banalnie. Na lekcji języka angielskiego nauczycielka kazała napisać list do zmarłej, znanej osoby. Dziewczyna napisała do Kurta Cobaina. Od tego momentu Laurel zaczyna opisywać swoje życie oraz emocje w listach do zmarłych osób. 

Laurel, czyli główna bohaterka ma za sobą trudny czas. Straciła siostrę, a szczegóły jej tragicznej śmierci zostawiła dla siebie. Jej rodzice dawno się rozwiedli, jednak po śmierci May jeszcze bardziej zamknęli się w sobie. W taki sposób dziewczyna została kompletnie sama. Nikt nie zwraca uwagi na pogrążoną i coraz bardziej wycofaną Laurel. Autorka z zamysłem wykreowała bohaterkę w sposób dwuznaczny - z jednej strony zagubiona, ale z drugiej starająca się na wszelkie sposoby zwrócić na siebie uwagę. Bohaterowie drugoplanowi tworzą dodatkowo idealne tło.

Kochani dlaczego się poddaliście to książka napisana w formie listów co jest teraz coraz częściej spotykane. W tym przypadku są to listy do idoli, którzy opuścili już nasz świat: Kurt Cobain, Jim Morrison, Janis Joplin, Amy Winehouse... W taki sposób bohaterka próbuje poradzić sobie z bólem po stracie bliskiej osoby jakiego doświadcza. Język jakim posługuje się autorka jest prosty i zrozumiały, dzięki czemu książkę czyta się naprawdę bardzo szybko - przynajmniej tak było w moim przypadku. Pierwsze strony były dla mnie ciężkie, głównie dlatego, że musiałam przestawić się na taką formę powieści, jednakże już po kilkunastu stronach mogłam już w pełni czerpać przyjemność z czytania i skupić się na problemie naszej głównej bohaterki. Jest to książka niezwykle lekka, ale nie należy jej tak od razu szufladkować. Z pewnością jest to lektura zapadająca w pamięć, ze względu na styl i fabułę, która niby jest dość często spotykana, ale przy tym również niezwykle wyjątkowa. 

Zważając na bardzo smutny i trochę przygnębiający ton całej powieści akcja skupiona w listach nadaje jej charakteru. Każdy list zwrócony do kolejnego odbiorcy ukazuje dalszą cząstkę z życia bohaterki co powoduje napięcie u czytelnika, ale także czas na przemyślenia i skupienie się. Wszystko to składa się na piękną, wzruszającą i niebanalną historię. Przyznam szczerze, że z dużą obawą podchodziłam do tej książki ze względu na jej tematykę, która wydawać by się mogło już niczym nas nie zaskoczy, aczkolwiek autorka zrobiła czytelnikom naprawdę ogromną niespodziankę i stworzyła coś niezwykłego, a przy tym skradła moje serce.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Amber!

5 komentarzy :

 1. Książkę widziałam ostatnio w Biedronce, ale jakoś zawahałam się przed jej kupieniem.

  papierowe-strony.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa książka, a jeśli jest przygnębiająca, to zaczynam mieć na nią większą ochotę. Chociaż do końca nie jestem jeszcze przekonana.

  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawi mnie ta powieść ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pragnę przeczytać i wiem,że za jakiś czas z pewnością zrobię ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mnie tak samo jak i Ciebie chyba dotknęła obawa, co do tematyki. Chociaż forma listów przyznam dosyć oryginalna ;)

  OdpowiedzUsuń