sobota, 30 maja 2015

"BUTIK NA ASTOR PLACE" - STEPHANIE LEHMANN

Tytuł: Butik na Astor Place
Tytuł oryginału: Astor Place Vintage
Autor: Stephanie Lehmann
Wydawnictwo: Muza
Ilość stron: 480

Dwie kobiety, które dzieli stulecie,
lecz łączą dążenie do niezależności,
talent do interesów oraz wyzwania,
jakie stawia przed kobietą każda epoka

Amanda Rosenbloom jest właścicielką butiku z używanymi
ubraniami vintage w Nowym Jorku. W mieszkaniu starszej
zamożnej damy, która chce wycenić i sprzedać dawne
suknie, w kufrze ze strojami przypadkiem znajduje zaszyty
w mufce dziennik. To zapiski Olive Westcott, młodej
kobiety, która w 1907 roku zamieszkała na Manhattanie.
Chociaż Olive żyła przed stu laty, Amanda wkrótce
uświadamia sobie, że łączy je niezwykle silna więź.

Skarbnica wiedzy na temat mody, stylu, dawnego
i współczesnego Nowego Jorku wpisana w pasjonującą
opowieść. Prawdziwa czytelnicza uczta, której nie wolno
przegapić!
Lynn Cullen, autorka The Creation of Eve

Świetna powieść, a jednocześnie portret jednego
z najbardziej fascynujących miast na świecie. Czytelnik
będzie w wyobraźni spacerował jego ulicami jeszcze
długo po zakończeniu lektury.
Stephanie Cowell, autorka Claude & Camille

www.muza.com.plDzisiaj zmieniamy trochę tematykę i zagłębimy się w powieść Stephanie Lehmann czyli Butik na Astor Place. Wśród nas jest mnóstwo osób o różnych zainteresowaniach i pasjach. Ja kocham książki i mogłabym nic innego nie robić tylko je czytać. Czy historia, którą stworzyła ta autorka sprawi, że pokocham również jej twórczość? Już sama intrygująca okładka zachęca do czytania, ale czy to wystarczy? Tego z pewnością dowiecie się z dalszej części recenzji.

Amanda pracuje w butiku na Astor Place, w którym sprzedaje ubrania vintage. Są to różnego rodzaju stroje pochodzące z poprzednich wieków. Dzięki temu na swej drodze spotyka kobietę liczącą prawie sto lat, która chce pozbyć się dobytku swojego życia. Ciekawska Amanda przeszukuje rzeczy, szukając czegoś co mogłoby jej się przydać. Natrafia na stary pamiętnik, a pod wpływem impulsu chowa go i zabiera ze sobą. Wkrótce postanawia go przeczytać. W taki sposób poznajemy historię młodej kobiety żyjącej około stu lat przed Amandą - Olive. Jest to dwudziestolatka żyjąca w czasach gdzie pracująca kobieta to rzadkość. Nagłośnienia i protesty o równouprawnienie dopiero się zaczynały. Olive chce żyć inaczej i nie podążać za stereotypami. Kiedy zaczyna pracę przy sprzedaży ubrań wszystko w jej życiu zaczyna się zmieniać. Czy te dwie kobiety może coś łączyć?

Akcja Butiku na Astor Place jest podzielona na dwie części, które idealnie się ze sobą przeplatają. Z jednej strony śledzimy losy Amandy, z drugiej strony przenosimy się do wydarzeń sprzed stu lat gdzie dowiadujemy się jak żyła i postępowała Olive. Całość jest niezwykle ciekawa i intrygująca pomimo dosyć spokojnych zdarzeń.

Autorka bardzo dokładnie przedstawia nam całą historię, ale używa przy tym niezwykle zrozumiałego języka, dzięki czemu powieść czyta się lekko i przyjemnie. Czytanie o cudzej pasji oraz o tym jak przeszłość może mieć wpływ na teraźniejszość bardzo mnie zaintrygowało i z chęcią śledziłam losy dwóch głównych bohaterek.

Stephanie Lehmann z pewnością poświęciła dużo czasu na wykreowanie bohaterek, co możemy odczuć już na samym początku. Pomimo tego, że Olive poznajemy tylko i wyłącznie z zapisków w pamiętniku - możemy bardzo dużo dowiedzieć się o jej życiu oraz upodobaniach. Dzięki temu strasznie zżyłam się z postaciami występującymi na kartach tej powieści i ciężko było mi się z nimi rozstać.

Jeśli fabuła tej powieści choć w minimalnym stopniu Was zainteresowała to koniecznie bez dłuższego zwlekania, zabierzcie się za czytanie. Butik na Astor Place ma swój urok i z pewnością na długo zapadnie w mojej pamięci. Jest to idealna pozycja zarówno dla młodzieży jak i starszych czytelników. Myślę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Muza!

4 komentarze :

  1. Przez tą książkę zapragnęłam "poszwędać" się po ulicach Nowego Jorku:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Chętnie bym ją przeczytała! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Z przyjemnością przeczytam, tym bardziej że mam tę książkę ;)

    OdpowiedzUsuń