poniedziałek, 4 maja 2015

"CLARIEL" - GARTH NIX

Tytuł: Clariel
Tytuł oryginału: Clariel. The Lost Abhorsen
Cykl: Stare Królestwo
Autor: Garth Nix
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Ilość stron: 484

Prequel kultowej trylogii
fantasy o Starym Królestwie!

Clariel najbardziej na świecie lubi przebywać pośród dziczy lasu. Marzy jej się,
by pewnego dnia zostać jednym z Pograniczników i spędzać życie jako łowca
i strażnik. Wszystko zmienia się, kiedy jej matka zostaje przyjęta do Gildii Jubile-
rów w mieście Belisaere, a Clariel musi dołączyć do Akademii, gdzie ma się
nauczyć wszystkiego co niezbędne w życiu arystokratycznych elit.

Dziewczyna jest dziedziczką potężnego nekromanty, Abhorsena. Posiada też
dar trudnego do opanowania gniewu, który daje jej nadludzką siłę. Za namową
nauczyciela magii, Clariel dołącza do grupy spiskowców, walczących z demonami.
Jej celem jest jednak przede wszystkim ucieczka z miasta i powrót do lasu... A to
dopiero początek opowieści rozgrywającej się między życiem a śmiercią.

Akcja powieści toczy się 600 lat przed narodzinami Sabriel, bohaterki pierw-
szego tomu trylogii o Starym Królestwie, która podbiła świat i uczyniła z australij-
skiego pisarza Gartha Nixa gwiazdę pierwszej wielkości. Książki Sabriel, Lirael
i Abhorsen uważane są za jedno z najważniejszych osiągnięć współczesnej litera-
tury fantasy.

Wielkie osiągnięcie, literatura fantasy, którą czyta się jak rzecz realistyczną. Gra-
tuluję autorowi.
Philip Pullman

Szybka, dramatyczna akcja, barwne opisy, napięcie i humor... Czego można chcieć
więcej?
"The Guardian"

POZNAJ STARE KRÓLESTWO!Clariel to prequel kultowej trylogii fantasy o Starym Królestwie. Muszę przyznać, że nie czytałam trzech części, które zostały wydane już wcześniej, ale z tego co się dowiedziałam znajomość poprzednich tomów nie jest wcale potrzebna do tego, aby zaznajomić się z recenzowaną przeze mnie powieścią. Tak więc bez dłuższego zastanawiania się postanowiłam, że dam szansę autorowi i przekonam się czy rzeczywiście jego twórczość jest tak dobra. Jeśli jesteście ciekawi jakie wrażenie zrobił na mnie wykreowany przez Gartha Nixa świat, zachęcam do przeczytania dalszej części recenzji.

Główną bohaterką tej historii jest Clariel - dziewczyna, która uwielbia przebywać w lesie. Jej marzeniem jest aby pewnego dnia zostać jednym z Pograniczników i spędzić resztę życia jako łowca i strażnik. Wszystkie pragnienia dziewczyny legną jednak w gruzach kiedy dowiaduje się ona, że jej matka została przyjęta do Gildii Jubilerów. Dziewczyna musi od tej pory uczęszczać do Akademii, w której ma nauczyć się wszystkiego co od teraz będzie w jej życiu przydatne. Wkrótce po tym okazuje się, że zmiana otoczenia to dopiero początek jej przygód i problemów... Jak z tym wszystkim poradzi sobie Clariel?

Muszę przyznać, że na samym początku trochę obawiałam się, że wykreowany przez autora świat będzie dla mnie zbyt zagmatwany i trudny do zrozumienia. Szybko jednak okazało się, że moje obawy i strach były bezpodstawne, ponieważ Garth Nix powoli i dokładnie wprowadza nas w życie bohaterów i ich codzienność, tak aby dosłownie każdy mógł wszystko bez problemu zrozumieć. Powieść wciąga od pierwszych stron i już na starcie nie możemy się od niej oderwać. Autor stworzył cudowny świat, do którego nas wprowadza w taki sposób, że nie chcemy go opuszczać. Takim sposobem po przeczytaniu całej książki nie mogłam uwierzyć, że przygoda Clariel właśnie się skończyła. Zdecydowanie czekam na więcej! Mam nadzieję, że już wkrótce uda mi się przeczytać inne powieści, które wyszły spod pióra Gartha Nixa.

Ogromnym plusem tej powieści są również jej bohaterowie. Autor idealnie wręcz wykreował główną bohaterkę, która od pierwszych stron wzbudziła moją sympatię. Oczywiście postacie drugoplanowe również są niezwykle charakterystyczne i każdy z nich niewątpliwie zapada nam głębiej w pamięć. Jestem pewna, że Wy również będziecie zachwyceni tym w jaki sposób Garth Nix pokierował losami głównej bohaterki i z radością poznacie jej wszystkie przygody i przeciwności jakim musi stawić czoła.

Akcja w tej powieści nie jest zbyt szybka, ponieważ autor stara się bardzo dokładnie wytłumaczyć to co w danej chwili się dzieje. Absolutnie nie uważam tego za minus - wręcz przeciwnie, dzięki temu mogłam jeszcze dłużej delektować się twórczością Gartha Nixa. Język, którym posługuje się autor jest prosty, a dodatkowo niezwykle zrozumiały. Cieszę się, że był doskonale dopasowany do czasu i miejsca, w którym rozgrywały się wszystkie wydarzenia, ponieważ dodawało to niezwykłego realizmu i pozwalało doskonale wyobrazić sobie każdą sytuację.

Podsumowując - z pewnością nie jest to moje ostatnie spotkanie z tym autorem, ponieważ po prostu zakochałam się w jego twórczości i będę polecać ją każdemu kto uwielbia czytać. Z czystym sumieniem mogę napisać, że Clariel jest książką, którą naprawdę warto przeczytać. Zachęcam Was do zaryzykowania i przekonania się, że Gart Nix wykreował wspaniałych bohaterów oraz świat, z którego nie będziecie chcieli wracać.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Literackie! 

2 komentarze :

  1. Pozycje fantasy zwykle mają niezbyt pośpieszną akcję, więc mnie to kompletnie nie przeraża. Również nie miałam wcześniej styczności z serią, więc może poznam chociaż jej prequel :)

    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. "Sabriel" niedawno skończyłam czytać i już nie mogę się doczekać, kiedy dorwę kontynuacje!

    OdpowiedzUsuń