piątek, 29 maja 2015

"DZIEWCZYNA Z PORCELANY" - AGNIESZKA OLEJNIK

Tytuł: Dziewczyna z porcelany
Tytuł oryginału: Dziewczyna z porcelany
Autor: Agnieszka Olejnik
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Ilość stron: 322

Kobieta potrzebuje mężczyzny, nie chłopca...

Światem Michała rządzą pieniądze i piękne kobiety.
Rozchwytywany fotograf, przebojowy student
informatyki i model. Jeden telefon sprawia, że Michał
musi natychmiast dojrzeć: porzucić swoje beztroskie,
studenckie życie, wyprowadzić się z dużego miasta
i przenieść w rodzinne strony, by zaopiekować
się młodszym bratem.

Zuzanna, nauczycielka języka rosyjskiego i rozwódka,
jest sąsiadką Michała i opiekunką jego młodszego brata.
Kompletnie nie pasuje do jego wyobrażenia atrakcyjnej
kobiety. Z czasem jednak chłopak dostrzega jej niezwykłe
włosy oraz porcelanową cerę. Zuzanna zaczyna go
fascynować. Okazuje się jednak, że samo uczucie
nie wystarczy, aby zbudować trwałą relację.

Wzruszająca, pełna życiowych prawd opowieść o tym,
że nic w życiu nie jest dane raz na zawsze, że życie, śmierć,
dorastanie i dojrzewanie jest często bolesnym procesem,
na który nie ma mądrej recepty.
Olga Bończyk

Dziewczynę z porcelany przeczytałam jednym tchem.
Jest tak skonstruowana, że chce się do końca poznać tę historię.
Idealna kobieca książka do pociągu, na niedzielny poranek,
dla oderwania i zanurzenia się w innym świecie.
Wciąga, wzrusza i zaskakuje.
Anna KerthDelikatna, krucha i jak z bajki - taka jest właśnie dziewczyna na okładce książki, której recenzję będziecie mogli za chwilę przeczytać. Wiecie już, że w ostatnim czasie coraz częściej sięgam po powieści polskich autorów. Tym razem również się skusiłam. Do przeczytania tej pozycji zachęciła mnie zarówno jej okładka jak i niezwykle interesujący opis. Jednak czy to wystarczy, żeby skraść moje serce? Zapraszam do przeczytania dalszej części recenzji, z której z pewnością się tego dowiecie.

Dobrze wiemy jak krucha i delikatna jest porcelana, jednak poza tym jest również bardzo cenna. Czasami naprawdę niewiele wystarczy, aby ją uszkodzić i stracić. Niestety najczęściej tak jest, że doceniamy coś dopiero gdy to stracimy... Przeszłość to coś co nas określa i buduje teraźniejszość. Pozwala nam na zbudowanie własnej osobowości. Czy można przez całe życie zachowywać się jak mały chłopiec? Kiedy tak naprawdę trzeba dorosnąć?

Michał czerpie z życia studenckiego wszystko co możliwe. Dziewczyny, seks, imprezy - to wszystko dla niego jest tylko codziennością. Pracuje jako model oraz fotograf, dzięki czemu może rozwijać również swoje pasje. Pewnego dnia jeden telefon wywraca jego całe życie do góry nogami. Michał porzuca całe swoje dotychczasowe życie i wraca do rodzinnego miasteczka, aby opiekować się młodszym bratem. Na miejscu poznaje Zuzannę - sąsiadkę, która już wcześniej pomagała przy opiece nad Tomkiem. Do niedawna jeszcze w jego życiu słowo "miłość" nie miało większego znaczenia, ale jak będzie teraz? Czy Michał wydorośleje i zrozumie lekcję, którą przyszykował dla niego los?

Nasz główny bohater - Michał, ma dwadzieścia cztery lata, a życie wymaga od niego ogromnej zmiany. Musi dorosnąć z dnia na dzień. Pomimo, że życie nastolatka ma już dawno za sobą dużo wygodniej było mu pozostać przy takim zachowaniu. Teraz musi zostać mężczyzną, który wie co to odpowiedzialność. Autorka przedstawia nam dokładnie jego życie oraz relacje z rodzicami.

Agnieszka Olejnik używa prostego, a zarazem delikatnego języka, który bardzo dobrze obrazuje nam wszystkie wydarzenia. Dziewczyna z porcelany jest napisana w sposób, który pozwala nam się zrelaksować, odprężyć, a czytanie przychodzi nam z niezwykłą łatwością. Michał to prawdziwy kobieciarz i flirciarz, który wiedzie beztroskie życie. Podczas poznawania tej powieści śledzimy jego wewnętrzną przemianę, którą autorka naprawdę świetnie ukazała. Agnieszka Olejnik stworzyła realistyczny portret psychologiczny tej postaci i za to jestem jej ogromnie wdzięczna.

Dziewczyna z porcelany nie jest powieścią akcji. Mamy tutaj do czynienia z obrazem ludzkich uczuć, a autorka skupia się na przekazaniu czytelnikowi jak największej liczby szczegółów. Nie tworzy jednak wyidealizowanego świata - pokazuje prawdziwe problemy, dylematy oraz szkołę jaką życie zafundowało bohaterom. To wszystko w zupełności wystarcza, aby nazwać tę powieść intrygującą oraz pełną wielu emocji.

Podsumowując - ta pozycja to niezwykle zachwycająca lektura o konsekwencji ludzkich wyborów. To powieść nie tylko dla kobiet, ponieważ zawiera w sobie mnóstwo trafnych spostrzeżeń dotyczących relacji międzyludzkich, odpowiedzialności za siebie i bliskich oraz o dojrzewaniu nie tylko do miłości. Gorąco zachęcam Was do lektury i mam nadzieję, że historia opowiedziana przez autorkę zachwyci Was równie mocno jak mnie osobiście.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Czwarta Strona!

5 komentarzy :

 1. Mam na swojej półce, kupiłam jakiś czas temu i bardzo chciałabym już się za nią zabrać! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam i przeczytam:) Sama okładka zachęca:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie bym przeczytała! ":)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo interesująca książka :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Już niebawem będę miała okazję się przekonać, czy i mnie zachwyci. :)

  OdpowiedzUsuń