wtorek, 19 maja 2015

"LOLA I CHŁOPAK Z SĄSIEDZTWA" - STEPHANIE PERKINS

Tytuł: Lola i chłopak z sąsiedztwa
Tytuł oryginału: Lola and the Boy Next Door
Cykl: Anna i pocałunek w Paryżu
Autor: Stephanie Perkins
Wydawnictwo: Amber
Ilość stron: 304

Czy chłopak z jej przeszłości może być miłością
jej przyszłości?

Siedemnastoletnia Lola ma artystyczną pasję: projektuje
kostiumy filmowe i teatralne. Na razie, zanim zacznie karierę
w Hollywood, szyje dla siebie samej. Im bardziej zakręcona
kreacja, tym lepiej. Lola codziennie wygląda inaczej:
inny styl, peruka, makijaż. Jej stroje są zwariowane
(jej chłopak rockman też), ale jej życie jest poukładane.
Do chwili, gdy do domu obok wprowadzają się dawni sąsiedzi.
Lola powinna trzymać się od nich z daleka.
Zwłaszcza od Cricketa, który kiedyś ją zranił. Ale okazuje się,
że życie może być jeszcze bardziej fantazyjne niż jej kreacje...

STEPHANIE PERKINS zdobyła fenomenalną popularność
powieścią Anna i pocałunek w Paryżu. Setki tysięcy dziewczyn
w kilkunastu krajach oszalało dla tej współczesnej,
przezabawnej, pełnej prawdziwych emocji historii.
Historii, która mogła zdarzyć się naprawdę.

5. miejsce wśród najlepszych
powieści o miłości wszech czasów
według Goodreads.

1. miejsce w kategorii najlepsza
realistyczna powieść dla młodzieży.Jeśli śledzicie mojego bloga regularnie to zapewne wiecie, że swoje inspiracje czytelnicze czerpię z różnych stron. Tak było i w tym przypadku - gdy przypadkiem natknęłam się na oryginalną okładkę tej powieści, wiedziałam, że prędzej czy później będę musiała ją przeczytać. W końcu nadszedł również ten dzień kiedy Lola i chłopak z sąsiedztwa wpadła w moje ręce, a ja - nie zwlekając już dłużej, zabrałam się za czytanie. Postanowiłam sprawdzić jak z takim tematem poradzi sobie autorka oraz czy spełni ona moje oczekiwania co do tej powieści. Jeśli chcecie dowiedzieć się jakie wrażenie zrobiła na mnie lektura, zapraszam do przeczytania dalszej części recenzji.

Lola i chłopak z sąsiedztwa to już drugi tom z serii Anna i pocałunek w Paryżu. Niestety nie zdążyłam jeszcze zapoznać się z pierwszą częścią, ale z pewnością nadrobię wkrótce zaległości. Ważne jest jednak to, że nieznajomość poprzedniej części nie przeszkadzała mi w czytaniu kolejnej. Doskonale odnalazłam się w fabule i nie miałam najmniejszych problemów, aby zrozumieć wszystkie wydarzenia, które Stephanie Perkins umieściła na kartach tej książki. Tak więc jeśli z jakiegoś powodu nie mieliście możliwości zapoznać się z tą serią od początku - równie dobrze możecie zabrać się za nią w dowolnej kolejności.

Lola, a dokładniej Dolores nie jest jedną z tych zwyczajnych nastolatek. Uwielbia się przebierać, nosić peruki i niczego się nie boi. Opiekują się nią dwaj mężczyźni, gdyż jej matka wybrała inną drogę życia. Była ćpunką i alkoholiczką. Pomimo, że z tego wyszła Lola bardzo wstydzi się matki. Gdyby tego było za mało do domu obok wprowadzają się dawni sąsiedzi. Co z tego wszystkiego wyniknie? Czy Lola będzie w stanie zapomnieć o tym jak chłopak kiedyś ją zranił? Tego musicie dowiedzieć się sami, czytając całą powieść.

Bardzo ciekawe, a zarazem odróżniające od innych powieści jest to, że autorka uczyniła Lolę podopieczną homoseksualnej pary. Wśród otoczenia nie było to czymś dziwnym i nie została ona wyśmiewana czy potępiana. Lola jest odważna, pewna siebie, a do tego nie wstydzi się strojów jakie dla siebie szyje. Z drugiej strony Cricket wydaje się bardzo przeciętny. Jest nieśmiały, skromny, wrażliwy i dba o zdanie innych. Cały czas ich uczucie kwitnie. Pomimo wielu przeszkód szukają wymówek, aby choć przez chwilę pobyć razem.

Stephanie Perkins zapewniła nam wystarczającą dawkę emocji. Język jakim napisana jest ta powieść jest prosty, a także doskonale zrozumiały. Lola i chłopak z sąsiedztwa nie jest ambitną pozycją, ale z pewnością zadowoli osoby, które będą chciały zrelaksować się podczas czytania. Mogę Wam obiecać, że już wkrótce postaram się przeczytać pierwszą część, a wtedy na pewno jej recenzja również pojawi się na blogu. Zachęcam Was, abyście również dali szansę autorce i rozpoczęli swoją przygodę z jej twórczością.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Amber!

3 komentarze :

 1. Też nie znam pierwszej części, a co dopiero drugą, ale brzmi nawet ciekawie. Tylko ta okładka... :/

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie też okładka odrzuca, ale książka mnie zaciekawiła :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwsza część, ta o Annie nie zachęca mnie opisem do przeczytania, za to Lola jak najbardziej. Teraz mam dylemat, czy przełamać swoją niechęć do jedynki, czy zacząć czytać od dwójki ;))

  OdpowiedzUsuń