niedziela, 16 lipca 2017

"PIĘKNE ZŁAMANE SERCA" - SARA BARNARD

Tytuł: Piękne złamane serca
Tytuł oryginału: Beautiful Broken Things
Autor: Sara Barnard
Wydawnictwo: Insignis
Ilość stron: 360

"Piękne złamane serca" to powieść, która jeszcze przed polską premierą zebrała mnóstwo pozytywnych opinii od recenzentów. Przyznam szczerze, że z dosyć dużym dystansem podchodziłam do tej pozycji. Spodziewałam się, że będzie to przeciętna młodzieżówka, zwykła odskocznia od codzienności, która nie zagości na długo w mojej pamięci. Teraz wiem jak mocno się wtedy myliłam. Jeszcze długo po skończeniu lektury nie mogłam dojść do siebie i rozmyślałam o losach głównej bohaterki. Postaram się zachęcić was do sięgnięcia po tę cudowną książkę i wytłumaczę, co takiego sprawiło, że zakochałam się w historii Caddy i jej przyjaciółek.

Caddy i Rosie niemal od zawsze były nierozłączne i doskonale się dogadywały. Teraz w ich życiu pojawia się Suzanne - nowa koleżanka, która wkrótce staje się przyjaciółką. Dziewczyna nie chce rozmawiać o swojej przeszłości i zachowuje się tak jakby coś ukrywała. Od momentu pojawienia się tajemniczej nastolatki, w życiu Caddy i Rosie wiele się zmienia. Najlepsze przyjaciółki zaczynają się coraz częściej kłócić, a Suzanne zaczyna mieć zły wpływ na Caddy. Czy bohaterki poradzą sobie z nową sytuacją? Czy Rosie i Caddy będą w stanie uratować wieloletnią przyjaźń? Co takiego wydarzyło się w życiu Suzanne?

Fabuła książki jest bardzo ciekawa i dosyć nieprzewidywalna. Większość wydarzeń była dla mnie zaskoczeniem i nie do końca potrafiłam odgadnąć jak potoczą się losy trzech przyjaciółek. Autorka stworzyła przepiękną, bardzo poruszającą historię o przyjaźni, która może być lekcją dla wielu młodych ludzi. Losy głównych bohaterek są bardzo realistyczne i z łatwością mogłam wyobrazić sobie, że gdzieś na świecie żyją ludzie z podobnymi problemami. "Piękne złamane serca" to powieść, która w lekki sposób porusza bardzo ważne kwestie - między innymi przyjaźń czy też przemoc domową. Sara Barnard napisała niezwykle wartościową powieść, która z pewnością trafi w gusta wielu czytelników.

Muszę przyznać, że bardzo osobiście odebrałam historię stworzoną przez Sarę Barnard. Znam kilka osób, które mają problemy w rodzinie, a także nie radzą sobie z własnymi emocjami, dlatego doskonale rozumiałam to co czuje Suzanne. Ludzie, którzy zostali w jakiś sposób skrzywdzeni często przejawiają zachowania destrukcyjne wobec siebie jak i swoich najbliższych. Cieszę się, że "Piękne złamane serca" poruszają tak trudne, ale niewątpliwie ważne tematy. Książka Sary Barnard ukazuje prawdziwe życie i przekonuje, że nastolatkowie również zmagają się z wieloma trudnymi sytuacjami, czemu często zaprzeczają dorośli. Ta cudowna pozycja trafiła prosto w moje serce i z pewnością zostanie tam bardzo długo.

Bohaterowie są świetnie wykreowani i doskonale ukazują problematykę całej historii. Autorka bardzo dobrze poradziła sobie z psychologiczną stroną głównych bohaterów - idealnie przedstawiła destrukcyjne zachowanie Suzanne, wpływ przyjaciółki na Caddy oraz zazdrość, która pojawiła się pomiędzy całą trójką. Wielokrotnie zachowanie dziewczyn oraz podejmowane przez nie decyzje bardzo mnie irytowały, ale to sprawiało tylko, że książka była dla mnie jeszcze bardziej realistyczna, a postacie "ludzkie". Doskonale pamiętam podobne sytuacje w moim życiu - jeszcze w czasach szkolnych - kiedy do mnie i mojej najlepszej przyjaciółki dołączyła kolejna dziewczyna i wtedy rzeczywiście nasze relacje znacznie się komplikowały. Myślę, że dzięki temu będę miała ogromny sentyment do "Pięknych złamanych serc", a lektura tej książki już zawsze będzie mi się kojarzyć z dzieciństwem.

Sara Barnard posługuje się bardzo lekkim i przyjemnym językiem, który doskonale pasuje do całej tej historii. Książkę czyta się naprawdę błyskawicznie, a jedynym problemem okazuje się to, że nie jesteśmy w stanie odłożyć jej na półkę. Muszę przyznać, że wszystkie te pozytywne recenzje, które przeczytałam jeszcze przed premierą "Pięknych złamanych serc" były w pełni uzasadnione, ponieważ ta powieść zasługuje na absolutnie każdą pochwałę.

Podsumowując - "Piękne złamane serca" to powieść, która okazała się dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Niepozorny tytuł, który sugeruje raczej banalną historię miłosną, piękna okładka i wreszcie intrygujący opis, który pozostawia wiele pytań - to wszystko naprawdę nie zapowiadało aż tak świetnej lektury. Z czystym sumieniem mogę napisać, że historia Caddy i jej przyjaciółek jest po prostu cudowna i zdecydowanie zasługuje na waszą uwagę. Twórczość Sary Barnard z pewnością trafi do starszej młodzieży, ale także do dorosłych czytelników, którzy będą mogli tak jak ja przenieść się myślami w czasy dzieciństwa i zawierania pierwszych przyjaźni.

2 komentarze :

 1. Tyle osób ją zachwala i tu kolejna pozytywna i dobrze napisana recenzja, chyba będę musiała po nią sięgnąć :)

  Pozdrawiam
  ver-reads.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekam na Twoje wrażenia z lektury! Pozdrawiam :)

   Usuń