czwartek, 1 maja 2014

"NIESZCZELNA SIEĆ" - HAKAN NESSER

Tytuł: Nieszczelna sieć
Tytuł oryginału: Det grovmaskiga nätet
Cykl: Van Veeteren
Autor: Håkan Nesser
Wydawnictwo: Czarna Owca
Ilość stron: 304

Janek Mitter obudził się rano z potężnym kacem i zorientował się,

że jego żona leży martwa w wannie. Sprawę prowadzi komisarz Van
Veeteren. Mężczyzna, nie znajdując żadnych argumentów na swoją
obronę, zostaje skazany za zabójstwo w afekcie i umieszczony w zakła-
dzie dla umysłowo chorych. Niedługo potem sam pada ofiarą morder-
stwa. Wtedy dochodzenie nabiera rozmachu. Ale dopiero długo skry-
wane tajemnice tragicznie zmarłej pary, ujawnione w przedśmiertnym
liście napisanym przez Mittera, doprowadzą Van Veeterena do morder-
cy, i jednocześnie pozwolą mu ujawnić szokujące podłoże tej nikczemnej
zbrodni...

Nieszczelna sieć to pierwsza z serii 10 powieści kryminalnych o komisa-

rzu Van Veeterenie, gburowatym, wybuchowym, ale ciepłym i sympa-
tycznym policjancie, głęboko przekonanym, że jest w stanie rozwiązać
każdą zagadkę.

"Napięcie nie maleje aż do ostatniej strony...

Kolejny sukces rodem ze Skandynawii".
Irish Times

Håkan Nesser jest jednym z najbardziej popularnych szwedzkich auto-

rów kryminałów, wielokrotnie nagradzanym za swoje powieści. Seria
o komisarzu Van Veeterenie ukazała się w ponad 25 krajach i sprzedała
się w nakładzie przekraczającym 10 milionów egzemplarzy. Dzięki niej
Nesser zdobył pozycję jednego z najbardziej popularnych autorów
na świecie. Obecnie mieszka w Szwecji i Anglii. Jest także autorem
znakomitego cyklu kryminalnego o inspektorze Barbarottim: Całkiem
inna historia, Człowiek bez psa, Drugie życie pana Rossa, Samotni.


Za każdym razem powtarzam sobie, że będę umieszczać recenzje na blogu w miarę regularnie, ale codziennie znajdzie się masa rzeczy, które muszę zrobić i nie mam czasu napisać nawet kilku zdań. Mam nadzieję, że to się zmieni gdy dostanę nowy komputer, bo naprawdę nie podoba mi się to że ciągle muszę prosić siostrę o użyczenie jej sprzętu. Nie lubię być od kogoś zależna. Wolałabym mieć pewność, że jeśli będę miała ochotę i czas będę mogła wejść na bloga i napisać recenzje. Tak więc muszę przyznać, że Nieszczelną sieć czytałam dosyć dawno, ale dopiero teraz mam czas cokolwiek opublikować.

Od dawna miałam ochotę przeczytać książki tego autora. Miałam nadzieję, że otrzymam świetny kryminał i muszę przyznać, że nie zawiodłam się. Jak już wspominałam kilka razy Czarna seria jest moim ulubionym cyklem wydawniczym i mam takie małe marzenie, żeby kiedyś poznać wszystkie książki z tej serii, a także mieć je u siebie na półce.

Pewnego ranka Janek Mitter, nauczyciel w gimnazjum budzi się z ogromnym kacem i kompletnie nie pamięta co robił poprzedniego wieczoru. Jest bardzo zdziwiony, że drzwi łazienki są zamknięte od środka i postanawia otworzyć je śrubokrętem. To co widzi po otworzeniu drzwi na zawsze zmienia jego życie. W wannie leży jego martwa żona, a Janek Mitter nie potrafi przypomnieć sobie co się stało. Zszokowany mężczyzna wzywa policję, a następnie zaczyna sprzątać dom. Dla prokuratora jasne jest to, że Mitter chciał w ten sposób ukryć dowody. Bohater zostaje uznany za winnego i przewieziony do więzienia. Wkrótce Janek sam pada ofiarą morderstwa, a komisarz Van Veeteren musi rozwiązać tę sprawę.


Książka wciągnęła mnie od samego początku i podczas czytania naprawdę miło spędziłam czas. Autor miał świetny pomysł na zagadkę i byłam ciekawa jakie jest jej rozwiązanie. Podczas poznawania tej powieści starałam się wytypować sprawcę, ale muszę przyznać, że niestety mi się nie udało. Byłam bardzo zdziwiona zakończeniem tej zagadki, ale i tak mi się podobało. Z pewnością zabiorę się za kolejne książki tego autora, ponieważ pan Nesser niewątpliwie ma talent.


Myślę, że nie każdemu spodoba się ta książka, szczególnie tym, którzy wolą gdy powieść zawiera mnóstwo zwrotów akcji i szybkie tempo. Nieszczelna sieć jest lekturą, która nie zawiera zbyt dużo zapierających dech w piersiach zdarzeń, ale mnie absolutnie to nie przeszkadzało. Autor pisze niezwykle ciekawie i utrzymuje zagadkę do samego końca. Pomimo tego, że akcja nie jest zbyt szybka nie ma czasu na nudę. Myślę, że najważniejsze jest to, że autor potrafił stworzyć bardzo interesującą fabułę i bohaterów.


Muszę przyznać, że trochę nie rozumiem moich emocji jakie towarzyszyły mi podczas czytania tej książki. Z jednej strony komisarz Van Veeteren wydawał mi się strasznie gburowaty, niesympatyczny i naprawdę bardzo apodyktyczny jednak pan Nesser stworzył między mną, a głównym bohaterem niesamowitą nić sympatii i trudno było mi się z nim rozstać. Pomimo swoich złych cech charakteru i wielu wad bardzo zżyłam się z Van Veeterenem i z pewnością sięgnę po kolejne książki z tym bohaterem w roli głównej.


Znowu nie udało mi się dotrzymać swojego postanowienia i rozpoczęłam czytać kolejną serię wydawniczą, chociaż miałam najpierw ukończyć te, które zaczęłam wcześniej. Postanowiłam, że gdy będę miała trochę czasu zrobię listę książek, które chcę przeczytać przez co łatwiej będzie mi się w tym wszystkim połapać. Także mam nadzieję, że już wkrótce na blogu pojawi się nowa zakładka - Chcę przeczytać.


CYKL VAN VEETEREN:
Nieszczelna sieć
Punkt Borkmanna
Powrót
Kobieta ze znamieniem
Komisarz i cisza
Sprawa Münstera
Karambol
Sprawa Ewy Moreno

4 komentarze :

 1. I fajnie!
  Serie wydawnicze są nie lada gratką dla każdego mola książkowego! <3

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydaje się być ciekawą lekturą :)
  Ja również nie umiem dotrzymać tego postanowienia... Co chwila czytam nową serię... ;)

  P.S. Zapraszam do siebie na konkurs ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię "Czarną serię" chociaż akurat o tej książce nie słyszałam. A wydaję się ciekawa więc nie pozostaje mi nic innego jak gdzieś jej szukać :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Czarną serię bardzo lubię, więc i po tę książkę z chęcią sięgnę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń