sobota, 3 maja 2014

"LAS ZĘBÓW I RĄK" - CARRIE RYAN

Tytuł: Las zębów i rąk
Tytuł oryginału: The Forest of Hands and Teeth
Cykl: Las zębów i rąk
Autor: Carrie Ryan
Wydawnictwo: Papierowy księżyc
Ilość stron: 348

Wyjątkowa książka
- Charlaine Harris, autorka bestsellerowej serii Czysta Krew

W świecie Mary istnieją proste prawdy.


Siostrzeństwo zawsze wie najlepiej.


Strażnicy chronią i służą.


Nieuświęceni nigdy nie ustąpią.


Trzeba też pamiętać o siatce otaczającej wioskę. O ogrodzeniu,

które chroni osadę przed Lasem Zębów i Rąk.

Ale te prawdy stają się złudne, bowiem Mary odkrywa coś, o czym nigdy

nie powinna się dowiedzieć. Sekrety Siostrzeństwa. Tajemnice Strażników.

Gdy ogrodzenie zostaje sforsowane, a świat pogrąża się w chaosie,

Mary musi stawić czoła Nieuświęconym.

Musi też dokonać wyboru między dotychczasowym życiem w osadzie,

a własną przyszłością, między tym, którego kocha, a tym, który kocha ją.
I zmierzyć się z prawdą ukrytą w Lesie Zębów i Rąk.

Czy może istnieć życie w świecie otoczonym przez śmierć?


Las Zębów i Rąk otwiera się niczym puszkę Pandory - wyskakuje z niej

ciemność, ale i odrobina nadziei. Pięknie napisana, wciągająca powieść.
- Melissa Marr, autorka bestsellerowego cyklu Królowa Lata.

Muszę przyznać, że zabierając się za tę książkę nie byłam do niej przekonana. Prawdę mówiąc wzięłam ją z biblioteki chyba tylko dlatego, że bardzo spodobała mi się okładka. Opis jakoś specjalnie mnie nie zachwycił, a patrząc na tytuł byłam pełna obaw, że ta powieść nie za bardzo mi się spodoba. Szczerze mówiąc nie wiedziałam co sądzić o tej książce i długo nie mogłam zabrać się za jej czytanie, aż w końcu stwierdziłam, że raz się żyje i trzeba poznać twórczość tej autorki. Na początku byłam bardzo zaskoczona i to naprawdę pozytywnie. Później już było tylko lepiej. Po prostu nie mogłam oderwać się od tej powieści i pochłonęłam ją bardzo szybko. Absolutnie nie żałuję, że po nią sięgnęłam i z chęcią zabiorę się za kolejne części, ponieważ jestem bardzo ciekawa co stanie się z moimi ulubionymi bohaterami.

Główną bohaterką książki jest Mery, która żyje w świecie pełnym Nieuświęconych. Wioska, w której mieszka jest otoczona siatką tak, aby chronić ludzi przed tymi stworzeniami. Nikt nie wie jak wygląda świat poza ogrodzeniem oprócz Siostrzeństwa i Strażników. Mary za wszelką cenę chce dowiedzieć się co znajduje się za zamkniętą klatką. Główna bohaterka jakiś czas temu straciła ojca, teraz traci również matkę. Nawet najmniejsza rana zadana przez Nieuświęconego sprawia, że człowiek umiera i odradza się jako jeden z nich. Czy Mary poradzi sobie bez rodziców i odkryje tajemnice poza ogrodzeniem?

Jak już pisałam na początku powieść Carrie Ryan wciągnęła mnie od samego początku czym byłam niezwykle zaskoczona. Autorka ma niezwykle lekki styl pisania, który z przyjemnością się czyta. Pisarka potrafi świetnie zainteresować czytelnika, który z zapartym tchem w piersiach czyta jej powieść do ostatniej strony. A później chce jeszcze więcej. Naprawdę, po przeczytaniu ostatniego słowa tej książki miałam ochotę czytać jeszcze i jeszcze. Było mi niezwykle trudno rozstać się z Mary, którą na wstępie bardzo polubiłam. Każda kolejna strona wciągała mnie jeszcze bardziej i nie pozwalała odłożyć lektury nawet na chwilę.


Akcja książki jest dosyć szybka i bardzo dużo się w niej dzieje. Co chwilę autorka zasypuje nas kolejnymi wydarzeniami tak, że nie mamy czasu się nudzić. Nie wiemy co za chwilę się wydarzy, ponieważ pani Ryan używa wielu zwrotów akcji. Jednocześnie staramy się przewidzieć co zrobi główna bohaterka i jakie podejmie decyzje, co czasami jest bardzo trudne, ponieważ Mary jest niezwykle nieprzewidywalna. Autorka miała świetny pomysł na fabułę tej powieści i doskonale go wykorzystała tworząc naprawdę ciekawą książkę.


Bardzo polubiłam główną bohaterkę, która okazała się naprawdę miła i sympatyczna. Myślę, że większość czytelników darzy ją pozytywnymi uczuciami. Chociaż Mary czasami jak każdy bohater dawała mi w kość i podejmowała strasznie głupie decyzje, a jej zachowanie trochę mnie irytowało ogólnie oceniam ją bardzo na plus. Ta dziewczyna jest bardzo odważna i ryzykuje utratę życia, aby ratować swoich bliskich. Z tego powodu niezwykle trudno było mi się z nią rozstać pod koniec czytania tej powieści, ale z pewnością sięgnę po jej kontynuację.


Oczywiście muszę wspomnieć o okładce tej książki, która jest po prostu przepiękna i od razu się w niej zakochałam. Nawet nie umiem wam opisać tego jak bardzo mi się spodobała. Dodatkowo to głównie z jej powodu sięgnęłam po tę powieść. Chociaż nie powinno oceniać się książki po okładce to z pewnością w tym przypadku ocena ta będzie bardzo wysoka. Polecam tę książkę głównie młodzieży, ponieważ nie każdemu dorosłemu może się ona spodobać. Jednak jeśli lubicie coś z gatunku fantasy to z pewnością wam się spodoba.CYKL LAS ZĘBÓW I RĄK:
Las zębów i rąk
Śmiercionośne fale
Miejsca ciemne i puste

11 komentarzy :

 1. Raczej sobie odpuszczę, choć lubię zmobiaki... Ale okładka ładna całkiem ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo chętnie bym po nią sięgnęła <3 cudowności jak widzę <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś pożyczyłam z biblioteki, ale po przeczytaniu kilkunastu stron dałam sobie spokój.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chciałam ją przeczytać i chyba dalej chcę :) Chociaż przyznam, że troszkę mnie przeraża.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zgadzam się okładka piękna, mam w planach ją przeczytać, ale jak pojawi sie w biblio, bo nie planuję jej kupować. ;)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka jakoś do mnie nie przemawia :/ Słyszałam i czytałam już kilka negatywnych opinii, ale im dłużej czytam Twoją recenzję tym bardziej zachodzę w głowę, czy nie popełniłam błędu rezygnując z lektury. Może jednak dam jej szansę :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Pierwszy tom bardzo mi się spodobał, ale przez drugi po prostu nie mogłam przebrnąć. :(

  OdpowiedzUsuń
 8. Hm. Jeżeli będę miała okazję to skorzystam, ale specjalnie poszukiwać jej nie będę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ta książka wciąż za mną chodzi, muszę wkońcu ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Już od dawna miałam tę książkę na liście do przeczytania i chyba w końcu muszę po nią sięgnąć. Dzięki za tę recenzję, na pewno mnie przekonała do wypróbowania tej serii ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Książkę mam. Leży na półce i czeka na swoją kolej, która mam nadzieję kiedyś wreszcie nastąpi.

  OdpowiedzUsuń