czwartek, 11 grudnia 2014

"BIAŁE JAK ŚNIEG" - SALLA SIMUKKA

Tytuł: Białe jak śnieg
Tytuł oryginału: Valkea kuin lumi
Cykl: Lumikki Andersson
Autor: Salla Simukka
Wydawnictwo: Ya!
Ilość stron: 224

Była sobie raz dziewczynka,
która miała tajemnicę...


Białe jak śnieg to już druga część historii o Lumikki Andersson. Jeśli czytacie uważnie mojego bloga to zapewne wiecie, że książka Czerwone jak krew bardzo mi się podobała i nie mogłam się doczekać kiedy poznam dalsze losy głównej bohaterki. Na szczęście nie musiałam zbyt długo czekać i już teraz mogę Was zaprosić na recenzję tej powieści. Zanim jednak przejdę do moich wrażeń z lektury, postaram się przybliżyć wam trochę jej fabułę.

Lumikki po ostatnich zdarzeniach postanawia trochę odpocząć i organizuje spontaniczną wycieczkę do Pragi. Dziewczyna przysięga sobie, że już nigdy nie będzie pakować się w cudze kłopoty i postara się, aby jej dalsze życie było bardzo spokojne. Niestety już wkrótce okazuje się, że Lumikki zostanie wplątana w kolejną przerażającą tajemnicę, w której ponownie znajdzie się w niebezpieczeństwie. Pewnego dnia zwiedzając słoneczną Pragę główna bohaterka spotyka niewiele starszą od siebie dziewczynę, która twierdzi, że jest jej siostrą. Lumikki choć z początku nie chce uwierzyć w zapewnienia Lenki z biegiem czasu coraz bardziej zaczyna upewniać się, że jej rodzice ukrywają przed nią tajemnicę.

Autorka po raz kolejny pokazuje, że kryminały skierowane do młodzieży mogą również trzymać w napięciu i wywoływać szereg emocji w czytelniku. Akcja tej powieści jest bardzo szybka, a Salla Simukka nie daje czytelnikowi ani chwili odpoczynku. Cały czas coś się dzieje i nie możemy przewidzieć co zdarzy się w następnym rozdziale. Fabuła tej książki jest bardzo ciekawa i oryginalna. Myślę, że wielu czytelnikom spodoba się to co stworzyła autorka i z chęcią sięgną po kolejny tom.

Bohaterowie tej książki są dobrze wykreowani, a na szczególną sympatię zasługuje Lumikki, którą polubiłam już w pierwszej części. Główna bohaterka zachwyciła mnie swoim charakterem i niezwykle ciężko było mi się z nią rozstać. Pocieszam się tym, że pozostał mi do przeczytania jeszcze jeden tom tej trylogii, którego jestem bardzo ciekawa i mam nadzieję, że już wkrótce będę mogła się z nim zapoznać.

Język autorki jest bardzo prosty, tak więc czyta się go niezwykle szybko i przyjemnie. W zasadzie nawet nie wiem kiedy przeczytałam te wszystkie strony. Miałam wrażenie, że dopiero zaczęłam przygodę z Lumikki, a już niebawem musiałam się z nią pożegnać. Nie znalazłam w tej powieści żadnych wad, poza tym, że jest zdecydowanie za krótka!

Białe jak śnieg jest książką skierowaną w zasadzie do wszystkich. Każdy może ją przeczytać i przenieść się do świata Lumikki Andersson. Zachęcam Was do zapoznania się z tą trylogią i odkrycia przygód głównej bohaterki.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Ya!

4 komentarze :

 1. Strasznie chcę przeczytać! Ostatnio coraz głośniej o tej pisarce. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Skuszę się :) Przekonałaś mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. A no właśnie! Widząc tytuł tej książki z czymś mi się skojarzył, a był to tytuł poprzedniej części :P No cóż, dawno chciałam przeczytać pierwszy tom, ale tak jakoś się zawsze z nim mijałam. Może niedługo nadrobię zaległości :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem serią zainteresowana, dzięki Marze polubiłam wydawnictwo, mają ładnie i starannie wydane książki, tylko czytać. ;) Gratuluję współpracy. :)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń