środa, 30 września 2015

"BUNTOWNIK" - JULIE KAGAWA

Tytuł: Buntownik
Tytuł oryginału: Rogue
Cykl: Talon
Autor: Julie Kagawa
Wydawnictwo: Harper Collins
Ilość stron: 416

Od wieków członkowie Zakonu Świętego Jerzego polowali
na smoki. Ukrywając się pod ludzka postacią,
smoki przetrwały. Stworzyły Talon, potężną organizację,
w której każdy smok ma wyznaczone miejsce i służy
wspólnej sprawie. Z czasem stały się silne i przebiegłe.,
gotowe przejąć władzę nad światem.

Ale są wśród nich buntownicy, którzy pragną żyć w zgodzie
z ludźmi. Należy do nich Ember. Dotąd posłuszna
organizacji, opuszcza Talon, by wspierać przywódcę buntu,
Rileya. Najpierw jednak chce spłacić dług wdzięczności
wobec Garreta, żołnierza Zakonu, który uratował jej życie.
Ember i Riley uwalniają Garreta z celi śmierci i uciekają
do Las Vegas, by wśród tłumu turystów ukryć się
przed pogonią. Ale potężni wrogowie nie dają za wygraną.
To tylko kwestia czasu, kto dopadnie ich pierwszy
- agenci Talonu czy żołnierze Zakonu Świętego Jerzego.

Ta książka kompletnie zetnie was z nóg.
Bądźcie przygotowani!

To opowieść, która chwyta cię za gardło
i wciąga do środka. Współczesna saga o smokach,
idealna na nasze czasy.

Świetnie skonstruowana fabuła,
nieprzewidywalna akcja,
emocjonujące przygody. Fantastyczna seria!

AmazonDzisiaj powracamy do sagi o smokach, którą miałam przyjemność rozpocząć już jakiś czas temu. Pierwszy tom, czyli "Talon" okazał się bardzo interesującym początkiem tej serii, dlatego z taką niecierpliwością wyczekiwałam kolejnej części. Wątek smoków strasznie mi się spodobał i muszę przyznać, że zrobił na mnie ogromne wrażenie. Macie ochotę wrócić do świata Ember i przekonać się co tym razem wymyśliła dla niej autorka? Jeśli wasza odpowiedź jest twierdząca, zachęcam do zapoznania się z dalszą częścią recenzji.

Po ostatnim starciu Talonu z Zakonem Świętego Jerzego Garret Xavier Sebastian staje przed sądem za zdradę. Pozostało mu już tylko kilkanaście godzin życia zanim zostanie rozstrzelany. Chłopak miał zabić smoka, ale w ostatniej chwili się zawahał i pozwolił mu na ucieczkę. Jednak Ember nie pozostaje dłużna i nie zamierza dopuścić, aby ten zginął z rąk ludzi przez to, że uratował jej życie. Razem z Riley'em wyruszają na bardzo niebezpieczną misję ratunkową w sam środek Zakonu Świętego Jerzego - ich odwiecznych wrogów, którzy bezlitośnie zabijają smoki. Pomimo wielu komplikacji udaje im się uwolnić Garreta i wspólnie wyruszają do Las Vegas, aby ukryć się przed pogonią wśród tłumu ludzi. Teraz ich życie jest w podwójnym niebezpieczeństwie, ponieważ są ścigani zarówno przez Talon jak i Zakon. Czy ich nowa kryjówka okaże się na tyle bezpieczna, aby bohaterowie mogli przeżyć? Czy Ember, Riley oraz Garret poradzą sobie z wrogami, a także własnymi uczuciami i emocjami? Gdzie w tym wszystkim jest miejsce Dantego - brata Ember, który jest wiernie oddany służbie Talonowi?

Autorka po raz kolejny świetnie się spisała, tworząc niezwykle barwne postacie. Każdemu z nich poświęciła tyle samo uwagi, nie pomijając żadnego z istotnych szczegółów. Bohaterowie są po prostu mieszanką wybuchową, która potęguje napięcie i doznania czytelnika. Ember, czyli nasza młoda smoczyca potrafi zafascynować czytającego swoją determinacją, ufnością, ale też oddaniem dla osób ważnych w jej życiu pomimo wartości jakie miała przez cały czas wpajane. Riley, zbieg z Talonu, który opiekuje się pisklakami pokazuje nam swoją smoczą stronę, która ciągnie go do Ember. Jest on postacią niezwykle zdeterminowaną, która walczy o to co najważniejsze, a jego poświęcenie i zaangażowanie są godne podziwu. Garret, który od najmłodszych lat był szkolony, że smoki nie posiadają żadnych uczuć i należy je bez wahania zabijać odnajduje w dziewczynie same pozytywne wartości. Trzeba przyznać, że jest to bardzo pozytywna postać i idealnie komponuje się z całą historią. Nie możemy zapomnieć o Dante, czyli bratu bliźniaku Ember, który często działał mi na nerwy. Ślepo wpatrzony w wartości wpajane przez Talon przez co jego postępowanie i tok myślenia były bardzo irytujące. Tak więc sami możecie zauważyć, że Julie Kagawa jest mistrzynią w tworzeniu zróżnicowanych bohaterów i potrafi zaciekawić nimi czytelnika.

"Talon" okazał się jedynie namiastką historii jaką chciała nam przekazać autorka. Teraz wszystkie wydarzenia zostały rozbudowane i bardziej szczegółowo opisane, a akcja całej powieści jest niewątpliwie lepiej urozmaicona. Starcia między dwoma organizacjami podnoszą napięcie czytelnika i wydaje się, że autorka ma niekończący się zapas nowych pomysłów. Tajemniczość i ciągła niepewność wzbudzają w nas mnóstwo emocji i w zasadzie do samego końca książki nie można do w stu procentach przewidzieć co za chwilę się wydarzy. Zakończenie "Buntownika" wprawiło mnie w ogromne osłupienie i do tej pory nie mogę pozbierać się po tym co przeczytałam. Z niecierpliwością czekam na kolejną część, aby dowiedzieć się co spotka głównych bohaterów i jak potoczą się ich losy.

Julie Kagawa zagwarantowała nam możliwość poznania tej historii z różnych perspektyw. Spojrzymy na dziejące się wydarzenia oczami różnych bohaterów, co pozwoli nam lepiej wyobrazić sobie wszystko to co w danej chwili się dzieje. Rozdziały są oznaczone imionami co od razu sugeruje nam, którą z postaci będziemy mogli głębiej poznać. Język jakim posługuje się autorka jest prosty, lekki, a przede wszystkim doskonale zrozumiały, dzięki czemu książkę czyta się naprawdę szybko i przyjemnie.

"Buntownik" jest z pewnością powieścią bardziej rozwiniętą, z większą ilością akcji, a przy tym wymaga zaangażowania od czytelnika w losy bohaterów, co na pewno spodoba się tym, którzy lubią wtapiać się w historię i przeżywać wszystkie emocje, które targają głównymi postaciami. Myślę, że ta lektura trafi do szerszego grona czytelników, ze względu na swoją lekkość, która pozwoli każdemu bez wyjątku się zrelaksować. Jeśli interesują Was smoki w niecodziennym wydaniu, "Talon" oraz "Buntownik" powinny przypaść Wam do gustu. Mam głęboką nadzieję na to, że kiedyś ukaże się ekranizacja tej serii i będę mogła śledzić poczynania moich ulubionych charakterów na dużym ekranie.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Harper Collins!

1 komentarz :

  1. Skoro drugi tom jest lepszy od pierwszego, to już nie mogę doczekać się lektury! "Talon" to naprawdę przyjemna historia w którą łatwo się wciągnąć - więc z chęcią powrócę do twórczości Julie Kagawa <3
    Pozdrawiam serdecznie :*
    my-life-in-bookland.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń