sobota, 19 września 2015

"TEASE. NIKOGO NIE ZABIŁAM" - AMANDA MACIEL

Tytuł: Tease. Nikogo nie zabiłam
Tytuł oryginału: Tease
Autor: Amanda Maciel
Wydawnictwo: Muza
Ilość stron: 336

SAMOBÓJSTWO PRZEŚLADOWANEJ NASTOLATKI
WSTRZĄSNĘŁO LOKALNĄ SPOŁECZNOŚCIĄ

Emma Putnam nie żyje, a winę za to ponosi Sara Wharton.
Tak przynajmniej wszyscy uważają. Sara i troje uczniów liceum zostało
oskarżonych o psychiczne znęcanie się nad swoją koleżanką Emmą.
Z tego powodu popełniła samobójstwo.
Sara jest napiętnowana i uznana za winną przez kolegów, miejscową
społeczność i media. W wakacje poprzedzające klasę maturalną, między
spotkaniami z prawnikami i sądową psychoterapeutką, Sara musi przemyśleć
własną rolę w niedawnej tragedii. Będzie też musiała znaleźć sposób,
by dalej żyć, choć teraz jest przekonana, że jej życie się skończyło.

Powieść Amandy Maciel, zainspirowana prawdziwymi zdarzeniami, to historia
o zwykłym życiu w liceum, często skomplikowanym i tragicznym, o codziennych
zazdrościach i żalach, nieporozumieniach i pragnieniach. Pozycja obowiązkowa
we wszelkich dyskusjach na temat molestowania psychicznego.

Wielowymiarowy, wnikliwy psychologicznie i mocny emocjonalnie
portret szkolnego prześladowcy. Realistyczny i autentyczny. I szokujący.
"Booklist"

Autorka w mistrzowski sposób ukazuje, że w przypadku znęcania się
nad innymi nic nie jest ani czarne, ani białe.
Jennifer Brown, autorka Hate List

AMANDA MACIEL
pracuje w wydawnictwie od czasu ukończenia Mount Holyoke College
i obecnie jest redaktorem naczelnym książek dziecięcych. W wolnym czasie pisze,
biega i razem z mężem wychowuje syna. Mieszka w Nowym Jorku na Brooklynie.
Tease jest jej pierwszą powieścią."Tease" to pierwsza powieść Amandy Maciel, ale trzeba przyznać, że autorka od samego początku zaczęła mocnym akcentem. Jej książka porusza niezwykle trudne tematy, dodatkowo tak bliskie każdemu nastolatkowi. Nie da się zaprzeczyć, że liceum to bardzo stresujący i często skomplikowany okres. Mnóstwo kłótni, wyzwisk oraz przekleństw - to chyba codzienność w wielu szkołach. Czasami, aż trudno uwierzyć w to jak młodzież potrafi być okrutna wobec siebie. Aby przetrwać trzeba być naprawdę silnym psychicznie i nie przejmować się złośliwościami ze strony kolegów i koleżanek. "Tease" opowiada przerażającą prawdę na temat tego jak trudno jest być w wieku dojrzewania, a także pokazuje, że dorośli nigdy nie powinni lekceważyć problemów swoich dzieci.

Trójka licealistów zostaje oskarżona o psychiczne znęcanie się nad swoją koleżanką - Emmą Putnam, która niedawno właśnie z tego powodu popełniła samobójstwo. Dziewczyna nie była w stanie znieść wyzwisk jakie były kierowane pod jej adresem i postanowiła ze sobą skończyć. Te tragiczną historię poznajemy z perspektywy Sary Wharton, która swoim zachowaniem niewątpliwie przyczyniła się do decyzji Emmy o odebraniu sobie życia. Główna bohaterka czuje, że każdy po kolei się od niej odwraca i traktuje ją jak potwora. Czy dziewczyna zrozumie jak okropne było jej postępowanie? Czy będzie żałowała swoich czynów?

Fabuła "Tease" nie jest jakoś specjalnie oryginalna, a wydarzenia są dosyć oczywiste i przewidywalne, ale mimo wszystko książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Autorka w doskonały sposób ukazała przerażającą prawdę na temat tego co dzieje się w wielu szkołach, a także jakie może mieć to konsekwencje. Amanda Maciel niczego nie wyidealizowała, dzięki czemu lektura jeszcze bardziej wbiła mnie w fotel. Najtrudniej czytało mi się tę powieść kiedy uzmysławiałam sobie, że sytuacje opisane w tej książce to dla wielu osób po prostu codzienność. Ciężko jest mi zrozumieć osoby, w których tkwi tak wiele nienawiści do innych, ale dzięki twórczości Amandy Maciel, wiem że to wszystko jest bardziej złożone niż na początku może bam się wydawać.

Akcja książki jest dosyć powolna, ponieważ autorka mocno skupia się na uczuciach bohaterki, a także dokładnym przedstawieniu konfliktu między Emmą a Sarą. Dzięki temu, że Amanda Maciel tak bardzo zagłębiła się w umysł Sary, przekonałam się jak cała sytuacja wyglądała z tej drugiej perspektywy. Ponadto autorka doskonale uzmysławia czytelnikowi jak łatwo jest skrzywdzić drugiego człowieka, i że czasami naprawdę warto jest przemyśleć słowa, które mamy zamiar wypowiedzieć.

Bardzo trudno jest mi opisać wszystkie emocje, które wywołuje we mnie myślenie o głównej bohaterce, ponieważ jest to postać niezwykle złożona. Sara wzbudza w czytelniku mnóstwo skrajnych uczuć i niekiedy naprawdę nie wiadomo co o niej sądzić. Z jednej strony można ją po prostu znienawidzić za to w jaki sposób traktowała swoją koleżankę Emmę. Jednak mimo wszystko w pewnych momentach było mi jej bardzo żal, bo widać, że dziewczyna pogubiła się w swoim życiu. Jeśli chcecie przeczytać "Tease", przygotujcie się na solidną dawkę przeróżnych emocji!

Język jakim posługuje się autorka jest prosty, lekki i całkowicie dla każdego zrozumiały, więc książkę czyta się naprawdę szybko. Amanda Maciel opisała niezwykle trudny temat, w bardzo przystępny sposób, co sprawiło, że od pierwszych stron pokochałam tę powieść. "Tease" to pozycja obok, której nie da się przejść obojętnie, a świadomość, że wielu nastolatków codziennie zmaga się z podobnymi problemami tylko pogłębiło odczucia jakie towarzyszyły mi podczas czytania.

Wydawać by się mogło, że "Tease" to powieść tylko i wyłącznie skierowana do młodzieży, ale jestem pewna, że również wielu dorosłych odnajdzie w niej przydatne treści. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tej książki ludzie zrozumieją, że naprawdę nie warto jest siebie krzywdzić.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Muza!

4 komentarze :

 1. O "Tease" dużo słyszałam. W najbliższej przyszłości raczej tej powieści nie kupię, ale jeśli trafi się okazja to chętnie przeczytam - tym bardziej, że książka pokazuje prawdziwie życie i sytuację które mają miejsca w szkołach, jak mówisz.
  Pozdrawiam serdecznie :)
  my-life-in-bookland.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Słyszałam do tej pory same pozytywne opinie o Tease. Z jednej strony chcę ją przeczytać a z drugiej się waham. Pewnie w przyszłości się przełamie i sięgnę po tę powieść:3

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka wydaję się ciekawa, tylko szkoda że jest przewidywalna. Jeszcze się zastanowię czy po nią sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie mogę się doczekać przeczytania tej książki, podobna tematyka zawsze wydaje mi się ciekawa i wartościowa.

  OdpowiedzUsuń