sobota, 26 września 2015

"WSTYD" - RACHEL VAN DYKEN

Tytuł: Wstyd
Tytuł oryginału: Shame
Cykl: Zatraceni
Autor: Rachel Van Dyken
Wydawnictwo: Feeria young
Ilość stron: 360

Oboje noszą maski, za którymi kryje się niewyobra-
żalne cierpienie. Mroczna przeszłość nie pozwala
o sobie zapomnieć. Ona czuje lęk i wstyd, sądzi, że nie
jest warta miłości. On pragnie rozwiązać zagadkę zwią-
zaną ze śmiercią bliskiej osoby.

Tajemnice z przeszłości decydują o przecięciu się ich
dróg. A gdy w grę wchodzą ważne sprawy i skrajne
uczucia, wtedy miłość i nienawiść przenikają się tak
ściśle, że czasem nie można ich odróżnić.

OSTATNI, NAJMROCZNIEJSZY TOM TRYLOGII
ZATRACENI. KSIĄŻKA, W KTÓREJ WIELE DZIEWCZYN
ODNAJDZIE SWOJE TRUDNE PRZEŻYCIA I EMOCJE."Wstyd" to trzecia i równocześnie ostatnia część trylogii Zatraceni, chyba najbardziej przeze mnie wyczekiwana. Osoby, które regularnie zaglądają na mojego bloga wiedzą doskonale, że dwa poprzednie tomy bardzo przypadły mi do gustu i stały się jednymi z moich ulubionych powieści dla młodzieży. Rachel Van Dyken to autorka, która każdą kolejną książką coraz bardziej zachwyca czytelnika, dlatego tak trudno było mi czekać na premierę "Wstydu". Muszę przyznać, że od samego początku miałam ogromne oczekiwania co do tej pozycji i liczyłam na emocjonującą przygodę z głównymi bohaterami. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o moich wrażeniach z lektury, zapraszam do zapoznania się z dalszą częścią recenzji, z której z pewnością znajdziecie takie informacje.

Lisa wiedzie z pozoru szczęśliwe życie akademickie, w gronie przyjaciół, którym stara się dotrzymywać kroku. Jednak pomimo usilnych starać przez cały czas ciągnie się za nią mroczny ciężar przeszłości, który powraca wraz z otrzymywanymi pogróżkami. Kiedy na jej drodze pojawia się nowy profesor - doktor Tristan Blake, budzą się w niej uczucia, o których istnieniu niemalże zapomniała. Ona stara się wymazać przeszłość, on z kolei odkryć prawdę. Obydwoje mają tajemnicę, a Lisa nie zdaje sobie sprawy jak wiele zamieszania do jej codzienności wprowadzi Tristan. Pogróżki, które cały czas do niej docierają, stają się coraz bardziej niebezpieczne, tak samo jak uczucie rodzące się między nią, a profesorem. Czy jej mroczna przeszłość, tajemnice i nieprzewidziane pojawienie się osoby trzeciej wywrócą jej życie do góry nogami? Kim tak naprawdę jest Tristan i co ma wspólnego z Lisą?

Bohaterowie tej powieści są wykreowani naprawdę bardzo barwnie. Autorka już w swoich poprzednich książkach pokazała, że w jej historiach każda z postaci odgrywa ogromną rolę i muszę przyznać, że w przypadku "Wstydu" wcale się nie zawiodłam. Wyraziste, zróżnicowane charaktery, nowe cele i walka z przeszłością sprawiają, że bardzo łatwo możemy odróżnić poszczególnych bohaterów. Lisa, którą trochę zdążyliśmy poznać w poprzedniej części, stała się teraz naszą główną postacią. Zagłębiamy się w jej minione lata, myśli oraz uczucia. Jest ona doskonałym przykładem na to, że w młodości można robić straszne rzeczy, ale próba wyjścia na prostą, silna wola czasami pozwalają na normalne funkcjonowanie - chociaż nigdy nie do końca. Lisa jest osobą bardzo zagubioną, ale przy tym niezwykle sympatyczną. Zaintrygowała mnie jej obecna postawa, ponieważ dziewczyna pokazała nam się z zupełnie innej strony. Muszę przyznać, że ogromnie kibicowałam jej, aż do samego końca powieści, bo uważam, że każdemu należy się druga szansa. Dzięki tej książce zrozumiałam, że między miłością, a nienawiścią naprawdę istnieje tylko cienka nić. Tristan to nowy profesor na uczelni i wprowadza wiele zamieszania w życiu dziewczyny. Jeśli chcecie dowiedzieć się jaki wpływ będzie miał na Lisę, koniecznie musicie sięgnąć po "Wstyd".

Język jakim posługuje się autorka jest podobny do tego jaki znajdował się w pierwszych dwóch częściach, czyli prosty, a także niezwykle zrozumiały, dzięki czemu powieść czyta się naprawdę szybko i przyjemnie. Lekkość z jaką przechodzi się przez tę historię jest po prostu zadziwiająca. Cieszę się, że Rachel Van Dyken nie zawiodła mnie swoją twórczością i stworzyła doskonałe zakończenie trylogii. Moim zdaniem "Wstyd" jest najlepszą częścią z pośród wszystkich należących do serii "Zatraceni" i jestem w nim absolutnie zakochana.

Akcja tej powieści była dla mnie po prostu zdumiewająca i muszę przyznać, że przyćmiła dwie pozostałe historie. Dla mnie osobiście ta część okazała się bardzo interesująca, tajemnicza, a przede wszystkim najbardziej emocjonująca z całej trylogii. Wzmianki, które znajdują się na początku każdego rozdziału powodują, że w naszej głowie pojawia się mnóstwo pytań i pozwalają zrozumieć postępowanie oraz aktualne zachowanie głównej bohaterki. Wszystkie wydarzenia są opisane bardzo prosto, dzięki czemu możemy wyobrazić sobie co my sami zrobilibyśmy w podobnej sytuacji. W tej części z pewnością nikt nie będzie narzekał na brak akcji, monotonię czy przewidywalność. Tajemniczość i ciągła niewiadoma tworzą wciągającą, pełną wrażeń opowieść, od której nie można się oderwać.

Podsumowując - "Wstyd" okazał się dla mnie najlepszą częścią z całej trylogii, co oczywiście nie oznacza, że pozostałe dwie były złe. Trzeci tom wywołał we mnie najwięcej emocji, a zwroty akcji skutecznie przyśpieszały bicie mojego serca. Jestem pewna, że losy głównej bohaterki na długo zagoszczą w mojej głowie i zbyt szybko o nich nie zapomnę. Z wielką chęcią wrócę jeszcze kiedyś do tej opowieści, aby na nowo przeżywać całą paletę przeróżnych emocji, jakie wywołuje ta książka. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tej recenzji zrobicie wszystko, aby jak najszybciej przeczytać "Wstyd" i będziecie z przyjemnością relaksować się przy twórczości Rachel Van Dyken.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Feeria young!

4 komentarze :

 1. Uwielbiam Rachel, po prostu ją wielbię. Wstyd okazał sie zupełnie inny niż oczekiwałam, ale jednak z całej trylogii to moje serce podbiła historia Gabe'a :D Jestem jemu wierna :D

  Pozdrawiam,
  dominika-szalomska.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę się najpierw wziąć za "Utratę", a nie wiem, kiedy to nastąpi :/
  Mam jednak nadzieję, że jak najszybciej!

  Pozdrawiam :*
  ksiazki-mitchelii.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Osobiście uwielbiam Rachel, a wstyd przyznać że przeczytałem tylko 1 tom :x

  Pozdrawiam,
  damian-czyta.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla mnie trzecia jest tak samo genialna jak druga. Obie tak samo przypadły mi do gustu. Mocno mi smutno z tego powodu że seria już się skończyła. :(

  OdpowiedzUsuń