środa, 16 września 2015

"ZBRODNIA NIEDOSKONAŁA" - KATARZYNA BONDA, BOGDAN LACH

Tytuł: Zbrodnia niedoskonała
Tytuł oryginału: Zbrodnia niedoskonała
Autor: Katarzyna Bonda
Wydawnictwo: Muza
Ilość stron: 400

Zbrodnia niedoskonała to książka
oparta na autentycznych sprawach,
przydatna zarówno dla profesjonalistów,
jak i dla szerszego grona czytelników.

Pytanie: "Czy istnieje zbrodnia doskonała" zadają sobie od wieków
kryminolodzy, wiktymolodzy, psychologowie, policjanci, a nawet
autorzy powieści kryminalnych.
Katarzyna Bonda i Bogdan Lach udowadniają, że zbrodnia doskonała
nie istnieje. Są tylko nieskutecznie działające organy ścigania,
popełniający błędy lub bezsilni policjanci, prokuratorzy i sędziowie
oraz źle zabezpieczone dowody. Każda sprawa, nawet ta sprzed lat,
ma szansę znaleźć swój finał w sądzie. A jeśli na początku śledztwa
zaangażuje się do niej profilera, wyjaśnienie jest niemal gwarantowane.
Bogdan Lach jest jednym z najlepszych polskich specjalistów
w tej dziedzinie. Razem z dziennikarką Katarzyną Bondą stworzyli
fascynującą opowieść o poszukiwaniu śladów niedoskonałości zbrodni.
Szczegółowe opisy przypadków, w których polski profiler sporządzał
portrety psychologiczne nieznanych zabójców, znakomicie ilustrują
prezentowaną przez niego wiedzę teoretyczną.

Mamy nadzieję, że poznawanie procesu tworzenia profilu, śledzenie
toku myślenia eksperta podczas analizy dowodów i tropów zainteresuje
wielu czytelników. Zapraszamy do lektury."Zbrodnia niedoskonała" to książka o profilowaniu, czyli tworzeniu portretów psychologicznych nieznanych zabójców. Jest to dziedzina, która staje się coraz bardziej popularna, a dzięki temu wiele zbrodni ma szansę zostać wyjaśnionych. Muszę przyznać, że oprócz psychologii interesuje mnie również kryminologia dlatego ta pozycja znalazła się na mojej liście książek, które obowiązkowo musiałam przeczytać. Katarzyna Bonda to autorka wielu znanych kryminałów i pewnie już nie raz słyszeliście jej nazwisko. Bogdan Lach jest natomiast jednym z najlepszych polskich profilerów, który może pochwalić się wieloma rozwiązanymi sprawami. Jak poradził sobie ten damsko-męski duet? Tego z pewnością dowiecie się czytając dalszą część recenzji.

"Zbrodnia niedoskonała" to przede wszystkim zbiór wielu szczegółowo opisanych zbrodni, które wydarzyły się naprawdę. Każda z nich była rozwiązywana przez Bogdana Lacha, który zajmował się tworzeniem portretów psychologicznych nieznanych sprawców. Autorzy podają masę detali, które są w takiej sytuacji niezwykle istotne, dzięki czemu możemy wyobrazić sobie każde z popełnionych przestępstw. Znajdziemy tutaj morderstwa podzielone motywami, według których działali napastnicy.

Język jakim posługują się autorzy jest prosty, a dzięki czemu doskonale dla każdego zrozumiały. Książkę czyta się szybko i z cały czas rosnącą ciekawością. Wielokrotnie próbowałam sama dojść do tego kto zabił, ale muszę przyznać, że pomimo wielu informacji, których udzielają nam autorzy, nie jest to wcale takie proste. Po przeczytaniu tej pozycji wiem, że profilowanie jest niezwykle trudne i nie każdy się do tego nadaje jednak czuję, że jest we mnie coś takiego co ciągnie mnie w stronę psychologii czy kryminologii.

"Zbrodnia niedoskonała" to powieść, której absolutnie nie trzeba czytać "od deski do deski" - wystarczy, że wybierzecie interesującą Was w danym momencie zbrodnię i już możecie zagłębić się w lekturze. Oczywiście na samym początku znajdziemy również rozdział poświęcony historii profilowania, z którego dowiecie się od czego to wszystko w ogóle się zaczęło. 

Podsumowując - powieść autorstwa Katarzyny Bondy oraz Bogdana Lacha to po prostu skarbnica wiedzy na temat profilowania i rozwiązywania tajemniczych morderstw. Pozycja obowiązkowa dla profesjonalistów, ale także fanów takich klimatów, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności. Osobiście jestem pewna, że jeszcze nie raz wrócę do tej lektury i postaram się dalej rozwijać swoje zainteresowania tą dziedziną.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Muza!

3 komentarze :

  1. Nie wydaje mi się, by ta książka mi się spodobała. Nie jest to temat, który mnie by bardzo interesował, a do samej autorki też nie jestem do końca przekonana...

    Zapraszam do siebie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Interesuje mnie temat, ba! nawet myślałam o takim zawodzie.
    Ogólnie nie przepadam za Bondą, ale po tą pozycję na pewno sięgnę!

    OdpowiedzUsuń