piątek, 1 kwietnia 2016

"CARRIE PILBY (NIEZNOŚNIE GENIALNA) - CAREN LISSNER

Tytuł: Carrie Pilby (Nieznośnie genialna)
Tytuł oryginału: Carrie Pilby
Autor: Caren Lissner
Wydawnictwo: Harper Collins
Ilość stron: 368

Carrie Pilby, dziewczyna geniusz, w wieku dziewiętnastu
lat ukończyła studia na Harvardzie. Carrie woli siedzieć
w domu, niż spędzać czas w towarzystwie rozrywkowych
rówieśniczek i płytkich facetów, którym chodzi tylko
o seks. Choć w Nowym Jorku mieszkają miliony ludzi,
ona nie potrafi się do nikogo dopasować.

Jest odludkiem i dziwakiem, i dobrze! Mimo to zgadza
się zrealizować
pięciopunktowy plan
działań opracowany
przez terapeutę:

1. ZROBIĆ 10 rzeczy
sprawiających radość.

2. Zostać członkiem
jakiejś organizacji
lub klubu
(aby SPOTYKAĆ SIĘ
z ludźmi).

3. Iść na randkę (z naprawdę
INTERESUJĄCYM chłopakiem).

4. Wyznać komuś
(Z WYJĄTKIEM własnego
terapeuty), ile dla niej znaczy.

5. Bawić się w sylwestra
(W GRONIE ZNAJOMYCH).

Świat niespodziewanie
okazuje się bardziej
przystępny, a ludzie
sympatyczni. Można się z nimi
zaprzyjaźnić i nawet zakochać.


Czas nadrobić zaległości, dlatego już dzisiaj przygotowałam dla Was recenzję książki, której nie mogło zabraknąć w mojej biblioteczce. Co przekonało mnie do wyboru tej pozycji? Oczywiście tytuł, który zapowiada świetną historię, a do tego ciekawy opis. Na dodatek mamy tutaj dosyć ładną okładkę, co w połączeniu stworzyło pozycję wprost nie do odrzucenia. Jakie wrażenie wywarła na mnie ta lektura? Tego z pewnością dowiecie się czytając dalszą część dzisiejszej recenzji. Czy autorka sprostała moim oczekiwaniom? Czy będę żałować swojej decyzji o przeczytaniu tej książki? To wszystko i jeszcze więcej już w kolejnych akapitach - specjalnie dla Was!
Carrie Pilby to niezwykle mądra dziewczyna, która już w wieku dziewiętnastu lat ukończyła studia. I to nie byle jakie! Uczęszczała bowiem na Harvard. To bohaterka, która woli zostać w domu niż spędzać czas ze swoimi lekkomyślnymi rówieśnikami. Pomimo tego, że nie przeszkadza jej własna osobowość postanawia zrealizować plan działania stworzony przez swojego terapeutę. Nie będzie to łatwe zadanie, ale Carrie postanawia podjąć ryzyko i wyzwanie. Czy dziewczyna w końcu zmieni swoje nastawienie do ludzi? Czy odnajdzie przyjaźń, a może także i miłość?

Bohaterowie wykreowani przez autorkę to jeden z minusów tej książki, który najbardziej rzucił mi się w oczy. Nieznośnie genialna jak sugeruje tytuł, daleko odbiega od wizerunku głównej postaci. Co prawda ukończyła szkołę dużo szybciej niż przeciętny człowiek, jednakże to jedyne co mogłoby nam zaimponować w jej osobie. Ewentualnie wtrącane liczby, którymi Carrie oblicza przeróżne rzeczy, ale nawet to nie wywołuje jakiegoś specjalnego uczucia, że dziewczyna jest wybitnie inteligentna. Bohaterka co prawda robi na nas pozytywne wrażenie, jednak muszę przyznać, że osobiście zabrakło mi w jej charakterze czegoś niespotykanego. Przełamuje ona pewne stereotypy i podąża własną drogą życiową, przez co jest różnie odbierana. Ma cel, który może pomóc jej rozwinąć skrzydła.

Język jakim posługuje się autorka jest bardzo prosty i lekki co dobrze wpływa na przyjemność z czytania tej powieści. Wszystko jest prawidłowo opisane, Caren Lissner pozwala czytelnikowi bez większego problemu zrozumieć fabułę oraz zagłębić się w aktualne wydarzenia i skupić się na losach głównych bohaterów. Niecodzienny sposób na rozwinięcie fabuły powoduje w nas ciekawość i sprawia, że ciężko jest się oderwać od lektury "Carrie Pilby. (Nieznośnie genialnej)". To właśnie dzięki temu twórczość autorki zrobiła na mnie pozytywne wrażenie.

Akcja tej powieści rozwija się w bardzo intrygujący sposób, a także zachęca czytelnika do dalszego zagłębiania się w losy głównych bohaterów. Wszystkie wątki są dosyć dobrze rozbudowane, a do tego nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć jak zakończą się przygody Carrie Pilby. Lektura tej książki wielokrotnie wywołała na mojej twarzy uśmiech, co jest dowodem na to, że warto sięgnąć po tę pozycję.

"Carrie Pilby (Nieznośnie genialna) to powieść, którą polecę każdemu, bez większych wyjątków. To historia z dużą dawką humoru i dobrym przekazem. Idealnie nadaje się na odpoczynek i relaks po ciężkim dniu pracy czy szkoły. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zapoznać się z twórczością Caren Lissner, wydaje mi się, że to doskonały moment, aby nadrobić te zaległości. Powieść ta posiada wszystkie cechy, które cenię w tego typu utworach.

Za książkę dziękuję księgarni Ferdico!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz