niedziela, 3 września 2017

"DYSKRETNE SZALEŃSTWO" - MINDY MCGINNIS

Tytuł: Dyskretne szaleństwo
Tytuł oryginału: A Madness So Discreet
Autor: Mindy McGinnis
Wydawnictwo: Kobiece
Ilość stron: 392

"Dyskretne szaleństwo" to powieść, która zaintrygowała mnie już w momencie kiedy pojawiły się jej pierwsze zapowiedzi. Ciekawiło mnie w tej książce dosłownie wszystko - okładka, która mocno wyróżnia się na tle innych nowości w księgarni, opis zwiastujący historię mrożącą krew w żyłach oraz tematyka, która doskonale trafia w moje czytelnicze gusta. Obok takiej pozycji nie mogłam przejść obojętnie! Postanowiłam, że jak najszybciej się z nią zapoznam i przekonam się czy rzeczywiście warto było czekać na tę premierę. Czy "Dyskretne szaleństwo" znalazło się na liście moich ulubionych lektur? Czy autorka sprostała moim oczekiwaniom i wymaganiom? Zapraszam do zapoznania się z dalszą częścią recenzji, z której z pewnością się tego dowiecie.


Grace Mae zostaje umieszczona przez swoją rodzinę w przytułku dla obłąkanych. Ciężarna dziewczyna doświadcza tam okropnych warunków i przeżywa naprawdę ciężkie chwile. W tym najgorszym z możliwych miejsc dostrzega ją lekarz zajmujący się psychologią kryminalną. Doktor Thornhollow zauważa, że pod maską nienawiści kryje się genialny umysł, dlatego postanawia zwerbować Grace do pracy w charakterze asystentki i tym samym pomóc jej wydostać się z miejsca, które przypomina piekło. Dziewczyna odgrywając rolę obłąkanej, na którą nikt nie zwraca większej uwag, może w spokoju zbierać ślady z miejsc zbrodni. Wkrótce Grace i doktor Thornhollow trafiają na trop niebezpiecznego seryjnego mordercy. Jak potoczą się losy głównych bohaterów? Czy któreś z nich znajdzie się wkrótce w śmiertelnym niebezpieczeństwie?

Fabuła książki jest bardzo ciekawa, a do tego niezwykle oryginalna. Mindy McGinnis wprowadza nas w świat szaleństwa i obłędu, tworząc przy tym niesamowity, tajemniczy klimat. Powieść z pewnością trafi w gusta osób, które choć trochę interesują się psychologią czy psychiatrią, ale myślę, że zachwyci także miłośników kryminałów, thrillerów czy innych podobnych gatunków. "Dyskretne szaleństwo" to historia bardzo mroczna, skierowana przede wszystkim do czytelników o mocnych nerwach. Przygody głównej bohaterki skutecznie działają na wyobraźnię i nie pozwalają w nocy zasnąć. Autorce udało się poprowadzić fabułę w taki sposób, aby czytelnik miał trudności z przewidywaniem kolejnych wydarzeń. Muszę przyznać, że pani McGinnis wielokrotnie udało się mnie zaskoczyć i wprowadzić do mojego umysłu wiele znaków zapytania.

Bohaterowie "Dyskretnego szaleństwa" są niewątpliwie jedną z mocniejszych stron tej powieści. Grace Mae i doktor Thornhollow bardzo mocno wyróżniają się na tle innych postaci i zachwycają swoimi wielowymiarowymi osobowościami. Biorąc do ręki "Dyskretne szaleństwo" kompletnie nie spodziewałam się, że pacjentka przytułku dla obłąkanych wraz z lekarzem zajmującym się psychologią kryminalną stworzą tak doskonale dopasowany duet. Już od pierwszych stron bardzo ich polubiłam i mocno się z nimi zżyłam. Uwielbiam ich rozmowy i z niecierpliwością czekałam na każdy kolejny ich dialog. Nie przypominam sobie żadnej innej książki, która miałaby choć trochę podobnych bohaterów. Grace i Thornhollow świetnie się uzupełniają i wzbudzają w nas całą masę pozytywnych emocji.

Język, którym posługuje się autorka jest prosty i doskonale zrozumiały. Autorka w bardzo lekki i przyjemny sposób przedstawiła naprawdę mroczną i trudną historię, za co jestem jej naprawdę wdzięczna. Książkę czyta się po prostu błyskawicznie, a po skończeniu lektury odczuwamy ogromny niedosyt i pragniemy dużo, dużo więcej.

Podsumowując - "Dyskretne szaleństwo" to powieść lekka, ale także niesamowicie intrygująca i poruszająca dosyć trudne tematy. Przyznam szczerze, że pokochałam tę książkę już od pierwszych stron, a podczas czytania miałam trudności, żeby się od niej oderwać. Z niecierpliwością czekam na kolejne książki tej autorki i mam nadzieję, że będą one równie dobre jak "Dyskretne szaleństwo". Historia Grace jest niezwykła i myślę, że warto poświęcić jej odrobinę uwagi i naszego czasu.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu!

1 komentarz :

  1. Jeśli to, jak piszesz, powieść dla ludzi zainteresowanych psychologią, to jest to książka dla mnie. Zaintrygowała mnie, gdy pojawiły się jej liczne recenzje na booktubie. Teraz widzę, że pozytywne recenzje na jej temat są powszechne :) Warto się więc nią zainteresować!

    Pozdrawiam, dziewczyna z książkami

    OdpowiedzUsuń