wtorek, 24 października 2017

"ŻYCIE JEST PIĘKNE" - NATALIA MURAWSKA

Tytuł: Życie jest piękne
Tytuł oryginału: Życie jest piękne
Autor: Natalia Murawska
Wydawnictwo: Novae Res
Ilość stron: 318

Zdarza się, że w natłoku codziennych obowiązków, stale pojawiających się nowych problemów oraz szaleńczym tempie życia, zapominamy o czymś co powinno być dla nas oczywiste. Nie potrafimy cieszyć się z małych rzeczy i wciąż pragniemy więcej i więcej. Każdy nowy dzień zamiast szansą i darem staje się dla nas obowiązkiem i męczącą rutyną. Pieniądze i dobra materialne zaczynają przysłaniać te naprawdę ważne wartości, którymi są życie, zdrowie, miłość i przyjaźń. Ta książka powstała po to, aby przypomnieć nam wszystkim, że życie jest piękne. Czy jesteście gotowi, aby na nowo odkryć urok otaczającego nas świata? Wydawać by się mogło, że "Życie jest piękne" będzie kolejną cukierkową opowiastką, jednak szybko okazuje się, że zdecydowanie jest to błędne myślenie. Autorka książki, pomimo młodego wieku przeszła przez wiele trudnych doświadczeń, dlatego uważam, że jest ona idealną osobą do tego, żeby pokazywać, że życie, choć często niesprawiedliwe i przytłaczające, jest także piękne i niesamowite. Zapraszam do przeczytania recenzji tej magicznej pozycji.

Cornelia ma siedemnaście lat i prowadzi poukładane życie normalnej nastolatki. Jest szczęśliwa i korzysta z uroków młodości. Do czasu... Kiedy z ust lekarza pada słowo "białaczka" dziewczyna załamuje się i nie wyobraża sobie dalszego życia. Całe szczęście obok niej w tych trudnych chwilach trwają rodzice oraz Natalie - jej najlepsza przyjaciółka. Nat tylko z pozoru jest silną i pewną siebie osobą. Pod maską kryje się wrażliwa i skrzywdzona przez najbliższych dziewczyna, która nie do końca radzi sobie z własnymi problemami. Bohaterki robią wszystko, aby przeżyć każdy kolejny dzień i choć nie zawsze wszystko idzie po ich myśli, wkrótce przekonują się, że życie naprawdę jest piękne.

Fabuła książki z jednej strony zachwyca swoją prostotą, ale także imponuje tym jak wiele ważnych i kluczowych kwestii jest w niej zawartych. Początkowo myślałam, że "Życie jest piękne" będzie niezbyt ambitną lekturą, która spełni swoje zadanie dostarczając mi rozrywki, ale niekoniecznie wniesie coś ważnego do mojego życia. Szybko zrozumiałam, że w tych najprostszych zdaniach i słowach kryje się najwięcej wartości. Powieść Natalii Murawskiej warto potraktować z dużą uwagą, zastanawiając się przy okazji nad znaczeniem naszego własnego życia i celów, do których dążymy. To doskonała okazja, aby przemyśleć sobie najważniejsze kwestie i być może wyciągnąć zaskakujące wnioski.

Poznając historię głównych bohaterek zaczęłam zastanawiać się jak trudne musi być życie z chorobą jaką jest białaczka. Na co dzień nie dopuszczam do siebie takich myśli - żyję chwilą, martwiąc się tylko o to co jest w zasięgu ręki. To właśnie dlatego "Życie jest piękne" wywarło na mnie tak duże wrażenie. Nie potrafię sobie wyobrazić jak sama zachowałabym się w momencie kiedy usłyszałabym tak okropną diagnozę. Lektura uzmysłowiła mi jak kruche jest życie, a autorka podarowała mi solidną dawkę nadziei na lepsze jutro i pokazała, że nawet z najtrudniejszych sytuacji jest jakieś wyjście.

Bohaterowie są dobrze wykreowani. Posiadają zarówno wady jak i zalety, popełniają błędy, dzięki czemu stają się bardzo realistyczni. Momentami miałam wrażenie, że gdzieś obok mnie rzeczywiście może mieszkać dziewczyna podobna do Natalie czy Cornelii. Uwielbiam postacie, które wręcz wyrywają się z kartek i przypominają ludzi, których codziennie mijam na ulicy. Autorce udało się pokazać emocje, uczucia i myśli osoby, dowiadującej się o chorobie, która może doprowadzić do śmierci. Czytając "Życie jest piękne" wielokrotnie miałam łzy w oczach i przeklinałam świat, który emanuje swoją niesprawiedliwością. Miałam nadzieję, że Nel wygra z chorobą, a każda kolejna strona przynosiła coraz więcej nadziei, ale także obaw o główną bohaterkę.

Język, którym posługuje się autorka jest prosty, dzięki czemu absolutnie nikt nie będzie miał problemu ze zrozumieniem fabuły. Natalia Murawska pisze z niesamowitą lekkością, co sprawia, że z ogromną łatwością wnikamy do przedstawionego świata i przede wszystkim nie mamy ochoty z niego wychodzić. Książkę czyta się w błyskawicznym tempie i bardzo trudno się od niej oderwać. "Życie jest piękne" jest kolejnym dowodem na to, że warto dawać szansę polskim, młodym autorom. Nie żałuję ani jednej sekundy spędzonej z głównymi bohaterami i jestem szczęśliwa, że przez przypadek odkryłam prawdziwą perełkę w postaci cudownej i niezwykle wartościowej historii.

Podsumowując - książka daje do myślenia i z pewnością jeszcze długo pozostanie w mojej pamięci. Mam nadzieję, że autorka nie poprzestanie na jednej historii i wkrótce stworzy coś równie dobrego i pięknego. Powieść polecam każdemu - bez względu na wiek czy płeć. Jestem pewna, że zarówno ci młodsi jak i starsi czytelnicy wyniosą z niej coś wartościowego.

Za książkę dziękuję autorce!

2 komentarze :

  1. Nie sądzę, że dam radę przeczytać coś z chorobą w tle. Chyba mam dość na razie tych tematów. Jednak nie wykluczam, że w przyszłości po nią sięgnę, szczególnie że warto.

    OdpowiedzUsuń