wtorek, 23 lipca 2013

"GRÓB Z NIESPODZIANKĄ" - CHARLAINE HARRIS

Tytuł: Grób z niespodzianką
Tytuł oryginału: Grave Surprise
Cykl: Harper Connelly
Autor: Charlaine Harris
Wydawnictwo: Fabryka słów
Ilość stron: 320

Martwi
nie czują,
ale czekają.
Na kobietę,
której piorun
usmażył
mózg.

Harper jest poszukiwaczem ciał. Takim
Nieboszczykowym Licznikiem Geigera.
Szósty "grobowy" zmysł spadł na nią
wraz z porażeniem piorunem. Stojąc nad
ludzkimi szczątkami, widziała wiele śmierci.

Ale ta mogiła zaskoczyła nawet ją.
Tłokiem oraz natłokiem spraw, które nie
pozwoliły zmarłym spoczywać w pokoju.
A żywych zmuszały do powiększania
grona nieboszczyków. I tak, z okolic
cmentarnego horroru, wkraczamy
w zaklęte rewiry rasowego kryminału.

Ostatnio trafiłam na niezbyt miłą panią z biblioteki i chyba po raz pierwszy wyszłam z niej bez humoru. Zamiast cieszyć się z książek, które udało mi się wypożyczyć, byłam zła, że ominęła mnie rezerwacja Dziewczyny, która igrała z ogniem autorstwa Stiega Larssona. W mojej bibliotece strasznie długo czeka się na tę książkę, ponieważ bardzo dużo osób chce ją wypożyczyć i przeczytać, a gdy była moja kolej to nie dostałam powiadomienia na pocztę i nawet nie wiedziałam, że książka na mnie czeka, a gdy już byłam w bibliotece to dowiedziałam się, że niestety mój termin przepadł. Naprawdę szkoda, ponieważ bardzo chciałam przeczytać tę książkę. Może kiedyś jeszcze uda mi się ją wypożyczyć. Tymczasem opowiem wam o innej ciekawej powieści, którą ostatnio czytałam.

Główna bohaterka Harper w młodości została porażona piorunem i od tamtego czasu posiada dar, który pozwala jej szukać zmarłych. Gdy stoi obok nich widzi ostatnie chwile zmarłego i w ten sposób pomaga rodzinom, które nie do końca są pewne czy ich krewny zmarł na skutek wypadku czy morderstwa. Dziewczyna zostaje zaproszona na cmentarz, aby zaprezentować studentom swoje zdolności. W jednym z grobów w czasie pokazu odnajduje ciało, które nie powinno się tam znajdować. Harper odkrywa, że jest to ciało dziewczynki - Tabity. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że Harper kilka miesięcy temu szukała tej samej dziewczynki. Czy kobiera obdarzona niezwykłym darem odkryje kto zabił małą Tabitę?

Pierwsza część serii bardzo mi się podobała i byłam ciekawa jakie wrażenie zrobi na mnie jej kontynuacja. Jak zwykle pani Harris wykazała się dużą oryginalnością i wyobraźnią tworząc postać Harper Connelly. W końcu w jakiej książce znajdziemy bohaterkę, która wyczuwa zmarłych? Nie wiem jak wy, ale ja nie znam żadnej innej powieści z podobną główną postacią. Akcja książki rozgrywa się dosyć szybko i czytelnik nie ma czasu na nudę. Praktycznie do ostatnich stron nie jesteśmy pewni kto zabił i z każdą kolejną stroną jesteśmy coraz bardziej ciekawi jak to wszystko się zakończy.

W pierwszej części bardzo polubiłam postacie, które występowały w książce. Na szczęście w kontynuacji tej serii zbytnio się to nie zmieniło i nadal darzę dużą sympatią Harper i jej brata - Tollivera. Główna bohaterka jest naprawdę bardzo ciekawą osobą, jednak największą jej zaletą jest jej dar. To właśnie za to najbardziej polubiłam tę serię. Miałam nadzieję, że w końcu dowiem się czegoś o siostrze Harper. Cameron zaginęła kilkanaście lat temu i jak dotąd naszej bohaterce nie udało się jej odnaleźć. Przede mną są jeszcze dwie części tej serii, więc mam nadzieję, że wkrótce wszystko się wyjaśni.

Grób z niespodzianką na pewno nie jest zwykłym kryminałem, a wszystko dzięki niepowtarzalnej bohaterce. Z pewnością będę chciała poznać dalsze losy Harper i myślę, że długo nie będę musiała na to czekać, bo widziałam w bibliotece kolejne dwie części. Cieszę się, ponieważ ostatnio pozaczynałam wiele serii, których jak na razie nie mam możliwości skończyć, bo niestety nie każdą książkę mogę znaleźć w mojej bibliotece. Jeśli jeszcze wahacie się czy chcecie poznać historię Harper Connelly to naprawdę polecam wam tę książkę. Świetnie nadaje się gdy macie dosyć schematycznych kryminałów i chcecie przeczytać coś innego. Myślę, że warto spróbować, bo może okazać się naprawdę fajne.

Grobowy zmysłGrób z niespodziankąLodowaty gróbGrobowa tajemnica

5 komentarzy :

 1. Okładka przeraża. A serie może kiedyś uda mi się przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. okładka jest świetna :) opis i recenzja też kuszą :D chętnie przeczytam :)

  zspraszam do siebie:)

  OdpowiedzUsuń
 3. I znów książka, o której nigdy nie słyszałam, zaciekawiłaś mnie jednak. Zdaję mi się, że może to być ciekawa pozycja. ;) Do tego zgadzam się z poprzedniczkami, książka jest, i przerażająca, i świetna ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Maatko, okładka mnie przeraziła. Mimo to nie skuszę się, jestem chyba ostatnio zbyt wrażliwa na takie książki :D Livresland.blogspot.com :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Znów ja :P
  Zapraszam Cię do zabawy:
  http://ksiazkowyswiatpatrycji.blogspot.com/2013/07/blogowe-zabawy.html

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń