poniedziałek, 14 grudnia 2015

"PO DRUGIEJ STRONIE ŚCIANY" - PAWEŁ MOSSAKOWSKI

Tytuł: Po drugiej stronie ściany
Tytuł oryginału: Po drugiej stronie ściany
Autor: Paweł Mossakowski
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ilość stron: 424

Piękny dom, własny ogródek,
spełnione marzenie, ale...
Zawsze musi być jakieś ale?

Henryk i Justyna, zgodne inteligenckie małżeństwo ze spo-
rym stażem, wiodą spokojne życie w bliźniaku w podwar-
szawskiej miejscowości. Pewnego dnia zaskakuje ich wia-
domość o wyprowadzce sąsiada zza ściany. Jego miejsce
zajmuje młodsza para "lokalsów". Jak wyglądają wzajemne
kontakty ludzi z dwóch różnych światów i jak one wpłyną
na sielankę Henryka i Justyny?
Z sąsiadami trzeba żyć dobrze; tylko czy się da?

Paweł Mossakowski - recenzent filmowy "Co Jest Gra-
ne", weekendowego dodatku "Gazety Wyborczej", a także wie-
loletni współproducent filmów (m.in. Historii miłosnych, Kilera,
Długu, Chłopaki nie płaczą, Głośniej od bomb, Komornika)
i autor słuchowisk radiowych oraz sztuk telewizyjnych (m.in. Wie-
czorów i poranków z Katarzyną Groniec i Mirosławem Baką).
W 2010 r. w wydawnictwie Prószyński i S-ka opublikował humo-
rystyczną powieść Ciało lotne.


Ostatnimi czasy bardzo lubię zrelaksować się przy powieściach, które wychodzą z rąk polskich autorów, dlatego z dużym zaangażowaniem wyszukuję interesujących tytułów. Muszę przyznać, że do "Po drugiej stronie ściany" podeszłam z lekką ostrożnością, ponieważ kompletnie nie wiedziałam czego mogę się po niej spodziewać. Opis nie zapowiadał sielankowego życia głównych bohaterów, ale mimo wszystko byłam ciekawa w jaki sposób autor przedstawi ich problemy i rozterki. Czy moje pierwsze spotkanie z twórczością Pawła Mossakowskiego okaże się udane? Jeśli jesteście tego ciekawi, zapraszam na dalszą część recenzji, z której z pewnością się tego dowiecie.Henryk i Justyna od lat wiodą spokojne życie w podwarszawskiej miejscowości, gdzie czerpią radość i spokój w swoim mieszkaniu - bliźniaku. Wkrótce ich codzienność burzy fakt, że sąsiad zza ściany się wyprowadza i nie wiadomo kto zajmie jego miejsce. Spełnia się najgorszy scenariusz jaki małżeństwo mogło przewidzieć - do mieszkania obok wprowadza się rodzina, która nadużywa alkoholu, a awantury są po prostu na porządku dziennym. Jak Henryk i Justyna poradzą sobie z częstymi hałasami, które nie pozwalają im normalnie funkcjonować? Czy z takimi ludźmi można w ogóle żyć w zgodzie i harmonii? A może jednak trzeba znaleźć zupełnie inne wyjście z tej trudnej sytuacji?

Bohaterowie są dobrze wykreowani przez autora - podkreślają różnorodność charakterów, ale również ukazują dwa światy, które niekoniecznie do siebie pasują. Dzięki temu wszystkie postacie stają się bardziej realistyczne i łatwiej możemy zrozumieć ich postępowanie. Henryk to profesor cieszący się dużym szacunkiem w oczach innych, jednakże jego osoba może budzić bardzo różnorodne emocje. Z jednej strony jest  kochającym mężem, z drugiej jednak widzi tylko dobrą stronę życia, a bezradność którą wywołuje w nim otoczenie, może go przytłoczyć. Justyna jest zaś postacią, która wie, że zawsze istnieje kilka rozwiązań. Pozytywna i pełna energii, która niestety gaśnie nam na oczach ze względu na zaistniałe wydarzenia. Paweł Mossakowski doskonale pokazał nam jak ciężko jest funkcjonować z sąsiadami, którzy nadużywają alkoholu i jak trudno jest zbudować z nimi jakąkolwiek relację. Sposób w jaki zostali wykreowani wszyscy bohaterowie bardzo przypadł mi do gustu i pozwolił z łatwością wyobrazić sobie przedstawioną na kartach tej powieści historię.

Język jakim posługuje się autor jest prosty, lekki i przyjemny w odbiorze. Powieść czyta się bardzo szybko - bez większych trudności możemy zagłębić się zarówno w fabułę jak i bohaterów. Paweł Mossakowski wprowadził do swojej twórczości mnóstwo negatywnych emocji odczuwanych przez bohaterów, które w pewnym momencie mogą przytłoczyć czytelnika i wprowadzić go w przygnębiający nastrój przez sporą część powieści. Oczywiście nie przeszkadza to w odbiorze całej historii, jednak osobiście nie za bardzo mi się spodobało.

Akcja całej powieści niestety nie specjalnie mnie porwała - bardzo mocno skupiamy się na problemach głównych bohaterów z sąsiadami i jeśli chodzi o tę stronę, to jest to naprawdę dobrze ukazane. Strasznie męczył mnie fakt, że historia ujęta jest na przestrzeni kilku miesięcy, a niestety momentami wydawało mi się, że wszystko trwa znacznie dłużej. Pomimo tego muszę przyznać, że zakończenie "Po drugiej stronie ściany" kompletnie wybiło mnie z rytmu, ponieważ autor zaserwował swoim czytelnikom finał, o którym osobiście nawet przez chwilę nie pomyślałam, a dzięki temu postawił tę historię w zupełnie innym świetle.

Podsumowując - pomimo kilku wad nie żałuję chwil spędzonych z tą powieścią, jednak myślę, że nie zostanie ona zbyt długo w mojej pamięci. Jest to historia dobra dla osób, które lubią burzliwe i wręcz przykre przedstawienie świata, które niestety w dzisiejszych czasach coraz częściej się zdarza. "Po drugiej stronie ściany" z pewnością skłania do refleksji, dlatego poleciłabym ją starszym osobom, które nie mają problemu z czytaniem o ludzkich rozterkach, a przykre doświadczenia głównych bohaterów nie spowodują u nich załamania nastroju. Jeśli lubicie uczyć się na błędach innych, możecie być pewni, że autor pokaże Wam świat z zupełnie innej perspektywy gdzie nie wszystko jest tak idealne jak by się mogło wydawać.

Za książkę dziękuję księgarni Tania Książka!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz