środa, 30 marca 2016

"KOŁYSANKA" - SARAH DESSEN

Tytuł: Kołysanka
Tytuł oryginału: This Lullaby
Autor: Sarah Dessen
Wydawnictwo: Harper Collins
Ilość stron: 304

Nic nie wychodzi Remy tak dobrze, jak zrywanie.
Rzesza jej byłych chłopaków na pewno by się z tym
zgodziła. Trudno ją za to winić, najwyraźniej
odziedziczyła tę skłonność w genach. Jej matka,
pisarka, właśnie wychodzi za mąż po raz piąty.
A ojciec, muzyk, zniknął z jej życia,
zanim się urodziła. Jedyną pamiątką po nim
jest ckliwy hit Kołysanka, którą dla niej napisał.

Dexter, nowy chłopak Remy, jest jej kompletnym
przeciwieństwem. Oderwany od ziemi,
niezorganizowany, niepoprawny optymista.
Zanim zacznie jej na nim zależeć, Remy musi
zrobić to, co umie najlepiej - odejść.Tytuł powieści, którą dzisiaj dla Was recenzuję, kojarzy mi się z bardzo miłymi czasami. To właśnie dzięki temu szczegółowi książka ta znalazła się w moich rękach. Oczywiście opis także zwrócił moją uwagę, a całości dopełniła okładka. Jeśli zastanawiacie się co takiego przygotowała dla swoich czytelników autorka oraz jakie wrażenie wywarła na mnie lektura "Kołysanki", zapraszam Was do zapoznania się z dalszą częścią recenzji, w której - mam nadzieję - znajdziecie wszelkie potrzebne informacje na temat historii stworzonej przez Sarah Dessen.
Główna bohaterka "Kołysanki" - Remy - znana jest z tego, że często zrywa ze swoimi chłopakami. Nie potrafi zbudować z żadnym z nich jakiejkolwiek trwalszej relacji. Prawdopodobnie dziewczyna ma to po prostu zapisane w genach. Jej matka również wielokrotnie zmieniała swoich partnerów. Właśnie teraz wychodzi za mąż po raz piąty. Ojciec Remy zniknął z jej życia jeszcze zanim się urodziła, a jedyną pamiątką jaką po sobie zostawił jest hit Kołysanka, którą dla niej napisał. Dexter, który jest nowym chłopakiem naszej bohaterki, to jej kompletne przeciwieństwo. Czy Remy już wkrótce zakończy ich znajomość? A może jego odmienność sprawi, że dziewczyna będzie chciała zostać z nim znacznie dłużej?

Bohaterowie wykreowani przez autorkę są bardzo barwni. Mamy tutaj doskonały przykład różnorodności postaci. Dodatkowo, trzeba przyznać, że emocje, które im towarzyszą, szybko udzielają się czytelnikowi, budując między nimi wyjątkową więź. Remy to dziewczyna, która od pierwszych stron przyciąga naszą uwagę i powoduje, że odczuwamy wiele pozytywnych emocji związanych z jej osobą. Dzięki temu jej historia jest niezwykle realna, a na sam koniec możemy wyciągnąć z jej zachowania dobrą lekcję. Dexter to chłopak, który jest zupełnym przeciwieństwem naszej głównej bohaterki, co powoduje, że idealnie się oni uzupełniają. Jego postać nie raz wywołała na mojej twarzy uśmiech. Z każdą kolejną stroną, kiedy jeszcze bardziej poznajemy jego charakter, coraz mocniej mu dopingujemy. Trzeba przyznać, że Sarah Dessen świetnie wykreowała każdą z występujących tutaj postaci.

Język użyty w tej powieści jest bardzo lekki i przyjemny w odbiorze. Muszę przyznać, że lekturę czyta się naprawdę szybko, a wszystko jest doskonale zrozumiałe. Sarah Dessen przygotowała dla nas książkę, którą czyta się jednym tchem. Słownictwo jest idealnie dopasowane do sytuacji, a dodatkowo za każdym razem dobrze podkreśla wszelkie emocje, które targają głównymi bohaterami. Wszystko to tworzy spójną całość, którą z pewnością jeszcze wielokrotnie będę bardzo miło wspominać.

Akcja tej książki jest dosyć dobrze skonstruowana. Wszystko ma swoje miejsce, a kolejność poznawanych wydarzeń pozwala czytelnikowi skrupulatnie śledzić losy głównych bohaterów i zrozumieć zaistniałe sytuacje. Wszelkie wątki są prawidłowo rozbudowane, a dodatkowo przez cały czas trzymają nas w pewnym napięciu. Do samego końca nie można dokładnie przewidzieć jak potoczą się losy Remy i Dextera. Zakończenie, które zafundowała nam autorka, okazało się dla mnie bardzo miłym zaskoczeniem.

"Kołysanka" to powieść dla każdego czytelnika - bez względu na wiek. Można się przy niej dobrze zrelaksować, ale także doświadczyć porządnej lekcji życia. Jeśli miałabym polecić komukolwiek tę historię - nie wahałabym się ani minuty. Sama z przyjemnością za jakiś czas powrócę do tej lektury, która raczej na długo pozostanie w mojej pamięci. Mam nadzieję, że moja recenzja zachęciła
Was do sięgnięcia po twórczość Sarah Dessen.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Harper Collins!

1 komentarz :