poniedziałek, 3 kwietnia 2017

"OSTATNIA ROLA HATTIE" - MINDY MEJIA

Tytuł: Ostatnia rola Hattie
Tytuł oryginału: Everything You Want Me to Be
Autor: Mindy Mejia
Wydawnictwo: Burda Książki
Ilość stron: 368

Mindy Mejia to autorka, o której nigdy wcześniej nie słyszałam i dlatego też nie do końca wiedziałam czego mogę się po niej spodziewać. Opis zaciekawił mnie jednak na tyle, że postanowiłam dać szansę "Ostatniej roli Hattie". Przyznam szczerze, że pomimo całej tej niewiadomej jaką była dla mnie Mindy Mejia, nie wiedzieć czemu miałam niezwykle pozytywne nastawienie co do tego tytułu. Czy powieść zrobiła na mnie dobre wrażenie i spełniła moje oczekiwania? Zapraszam was do zapoznania się z dalszą częścią recenzji. Mam nadzieję, że rozwieje ona wasze wątpliwości co do niedawnej premiery od wydawnictwa Burda Książki.Nastoletnia Hattie przez całe życie udawała kogoś kim nigdy nie była. Jej zachowanie zmieniało się zależnie od sytuacji i osób, z którymi aktualnie przebywała. Dziewczyna była bardzo lubiana przez mieszkańców miasteczka Pine Valley, dlatego wszyscy są wstrząśnięci informacją o znalezieniu zwłok Hattie. Szybko okazuje się, że nie był to nieszczęśliwy wypadek, a brutalne morderstwo. Del Goodman, miejscowy szeryf, a dodatkowo przyjaciel rodziny zamordowanej, przysięga, że odnajdzie sprawcę. Bohater zaczyna poznawać przerażające fakty z życia nastolatki i orientuje się, że tak naprawdę miała ona wiele twarzy. Co takiego wydarzyło się podczas ostatniego roku życia Hattie? Czy komuś mogło zależeć na jej śmierci?

Fabuła książki jest ciekawa i dość dobrze rozwinięta. Całą historię poznajemy z perspektywy kilku osób, dzięki czemu jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć aktualne wydarzenia. Autorka nie skupia się zbytnio na zbędnych opisach, stara się za to mocno zagmatwać toczące się wątki i co chwilę przyśpiesza akcję, aby czytelnik ani na moment nie popadł w monotonię czy nudę. Praktycznie do samego końca nie jesteśmy pewni w stu procentach co do tożsamości mordercy, a nasze podejrzenia stale padają na kilka osób.

Bohaterowie są poprawnie wykreowani - nie mogę napisać, że Mindy Mejia jakoś szczególnie zagłębiła się w ich charaktery, ale też nie jest tak, że całkowicie je zignorowała. Zdecydowanie najlepiej jesteśmy w stanie poznać bohaterów, którzy występują w tej powieści jako narratorzy. Możemy w niewielkim stopniu odczuć ich emocje oraz w miarę zrozumieć decyzje jakie podejmują. Nie znalazłam tutaj postaci, z którą zżyłabym się w szczególny sposób, ale cieszę się, że żadna z nich nie wywoływała we mnie negatywnych uczuć.

Autorka posługuje się prostym i lekkim językiem, który sprawia, że powieść czyta się niezwykle szybko. Miałam wrażenie, że kartki same przewracają się pod moimi palcami i nawet nie zauważyłam kiedy dotarłam do ostatniej strony. Przyznam szczerze, że uwielbiam książki, które pochłaniają mnie w taki sposób, że nie jestem w stanie się od nich oderwać, a do tego całkowicie wyłączam się z otaczającego mnie świata.

Podsumowując - "Ostatnia rola Hattie" to powieść idealna na podróż komunikacją miejską czy chwilę relaksu po ciężkim dniu. Nie wymaga ona od nas wytężania naszego umysłu, a czytanie jej sprawia wiele przyjemności. Wątpię, żeby ta pozycja na długo została w mojej pamięci, ale pomimo tego cieszę się, że zdecydowałam się z nią zapoznać. W końcu każdy czasem potrzebuje niewymagającej lektury, która odciągnie nas od problemów i obowiązków. "Ostatnia rola Hattie" idealnie się do tego nadaje. Z niecierpliwością będę czekać na kolejne książki Mindy Mejia i mam nadzieję, że już wkrótce wy również podzielicie mój entuzjazm.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Burda Książki!

1 komentarz :

  1. Też nie znam nazwiska tej autorki, ale tytuł, i okładka bardzo przyciągają wzork. Fabuła też i bardzo chętnie zagłębie się w treść :)

    OdpowiedzUsuń