czwartek, 31 marca 2016

"CUDOWNE TU I TERAZ" - TIM THARP

Tytuł: Cudowne tu i teraz
Tytuł oryginału: The Spectacular Now
Autor: Tim Tharp
Wydawnictwo: Bukowy Las
Ilość stron: 368

CUDOWNE
TU I TERAZ

Sutter Keely to czarujący zabawowy gość, który rozrusza
największego sztywniaka. Kończy właśnie liceum, ale nie
planuje studiów i prawdopodobnie spędzi większość życia,
składając koszule w sklepie z męską odzieżą. Trudno. Ważne,
że miasto jest pełne dziewczyn, a dzięki alkoholowi życie może
być absolutnie fantastyczne. Poza tym napędza go wielkie
pragnienie, by pomagać wszystkim, którzy pomocy potrzebują.
Pewnego ranka po nocnej balandze Sutter budzi się na obcym
trawniku i poznaje Aimee. Aimee nie wie, o co chodzi w życiu.
Aimee to towarzyska porażka. Aimee potrzebuje pomocy,
więc bohaterski Sutterman pokaże jej,
na czym polega dobra zabawa i puści ją wolno, gdy będzie
gotowa żyć pełnią życia. Okazuje się jednak, że Aimee to
dziewczyna inna niż wszystkie, które poznał do tej pory. Nie
wiedząc kiedy i jak, Sutter zakochuje się po uszy.
Do tego czuje, że po raz pierwszy w życiu ma wpływ na kogoś
innego - może komuś pomóc, ale może też zniszczyć...

W ekranizacji Cudownego tu i teraz Aimee i Suttera zagrali Shailene Woodley (m. in. Gwiazd
naszych wina) i nagrodzony za tę rolę Miles Teller (m. in. Whiplash). Film w reżyserii Jamesa
Ponsoldta był jednym z najgoręcej dyskutowanych obrazów Festiwalu Sundance 2013.



"Cudowne tu i teraz" to powieść, której po prostu nie mogło zabraknąć w mojej biblioteczce. Miałam okazję przeczytać o niej mnóstwo pozytywnych opinii, a kiedy dowiedziałam się, że istnieje jej ekranizacja, wiedziałam, że zanim ją obejrzę będę musiała zapoznać się z wersją papierową tej historii. Wybór tego autora był dla mnie oczywisty. Jeśli jesteście ciekawi jakie wrażenie zrobiła na mnie ta pozycja, zapraszam do przeczytania dalszej części recenzji, z której z pewnością się tego dowiecie.




Sutter Keely to chłopak, który kocha imprezy i dobrą rozrywkę. Właśnie kończy liceum, ale tak naprawdę nie ma żadnych specjalnych planów na przyszłość. Pomimo tego, bohater kompletnie się tym nie przejmuje i postanawia żyć chwilą. Wkrótce Sutter poznaje Aimee, która jest jego całkowitym przeciwieństwem. Sympatyczna, nieśmiała i skromna dziewczyna, która nie przepada za imprezami i innymi spotkaniami towarzyskimi. Główny bohater postanawia pomóc jej odkryć na czym polega świetna zabawa, jednak nie przewiduje, że już niedługo zakocha się w niej po uszy. Czy dwa tak różne światy mogą się ze sobą połączyć? Czy te młode osoby odnajdą wspólny język?

Tim Tharp wykreował bardzo barwnych i wyrazistych bohaterów, którzy szybko przypadli mi do gustu. Są to postacie, które świetnie pokazują, że przeciwieństwa się przyciągają i mogą odnaleźć wspólny język. Sutter jest osobą, która żyje tylko chwilą. Aimee to totalne przeciwieństwo tego chłopaka - skromna i nieśmiała, dla której życie towarzyskie i imprezy mogłyby nie istnieć. Już na pierwszy rzut oka te postacie tworzą mieszankę wybuchową i od samego początku zapowiadają nam ciekawą historię. Autor postarał się, abyśmy mogli dokładnie wczuć się w losy głównych bohaterów. Widzimy życie z ich perspektywy oraz śledzimy emocje jakie nimi targają. Wszystko to tworzy niezwykle realistyczną opowieść, dzięki której możemy zupełnie inaczej spojrzeć na naszą codzienność. Jeśli miałabym wybrać, którego z bohaterów polubiłam bardziej, to byłoby to naprawdę trudne, ponieważ każdy z nich posiada swoje wady i zalety.

Język jakim posługuje się autor jest prosty i zrozumiały, a dzięki temu pozwala zapoznać się z lekturą w bardzo lekki i przyjemny sposób. Powieść czyta się niezwykle szybko, bez większego wysiłku i co najważniejsze - możemy dokładnie zagłębić się w fabułę już od pierwszych stron. Tim Tharp potrafi wzbudzić w czytelniku wiele emocji, które niejednokrotnie mogą nas zachwycić.

Akcja całej powieści jest bardzo dobrze skonstruowana. Wszystko ma swoje miejsce, tak aby czytelnik odpowiednio wdrążył się w historię i zrozumiał postępowanie głównych bohaterów. Jeśli myślicie, że "Cudowne tu i teraz" jest w pełni oczywiste - to tylko błędne myślenie! Autor przez cały czas trzyma nas w napięciu, nie zdradzając jak może zakończyć się ta opowieść.

Podsumowując - "Cudowne tu i teraz" to powieść, z której można wyciągnąć prawdziwą lekcję życia. Jeśli lubicie tego typu historie to ta lektura jest wprost stworzona dla Was. Jestem przekonana, że w tej książce odnajdzie się zarówno nastolatek jak i osoba dorosła. To doskonała okazja, aby złapać chwilę relaksu i odpoczynku. Mam nadzieję, że moja recenzja zachęciła Was do sięgnięcia po twórczość Tima Tharpa.

Za książkę dziękuję księgarni Książka i prezent!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz