poniedziałek, 8 lutego 2016

"TRZYNAŚCIE POWODÓW" - JAY ASHER

Tytuł: Trzynaście powodów
Tytuł oryginału: Thirteen Reasons Why
Autor: Jay Asher
Wydawnictwo: Rebis
Ilość stron: 272

Clay Jensen wraca do domu ze szkoły
i przed drzwiami znajduje dziwną paczkę.
W środku jest kilka taśm magnetofonowych
nagranych przez Hannah, koleżankę z klasy,
która dwa tygodnie wcześniej popełniła
samobójstwo. Dziewczyna wyjaśnia, że istnieje
trzynaście powodów, dla których zdecydowała się
odebrać sobie życie. Clay jest jednym z nich
i jeśli wysłucha nagrania, dowie się dlaczego.
Chłopak przez całą noc kluczy po mieście,
a za przewodnika służy mu głos Hannah.
Staje się świadkiem jej bólu i osamotnienia,
a przy okazji poznaje prawdę o sobie
i otaczających go ludziach, której nigdy
nie chciał stawić czoła. Z przeraźliwą jasnością
dociera do niego, że nie da się cofnąć
przeszłości, podobnie jak nie da się
powstrzymać przyszłości...

Trzynaście powodów to rewelacyjny debiut
Jaya Ashera, który snuje swoją opowieść z taką
szczerością i prostotą, że tragedia za nią ukryta,
wydaje się wstrząsająco prawdziwa.


Ostatnio coraz częściej na naszym rynku wydawniczym pojawiają się powieści związane z samobójstwem. Kilka z nich miałam już okazję poznać - były to między innymi: "Tease", "Plaga samobójców", oraz "Playlist for the Dead Posłuchaj, a zrozumiesz". To książki, które bardzo przypadły mi do gustu, tak więc gdy tylko przeczytałam opis "Trzynastu powodów", wiedziałam, że prędzej czy później będę musiała poznać twórczość Jaya Ashera i nie odpuszczę sobie tak cudownej lektury. Czy jesteście ciekawi co przygotował dla swoich czytelników autor? Jeśli wasza odpowiedź jest twierdząca, zapraszam do zapoznania się z dalszą częścią recenzji, z której z pewnością się tego dowiecie.Clay Jensen to normalny nastolatek, który wierzy w plotki, chociaż nie zawsze są one prawdziwe. Tak jak innych uczniów, również i jego bardzo przygnębiła śmierć koleżanki z klasy. Pewnego dnia na ganku przed domem znajduje paczkę zaadresowaną do niego, bez adresu zwrotnego. Ciekawość bierze górę, dlatego chłopak zagląda do przesyłki - karton po butach z siedmioma kasetami ponumerowanymi od jednego do trzynastu. Bohater zaczyna zastanawiać się, dlaczego to właśnie on otrzymał te kasety. Kiedy odtwarza pierwszą z nich, okazuje się, że przemawia z niej sama Hannah, która zabiera go w podróż po różnych miejscach, aby wyjaśnić mu powody swojej decyzji. Każde nagranie to jedna historia, osoba. Również on jest wśród tej trzynastki. Dziewczyna nazwała to efektem śnieżnej kuli - każdy przypadek z osobna nie był straszny, jednak połączenie ich spowodowało tragedię. Czy któreś z nich wyciągnie z tego lekcję na przyszłość?

Bohaterowie wykreowani przez autora są bardzo reali, konkretni i barwni. Mamy tutaj do czynienia z różnymi charakterami, które pokazują jak ważne jest nasze zachowanie wobec drugiego człowieka i jakie znacznie mogą mieć rozchodzące się w błyskawicznym tempie plotki. Jay Asher w świetny sposób przedstawia nam Hannah - chociaż wiemy, że dziewczyna nie żyje, śledzimy jej losy z opowiadań, które po sobie zostawiła. Poznajemy ją szczegółowo, wiemy co nią kierowało i jakie wydarzenia miały na nią wpływ. Jej postać jest wyjątkowa pod każdym względem, dlatego bardzo się z nią zżyłam, pomimo tego, że byłam świadoma, iż nic już jej nie pomoże. Clay jest chyba najjaśniejszą stroną tej powieści. Dostał porządną lekcję, aby nie wierzyć w plotki i nie marnować szansy, która w danej chwili mu się przytrafia. Przekonał się jakie to uczucie stracić kogoś przez własną głupotę. To właśnie z nim śledzimy taśmy, widzimy jego zachowanie, a także często mu współczujemy.

Język jakim posługuje się autor jest prosty i zarazem bardzo wyrazisty. Barwne, skrupulatne i pełne emocji opisy świetnie wprowadzają czytelnika w fabułę. Jest w tym coś takiego co nas hipnotyzuje i wciąga - tak, że z ogromną lekkością przechodzimy przez kolejne strony tej powieści. "Trzynaście powodów" czyta się naprawdę szybko i bez zbędnych przerw, aby tylko dotrzeć do końca i dowiedzieć się prawdy.

Akcja całej powieści jest wręcz wstrząsająca, zwłaszcza jeśli chodzi o emocje, które wywołuje w czytelniku. Zwrotów akcji absolutnie nie brakuje, ponieważ co chwilę zagłębiamy się w kolejną część taśmy. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć co przyniesie kolejna część książki i co doprowadziło dziewczynę do tak drastycznego posunięcia. "Trzynaście powodów" to historia, pełna wielu ciekawych wątków, które chcemy dostatecznie poznać.

Podsumowując - "Trzynaście powodów" to powieść dla każdego kto posiada mocne nerwy. To mądra i pouczająca historia, z której większość czytelników z pewnością wysnuje odpowiednie wnioski. Twórczość Jaya Ashera skłania nas do refleksji i myślę, że na długo zostanie w mojej pamięci. Mam nadzieję, że moja recenzja zachęciła Was do sięgnięcia po dzieło tego autora, i że wkrótce się z nim zapoznacie.

Za książkę dziękuję księgarni Tania książka!

3 komentarze :

 1. Ostatnio czytałam książkę poruszającą taki temat. Po tę też chętnie sięgnę za jakiś czas, gdy ochłonę po poprzedniej lekturze. Pozdrawiam!

  www.majuskula.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam jeszcze nic z tych książek o samobójstwie, ale mam na półce ''Tease''.. ''Trzynaście powodów'' poleca sporo osób, więc chętnie sama też się z nią zapoznam za jakiś czas.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna książka. Bardzo mi się podobała! :)

  OdpowiedzUsuń