piątek, 12 maja 2017

"#WSTYDŹ SIĘ!" - JON RONSON

Tytuł: #WstydźSię!
Tytuł oryginału: So You've Been Publicly Shamed
Autor: Jon Ronson
Wydawnictwo: Insignis
Ilość stron: 336

Dzisiaj już niemal każdy posiada jedno bądź kilka kont na przeróżnych portalach społecznościowych. Facebook, Twitter, Instagram - to tylko przykłady takich serwisów internetowych. To właśnie tutaj wybuchają największe afery, skandale i konflikty, w których może wziąć udział dosłownie każdy użytkownik. Każdy z nas może zalogować się na daną stronę, odnaleźć jakiś głośny temat i napisać pochlebny, bądź wręcz przeciwnie - bardzo negatywny komentarz. Z jednej strony jest to dobre rozwiązanie, ponieważ mamy możliwość wyrażania własnej opinii, jednak niestety ludzie często wykorzystują postęp technologii w złych celach. Właśnie to rodzi wszelkie okropne sytuacje - fale hejtu, które zalewają internet. Jedno nieprzemyślane zdjęcie, nieudany żart czy niemądry komentarz - to wszystko może sprawić, że zostaniemy wyśmiani przez ogromną grupę osób, a nasze lekkomyślne zachowanie zostanie zapamiętane na bardzo długi okres czasu. Właśnie to jest tematem najnowszej książki Jona Ronsona, czyli "#WstydźSię!". Publiczne napiętnowanie - pozornie niewinne, może mieć tragiczne konsekwencje. Jak wypadło moje pierwsze spotkanie z tym autorem? Zapraszam do zapoznania się z dalszą częścią recenzji, z której z pewnością się tego dowiecie.


Jon Ronson w swojej książce przedstawia historie ludzi, którzy odczuli na własnej skórze jakie konsekwencje może przynieść publikacja nieprzemyślanych treści w internecie. Losy tych osób wzbudzają nasze współczucie, ponieważ większość z nich nie podejrzewała, że przez tak błahą rzecz jak śmieszne zdjęcie czy nieodpowiedni żart może zrujnować sobie życie i niekiedy przekreślić karierę. Autor przez kilka lat podróżował po świecie i szukał osób, które chciałyby opowiedzieć o tym niezwykle trudnym doświadczeniu jakim jest publiczne napiętnowanie. Co czuje osoba, która codziennie czyta w sieci obrażające, często wulgarne komentarze na swój temat? Dlaczego tak chętnie wydajemy osądy na ludzi, których tak naprawdę nie znamy? Dlaczego wyładowujemy swoją złość i frustrację na nieznajomych, którzy realnie patrząc nie są niczemu winni? To właśnie starał się zrozumieć oraz opisać i wytłumaczyć nam autor tej książki. Czy mu się udało? Myślę, że tak. Historie, które znajdziemy w "#WstydźSię!" są naprawdę ciekawe, pouczające i wzbudzają w nas wiele emocji.

Autor posługuje się zrozumiałym językiem, dzięki czemu przyswajanie wszystkich informacji jest naprawdę proste i przyjemne. Książkę czyta się szybko, pomimo tego, że porusza ona temat dosyć trudny i dotykający prawie każdego człowieka. Już od samego początku widać, że Jon Ronson poświęcił dużo czasu na zbieranie materiałów do swojej publikacji i włożył w nią całe serce. Autor postarał się, aby "#WstydźSię!" było pozycją pouczającą i skłaniającą do refleksji. Każda z historii znajdujących się w tej książce jest opisana bardzo dokładnie i skrupulatnie. Jon Ronson sprawił, że bohaterowie tej publikacji są przedstawieni z ogromną starannością, tak abyśmy mogli poznać ich życie, a także emocje jakie towarzyszyły im w tych trudnych chwilach publicznego zawstydzania. Dzięki temu czułam się tak jakbym osobiście znała te osoby i rozumiała ich rozterki oraz problemy.

"#WstydźSię!" to pozycja, która z pewnością w jakiś sposób wpłynęła na moje życie. Dzięki niej zrozumiałam jak łatwo można zniszczyć swoją reputację i narazić się na obraźliwe komentarze i wyzwiska. A to wszystko dzieje się zazwyczaj zupełnie przypadkowo. Teraz z pewnością zastanowię się nawet kilkakrotnie zanim opublikuję coś w internecie. Jon Ronson pokazuje nam również jak łatwo nasze pozornie niewinne komentarze mogą całkowicie zniszczyć komuś życie i doprowadzić do tragedii. Zdarzały się bowiem takie sytuacje, że ktoś popełniał samobójstwo z powodu okropnej fali hejtu jaka była wymierzana w jego stronę. Czasami naprawdę warto odpuścić sobie pisanie chamskich i wrednych komentarzy, bo nigdy nie możemy w stu procentach przewidzieć jak dana osoba zareaguje na przykre słowa.

Podsumowując - "#WstydźSię!" to pozycja dla wszystkich, którzy korzystają z portali społecznościowych i są gotowi dowiedzieć się jakie stwarza to zagrożenia. Jeśli jeszcze kiedyś będę miała okazję, aby przeczytać kolejną książkę Jona Ronsona - z pewnością z niej skorzystam. Myślę, że warto poświęcić swój czas na przeczytanie tej publikacji, a do tego dokładnie przemyśleć wszystkie kwestie, które ona porusza.

1 komentarz :

  1. Czasami zapominamy że Internet i wszystkie social media nie są anonimowe. Ze ktoś,może wykorzystać naszą wypowiedź, zdjęcie do bardzo przykrych celów... Książka na pewni jest ciekawa i chętnie się na nią skusze.

    OdpowiedzUsuń