wtorek, 2 czerwca 2015

"IDEALNA CHEMIA" - SIMONE ELKELES

Tytuł: Idealna chemia
Tytuł oryginału: Perfect Chemistry
Cykl: Idealna chemia
Autor: Simone Elkeles
Wydawnictwo: Amber
Ilość stron: 336

Czytelniczki Goodreads
- największego portalu czytelniczego świata - przyznały:
4. miejsce - pomiędzy Dumą i uprzedzeniem a Zmierzchem!!!
w kategorii NAJLEPSZA POWIEŚĆ O MIŁOŚCI WSZECH CZASÓW
2. miejsce w kategorii
NAJLEPSZA REALISTYCZNA POWIEŚĆ DLA MŁODZIEŻY

Współczesna wersja "Romea i Julii" nagrodzona RITA Award:
najważniejszą nagrodą dla powieści o miłości

Wzruszyła i zachwyciła setki tysięcy dziewczyn,
które tak pisały w Amazonie i na portalu Goodreads:

"Jest niezwykła, wręcz kipi uczuciami i jest tak prawdziwa."

"Miłość jak z West Side Story, tym piękniejsza,
że tak realistyczna i tak współczesna."

"Idealna chemia sprawia, że śmiejesz się i płaczesz,
a co więcej - zastanawiasz się nad tym, jak pozory mogą mylić."

"Zakochałam się w tej książce do utraty tchu. Jest w niej tyle
przeróżnych emocji: smutek i radość, miłość i nienawiść."

"Najlepsza powieść o miłości, jaką kiedykolwiek czytałam,
i w ogóle najlepsza powieść o miłości."

"Wzruszająca i inspirująca książka, która chwyta cię od pierwszej
strony. Sprawiła, że zaczęłam inaczej patrzeć na ludzi."

"Ta książka otworzyła mi oczy na to,
że każdy z nas ma przecież prawo być inny."

Docenili ją krytycy:

"Simone Elkeles wypełnia swoją powieść mnóstwem gorących scen
w najlepszym guście i tworzy pasjonujący romans." "Kirkus Reviews"

"Ta powieść przemówi i do dziewczyn, i do chłopaków,
bo pokazuje prawdziwe życie i prawdziwe emocje." "Booklist"Książka, którą dzisiaj recenzuję jest określana mianem współczesnej wersji Romeo i Julii. Brzmi zachęcająco, prawda? Zwróciłam na nią uwagę, ponieważ niedawno swoją premierę miała druga część tej serii. Postanowiłam więc, że dam szansę autorce i tym samym rozpocznę przygodę z jej twórczością właśnie od Idealnej chemii. Jeśli chcecie dowiedzieć się jakie wrażenie zrobiła na mnie jej lektura - zapraszam do zapoznania się z dalszą częścią recenzji.

Wydawać by się mogło, że życie Brittany Ellis jest po prostu idealne. Rodzina, przyjaciele, ciuchy, których każdy jej zazdrości. Mieszka w północnej części Fairfields uznawanej za tą luksusową, czyli innymi słowy lepszą część miasta. Dziewczyna ma wszystko: najlepsze ciuchy, nowoczesny samochód i oczywiście jest wzorową uczennicą. Jednak to tylko gra pozorów. Stara się zrobić wszystko, żeby prawda o jej smutnej codzienności nie wyszła na jaw. Jak poradzi sobie ze swoimi problemami? Alex Fuentes, czyli ten zły i budzący postrach. Mieszka z matką i dwójką braci w tej gorszej części miasta. Chłopak należy do jednego z miejscowych gangów. Po śmierci ojca stara się zająć jego miejsce i zapewnić rodzinie bezpieczeństwo. Jego marzeniem są studia, jednak wie, że z gangu nie można odejść. Jedynie śmierć może go uwolnić.

Czwarty, a zarazem ostatni rok liceum jest dla Brittany najważniejszy. W tej samej sytuacji znajduje się Alex, chociaż ten ma zupełnie inne plany. Już pierwszego dnia roku szkolnego zaczynają się komplikacje. Lekcja chemii i kontrowersyjne metody nauczania jakie stosuje nauczycielka sprawiają, że Brittany i Alex muszą stworzyć parę na tych właśnie zajęciach. Dziewczyna jest przerażona, ale dla Alexa to dobry sposób, żeby jej trochę podokuczać. Jak potoczą się dalsze losy dwójki zupełnie odmiennych bohaterów? Tego z pewnością dowiecie się z powieści.

Autorka w swojej książce zdecydowanie postawiła na prostotę. Język jakim posługuje się Simone Elkeles jest lekki, w pełni zrozumiały i podobny do tego jakim posługują się nastolatkowie. Powieść urozmaicona jest kwestiami w języku hiszpańskim co naprawdę bardzo mi się spodobało. Dodatkowo całą historię poznajemy z dwóch perspektyw. W jednym rozdziale to Brittany jest narratorką, natomiast w kolejnym taką rolę odgrywa Alex. Idealna chemia to świetne odnowienie Romea i Julii. Podobna historia lecz w całkiem nowej odsłonie sprawia, że czyta się ją z dużą chęcią.

Podsumowując - powieść Simone Elkeles z pewnością skierowana jest głównie do młodzieży, jednak myślę, że urok, który w sobie posiada może zachwycić dosłownie każdego. Teraz nie pozostaje mi nic innego jak sięgnąć po kontynuację Idealnej chemii i przekonać się czy będzie ona równie ciekawa jak pierwsza część. Gorąco zachęcam Was do zapoznania się z twórczością tej autorki!

Za książkę dziękuję wydawnictwu Amber!

1 komentarz :

  1. Czytałam całkiem niedawno, a to co było najlepsze to epilog :) I ostatni rozdział. A kontynuację przeczytam, w końcu głównym bohaterem jest Carlos, brat Alexa.
    Pozdrawiam

    withcoffeeandbooks.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń