czwartek, 22 marca 2018

"PRZEDSMAK ZŁA" - ALEX KAVA

Tytuł: Przedsmak zła
Tytuł oryginału: Before Evil
Cykl: Maggie O'Dell
Autor: Alex Kava
Wydawnictwo: HarperCollins
Ilość stron: 336

Jestem pewna, że fani kryminałów i thrillerów doskonale znają nazwisko Alex Kava. Autorka napisała wiele powieści, które zyskały ogromną popularność i wiernych czytelników. Seria o Maggie O'Dell jest uwielbiana przez ogromną grupę osób, do której należę również ja. To właśnie dlatego tak bardzo czekałam na prequel cyklu o jednej z moich ulubionych agentek FBI. Koniecznie chciałam się dowiedzieć jak wyglądały początki pracy Maggie - jak stała się jedną z najlepszych profilerek kryminalnych i w jaki sposób zyskała szacunek kolegów z FBI. Kiedy tylko powieść znalazła się w moich rękach, natychmiast zabrałam się za jej czytanie. Jakie wrażenie zrobiła na mnie niedawna premiera od wydawnictwa HarperCollins? Zapraszam do zapoznania się z dalszą częścią recenzji, z której z pewnością się tego dowiecie.

Maggie O'Dell po raz pierwszy ma okazję zobaczyć miejsce zbrodni na własne oczy. Dotychczas oglądała je tylko na zdjęciach, ale w końcu przyszedł czas, aby młoda agentka FBI wyszła zza biurka i sprawdziła się w pracy w terenie. To co odkrywa mocno ją szokuje. Ciało zwisa z sufitu. Ręce i nogi są związane kablem, a całe ściany pokryte są ogromną ilością krwi. W kuchni znajduje się otwarte pudełko na jedzenie na wynos, a w nim... ludzka śledziona, a może wątroba - ciężko to stwierdzić na pierwszy rzut oka. Giną kolejne ofiary, a sprawca działa według określonego wzorca. Do czasu gdy zaczyna fascynować się młodą agentką FBI. Pragnie jej uwagi i podziwu. Maggie O'Dell daje się wciągnąć w okrutną grę, która może okazać się dla niej śmiertelnie niebezpieczna. Czy bohaterka odkryje kto stoi za brutalnymi zabójstwami?

Fabuła książki jest ciekawa, jednak nie można powiedzieć, że jest jakoś specjalnie oryginalna i pomysłowa. Takich seryjnych morderców, którzy zabijają by czerpać z tego przyjemność było już w literaturze całe mnóstwo, tak więc pod tym względem "Przedsmak zła" nieszczególnie mnie zaskoczył. Zabójca jest nam znany już od samego początku. Niektóre rozdziały są napisane z jego perspektywy co pozwala nam śledzić jego poczynania, myśli i emocje. Cieszę się, że autorka pozwoliła nam lepiej poznać ten zły charakter, jednak niestety nie był on tak mocno rozbudowany jak tego oczekiwałam.

Maggie O'Dell jest postacią, którą pokochacie już od pierwszych stron. To bohaterka odważna, w miarę rozsądna i mało irytująca. Najczęściej podejmuje dobre decyzje, które zbliżają ją do rozwiązania zagadki, choć oczywiście zdarza jej się popełniać błędy. O reszcie osobowości nie można zbyt wiele powiedzieć, ponieważ zbytnio się oni nie wyróżniają, choć niektórzy z nich odgrywają w całej historii dosyć istotne role.

Język, którym posługuje się autorka jest prosty i niesamowicie lekki, co sprawia, że książka jest doskonale dla każdego zrozumiała. "Przedsmak zła" czyta się w błyskawicznym tempie, choć nie jestem pewna czy ten tytuł pozostanie na długo w mojej pamięci. Akcja jest szybka, a każda kolejna stronach to potężna dawka emocji i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Osoby, które lubią twórczość Alex Kavy, powinny być zadowolone z lektury jej kolejnej książki.

Podsumowując - przeczytanie "Przedsmaku zła" okazało się dobrą decyzją, której absolutnie nie żałuję. Prequel cyklu o Maggie O'Dell jest doskonałą okazją, aby rozpocząć przygodę z twórczością Alex Kavy i mam nadzieję, że część z was zdecyduje się to zrobić. Jeśli już znacie niektóre pozycje spod pióra tej autorki, to "Przedsmak zła" zdecydowanie jest dla was pozycją obowiązkową.

Za książkę dziękuję wydawnictwu HarperCollins!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz