piątek, 23 marca 2018

"RAJ NIE ISTNIEJE" - MICHAEL ROBOTHAM

Tytuł: Raj nie istnieje
Tytuł oryginału: The Secret She Keeps
Autor: Michael Robotham
Wydawnictwo: HarperCollins
Ilość stron: 480

Do przeczytania książki "Raj nie istnieje" zdecydowanie zachęcił mnie jej opis, który wydawał mi się naprawdę intrygujący. Choć nigdy wcześniej nie słyszałam o Michael'u Robotham'ie, postanowiłam przekonać się czy warto poświęcać swój czas na czytanie jego powieści. Od samego początku miałam jakieś dziwne przeczucie, że może to być naprawdę świetny thriller psychologiczny, który mocno mną wstrząśnie. Przyznam szczerze, że miałam ogromne oczekiwania co do tej pozycji i bardzo ucieszyłam się kiedy książka znalazła się w moich rękach. Postanowiłam nie zwlekać i poznać historię głównych bohaterek. Jakie wrażenie zrobiła na mnie ta lektura? Zapraszam do zapoznania się z dalszą częścią recenzji, z której z pewnością się tego dowiecie.


Agatha nie wyróżnia się jakoś szczególnie z tłumu - nie jest ani brzydka ani ładna. Przymiotnikiem, który dobrze ją określi będzie 'nijaka'. Układa towary na sklepowych półkach, co daje jej możliwość obserwacji Meghan - kobiety, która ma wszystko o czym Agatha może tylko pomarzyć. Bohaterka obsesyjnie pragnie dziecka i jest gotowa zrobić wszystko, aby je zdobyć. Nie liczy się z cudzymi uczuciami i wykorzysta każdą okazję, aby osiągnąć swój cel. Z dokładnością realizuje wymyślony wcześniej plan i stara się zdobyć zaufanie Meghan. Do czego posunie się kobieta, która tak rozpaczliwie pragnie mieć rodzinę?

Fabuła intryguje już od pierwszych stron, choć niekoniecznie jest jakoś szczególnie oryginalna. Miałam okazję czytać już książki, które opowiadały podobną historię, chociaż muszę przyznać, że żadna z nich nie była tak dobrze napisana, jak "Raj nie istnieje". Rozdziały są krótkie, co nadaje większej dynamiki i nie pozwala nawet na chwilę poczuć nudy czy monotonii. Akcja utrzymuje stałe tempo, a konstrukcja tej opowieści jest niesamowicie dobrze przemyślana. Cała historia opowiedziana jest naprzemiennie z dwóch perspektyw - Agathy i Meghan, co pozwala spojrzeć na wszystkie wydarzenia z różnych stron. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć fabułę, a także zachowanie bohaterek.

Agatha i Meghan to postacie, które bardzo się od siebie różnią, choć łączy je to, że obie bardzo pragną mieć dziecko. Bohaterki są doskonale wykreowane i zdecydowanie jest to jedna z największych zalet tej książki. Autor zagłębia się w ich psychikę i pozwala czytelnikowi poznać przeszłość obu kobiet, a także poczuć emocje jakie nimi targają. Michael Robotham świetnie przedstawia motywy jakie kierują Agathą i opisuje ją w taki sposób, że w pewnych momentach zaczęłam nawet jej współczuć. Obie kobiety skrywają jakieś tajemnice, które wraz z kolejnymi rozdziałami, stopniowo poznajemy. Agatha i Meghan to nie są kolejne banalne postacie - to bohaterki z krwi i kości, niezwykle realistyczne i namacalne.

Język, którym posługuje się autor jest prosty, co pozwala bez większych problemów zrozumieć fabułę. Michael Robotham pisze z niezwykłą lekkością, co musi być naprawdę trudne, ponieważ tematyka jaką porusza z pewnością nie należy do najłatwiejszych. "Raj nie istnieje" to powieść, którą czyta się z zapartym tchem, w błyskawicznym tempie, a do tego po prostu nie można się od niej oderwać. Historia głównych bohaterek wciągnęła mnie tak bardzo, że kompletnie przestałam zwracać uwagę na otaczający mnie świat.

Podsumowując - "Raj nie istnieje" to jeden z lepszych thrillerów psychologicznych jaki miałam okazję przeczytać. Autor zawarł w nim wszystko co tak bardzo cenię sobie w tym gatunku literackim. Świetna historia, doskonałe wykonanie i niesamowite bohaterki - to wszystko czeka na was w tej książce. Bardzo gorąco polecam wam tę pozycję i mam nadzieję, że zdecydujecie się na jej lekturę.

Za książkę dziękuję wydawnictwu HarperCollins!

1 komentarz :