czwartek, 14 stycznia 2016

"GWIAZDA WSCHODU" - IGA WIŚNIEWSKA

Tytuł: Gwiazda Wschodu
Tytuł oryginału: Gwiazda Wschodu
Autor: Iga Wiśniewska
Wydawnictwo: Lucky
Ilość stron: 192

ALE PAMIĘTAJ, ŻE ŻYCIE TO NIE KSIĄŻKI,
KTÓRE TAK NAMIĘTNIE CZYTAMY.
JEŚLI ALEKSANDER ZŁAMIE CI SERCE,
BĘDZIESZ PŁAKAŁA PRAWDZIWYMI ŁAZAMI.

Tajemniczy chłopak, który dołącza do klasy.
Niepozorna nastolatka, zbierająca figurki aniołów.
Rzeźba płaczącej anielicy na miejskim cmentarzu.
Trzepot kamiennych skrzydeł.
I historia, która lubi się powtarzać...

Powieść o zagadkowej znajomości skromnej,
czarnowłosej Anabel i nieziemsko przystojnego
Aleksandra. Kolejna fascynująca i niepokojąca
książka autorki Nocnego motyla i Pięciu minut.


"Gwiazda Wschodu" to pozycja, która zaciekawiła mnie swoim opisem. Pomimo tego, że okładka nie jest zbyt wyszukana, postanowiłam zapoznać się z twórczością Igi Wiśniewskiej i przekonać się czy autorka sprosta moim oczekiwaniom. Czy ta lektura okazała się słusznym wyborem? Jeśli chcecie się tego dowiedzieć, zapraszam do przeczytania dalszej części recenzji, w której mam nadzieję, znajdziecie wszystkie potrzebne informacje na temat tej powieści.

Anabel to nieśmiała, niewyróżniająca się w szkole dziewczyna Tak zwana szara myszka, która swoją przeciętnością i wyglądem nie przykuwa niczyjej uwagi. Ma bardzo bliską przyjaciółkę, na którą może liczyć w każdej sytuacji. Dziewczyna uwielbia zbierać figurki aniołów, ponieważ jest to dla niej bardzo ważny symbol. Kiedy w szkole pojawia się przystojny chłopak, skupia on uwagę każdej dziewczyny. Nikt nie wie skąd pochodzi, ani dlaczego akurat teraz pojawił się w ich mieście. Kiedy Aleksander zaczyna interesować się Anabel, ta zaczyna być zauważana również przez inne dziewczyny, które w końcu widzą w niej zagrożenie. Świat głównej bohaterki kręci się wokół chłopaka. Anabel zaniedbuje przyjaciółkę, a zauroczenie staje się coraz silniejsze. Czasami jednak zastanawia ją dziwne zachowanie Aleksandra. Co kryje się za jego przyjazdem i tak niespodziewanym zainteresowaniem skierowanym na Anabel?

Bohaterowie wykreowani są raczej prosto. Nie musimy jakoś specjalnie zagłębiać się w lekturę, aby zrozumieć ich postępowanie. Obserwujemy wszystkie ich poczynania, dzięki czemu lektura staje się niezwykle przyjemna w odbiorze. Autorka stworzyła lekki obraz postaci, który utrzymuje w tym samym stylu przez całą historię. Aleksander i Anabel są bardzo normalni i nieskomplikowani. Wydawać by się mogło, że to typowe przykłady dzisiejszych nastolatków. Tak by z pewnością było, gdyby nie tajemnicza historia powiązana z chłopakiem, który dzięki temu mocno urozmaicił fabułę tej książki. Niestety muszę przyznać, że brakowało mi trochę takiej więzi jaką czytelnik mógłby nawiązać z bohaterami.

Język całej powieści jest prosty i zrozumiały absolutnie dla każdego. Opisy są jasne i przejrzyste, dzięki czemu mamy dobry obraz świata, w którym żyją nasi bohaterowie. Wszystko napisane jest z dużą lekkością, co pozwala czytelnikowi na szybkie zapoznanie się z lekturą. Autorka stworzyła historię, która jest dosyć niecodzienna, a ukryta tajemnica może zaintrygować niejednego młodszego czytelnika.

Akcja tej powieści nie jest zbyt zaskakująca, jednak trzeba przyznać, że autorka wprowadziła parę interesujących wątków, które skutecznie potrafiły przykuć moją uwagę. Dzięki temu mogę stwierdzić, że książka nie jest żmudna ani monotonna. Najlepszym momentem w tej lekturze okazało się dla mnie zakończenie, które wywarło na mnie pozytywne wrażenie.

Podsumowując - "Gwiazda Wschodu" to powieść, która idealnie nadałaby się dla młodszych czytelników. Osobiście spędziłam przy niej bardzo przyjemną godzinkę, która pozwoliła mi się zrelaksować i naładować energię przed kolejnym zadaniem. Ta książka na pewno będzie mi się kojarzyła z aniołami. Decyzję czy sięgnąć po tę opowieść, pozostawiam Wam i mam nadzieję, że będziecie z niej zadowoleni.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Lucky!

1 komentarz :